خانه / تربیت فرزندان / بازی درمانی / چرا کودکان نیاز به بازی دارند

چرا کودکان نیاز به بازی دارند

چرا کودکان نیاز به بازی دارندReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Nov 2Rating:

 

teacher and three preschoolers playing with wooden blocks

 

کودکان علاقه زیادی به بازی کردن دارند اما دوست ندارند که این بازیها برمبنای برنامه باشد. آنها به دنبال برنامه ریزی، زمان بندی، خواسته های بزرگسالان و مسئولیت پذیری نیستند. آنچه برای آنها مهم است این است که فقط و فقط بتوانند بازی کنند.
موارد زیرعلل نیازکودکان به بازی است:
• باتوجه به گزارش های بالینی توسط آکادمی اطفال امریکا، ” بازی کردن به بهبود گسترش شناختی، فیزیکی، اجتماعی، و عاطفی کودکان کمک می کند. “ بازی کردن به پیشرفت مهارتهای اجتماعی کودکان کمک می کند. آنها یاد می گیرند که با دیگران ارتباط برقرارکنند، نوبت را رعایت کنند و بسیاری چیزهای دیگر. همچنین بازی کردن کمک می کند تا کودکان از رشد عاطفی و احساسی بیشتری برخوردارشوند چون می توانند ازطریق بازی تجربیات خود آگاه و ناخودآگاه و همچنین احساساتشان را درمورد زندگی ودنیای اطراف خود بیان کنند.
• بازی کردن به رشد عصبی کودک کمک می کند. مغزکودکان ازطریق بازی کردن رشد می کند زیرا به این ترتیب ارتباطات عصبی مغزآنها تقویت می شود و درغیراین صورت اگراین اعصاب مورد استفاده واقع نشوند ضعیف شده و یا ازبین می روند.
• کمیسیون عالی سازمان ملل برای حقوق بشر، بازی کردن ر ا به دلیل اهمیت آن از نظر گسترش بهینه به عنوان حق هر کودک به رسمیت شناخته است.
• مدارس دولتی در سراسر ایالات متحده همچنان زمان بازی کردن آزادانه کودکان را کاهش می دهند. به عنوان مثال بسیاری ازمدارس تمرکزخود را بر روخوانی و ریاضیات گذاشته اند و درعوض مدت زمان استراحت و دروس هنرخلاقانه را کاهش داده اند. اتفاقا بازی کردن به پیشرفت مهارتهای یادگیری کودکان کمک می کند. هنگامی که کودکان بدون داشتن سوژه خاص بازی می کنند، با تمرکز و توجه بیشتری بازی می کنند و درنتیجه مهارتهای آکادمیک آنها هم پیشرفت می کند.
• درخانواده هایی که همه کارها ازقبل برنامه ریزی شده است وقت کمتری برای رسیدگی به کیفیت ارتباطات والدین و فرزند و همچنین بازی کردن بچه ها وجود دارد. بسیاری ازخانواده هایی که به کودکان اجازه می هند تا آزادانه بازی کنند ازمزایای بیشتری بهره مند می شوند. مشکلات خانوادگی و رفتاری زمانی پیش می آیند که کودک اجازه ندارد بیش اززمان تعیین شده بازی کند. وقتی که والدین با فرزند خود بازی می کنند وکودک تصمیم می گیرد که چه کاری انجام دهند، به بهبود روابط والدین و فرزند کمک کرده و باعث رشد روابط خانوادگی می شود.
• کودکان ازطریق بازی کردن بصورت گروهی یاد می گیرند که چگونه با هم همکاری کنند، مشکلاتشان را حل کنند، تصمیم گیری کنند و قاطع باشند. ناگفته نماند که بعضی ازکودکان در انجام این مهارتها نسبت به سایرین پیشرفت بیشتری دارند. مهارتهای اجتماعی بیشترکودکان ازطریق بازی کردن با سایرکودکان رشد می کند. بازی کردن درافزایش اعتماد به نفس، ابرازوجود، مهارتهای تصمیم گیری و بسیاری چیزهای دیگرمؤثراست.
• کودکان با بازی کردن یاد می گیرند که احساسات خود را بشناسند، و آنها را بیان کنند. کودکان معمولا آنچه را که درزندگی واقعی می بینند، با بازی نشان می دهند. مانند تکرار رفتارهای پدرو مادر، اتفاقاتی که درمدرسه رخ می دهد، روابط خود با دوستانشان و به این ترتیب درمورد احساسات خود و دوستانشان آگاهی پیدا می کنند و درحین بازی کردن عواطف خود را ابرازمی کنند.
• کودکان ازطریق بازی کردن آزادانه زندگی کردن را تجربه می کنند. دیدگاه کودکان با دیدگاه بزرگسالان متفاوت است و آنها ازطریق بازی کردن است که درک بهتری اززندگی پیدا می کنند.
• والدین می توانند با انتخاب اسباب بازیهای خاص و بازی با کودک به او کمک کنند تا بیاموزد با مشکلات چگونه کناربیاید. این مشکلات می تواند شامل مشکلات عاطفی، اختلالات رشد، مشکلات گفتاری، عقب ماندگی ذهنی، طلاق والدین، جابجایی خانه، مهاجرت، سلامت روانی، بیماریهای مزمن، مشکلات اجتماعی، بیش فعالی، معلولیت، کم شنوایی، و ناشنوایی باشد.
پدرو مادر با استفاده ازروشهای مختلف و یا به کارگرفتن اسباب بازیهای خاص می توانند به فرزندان خود کمک کنند.
همچنین والدین با کمک گرفتن از درمانگر و یا بازی درمانگرمی توانند بهتربه وضعیت کودک خود رسیدگی کرده و به او توجه کنند. بازی درمانگر با استفاده ازروشهایی مانند فرزند درمانی و یا آموزشهای فرزند پروری کمک های مؤثری به شما خواهد کرد.

http://pro.psychcentral.com

گردآورنده : مینو شفیعی

خدمات تخصصی بازی درمانی،موسیقی درمانی و نمایش درمانی خلاق در مرکز آلومینا ارائه می گردد
جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه