خانه / تازه های علم و تکنولوژی / چرا وقتی هدف خاصی دارید، نباید به کسی بگویید؟

چرا وقتی هدف خاصی دارید، نباید به کسی بگویید؟

 

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا ما نباید اهدافمان را با صدای بلند اعلام کنیم؟ آیا می دانید چرا خیلی از اوقات در اهدافی که از قبل تعیین کرده ایم و با دیگران درمیان گذاشته ایم، شکست می خوریم؟

در سال 1926، کورت لوین، موسس روانشناسی اجتماعی روی این موضوع پژوهش کرد و به این نتیجه رسید که وقتی که شما آرزو و یا هدفی را که در آینده دارید را به کسی می گویید، در ذهن شما این موضوع معنای واقعیت را پیدا می کند ! این موضوع باعث می شود که شما حس خوبی پیدا کنید. حس خوبی که باید بعد از تلاش برای آن هدف پدید بیاید، با درمیان گداشتن هدفتان با یک دوست تا حد زیادی برآورده می شود. و این موضوع یعنی که شما دیگر انگیزه قبل برای رسیدن به آن را ندارید!!

پیتر گولویزر یک کتاب در این مورد نوشته. و در سال 2009 اون یک سری تست های جدید انجام داه که آنها رو منتشر ساخته. اين آزمايش به اين صورت است: 163 نفر طی 4 تست جداگانه هرکسی اهداف خودش رو نوشت، و بعد نصف آنها در اتاق تعهد و نظرشون رو نسبت به آن هدف گفتند، اما نصف آنها هدفشون رو اعلام نکردند. و هر کدومشون 45 دقیقه فرصت داشتند که روی آن هدف کار کنند و که آن کارها بطور مستقیم افراد رو به سمت آن هدف هدایت می کرد، اما به آنها گفته شد در هر زمانی می توانید کار رو متوقف کنید. حالا می بینیم که آنهایی که سکوت کرده بودند بطور متوسط 45 دقیقه را صرف انجام کار برروی آن هدف کردند، و وقتی که از آنها بعد از کار پرسیدیم آنها گفتند کارهای زیادی نیاز است تا به آن اهداف برسند. اما آنهایی که هدفشون رو اعلام کرده بودند کار رو بعد از 33 دقیقه بطور میانگین رها کردند. و وقتی که از آنها پرسیدیم علت این کار رو گفتند که به آن هدف خیلی نزدیک شدند.

 

سکوت درباره اهداف

 

 

 

پس اگر که موضوع این طور باشه ما باید چه کار کنیم؟ شما می توانید وسوسه تشویق اطرافیان را نادیده بگیرید. سعی کنید این لذت را کمی به تاخیر بیاندازید. این موضوع را درک کنید که مغز شما کلام شما را با کار شما اشتباه میگیرد !

اگر شما واقعا نیاز دارید که با کسی صحبت کنید، می توانید این کار را طور دیگری انجام دهید، طوری که آن حس رضایت را به شما ندهد. مثلا : من واقعا می خوام که در این ماراتون شرکت کنم پس نیاز دارم که 5 دفعه در هفته تمرین کنم و اگه این کار رو نکنم، باید خودم رو تنبیه کنم. باشه؟؟

 

 

منبع :  TED TALK

 

 

 

 

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه