خانه / آموزش روابط / چرا نمی توانم در روابطم موفق باشم؟

چرا نمی توانم در روابطم موفق باشم؟

گسلش

پذیرش به وسیله ی فرآیندهای گسلش شناختی تسهیل می شود. اجازه دهید از نقطه ی مقابل گسلش شروع کنیم. نقطه ی مقابل گسلش شناختی، آمیختگی شناختگی است، و زمانی اتفاق می افتد که افراد، افکار را به صورت حقایق واقعی و چیزی که باید به آن پاسخ دهند تجربه می کنند. از دیدگاه RFT، آمیختگی به این معناست که افراد به جای اینکه به ماهیت واقعی محرک ها پاسخ دهند براساس محتویات ذهنی خود به آن ها پاسخ می دهند( به عبارتی به افکار خود می چسبند).

آمیختگی شناختی هم مثبت است و هم منفی

آمیختگی محصول سال ها غرق شدن در یک فرهنگ اجتماعی و کلامی است، که تا حد زیادی مشارکت و همکاری را در جامعه زیاد می کند و بنابراین اغلب می تواند چیز مثبتی باشد. برای مثال، وقتی کودکان به قوانینی که توسط والدین به آن ها داده شده می چسبند (برای مثال، “با غریبه ها صحبت نکن”) و براساس این قوانین پاسخ می دهند، به احتمال زیاد از تهدیدهای واقعی اجتناب خواهند کرد. اما آمیختگی می تواند یک پدیده ی منفی نیز باشد، برای مثال، در صورتی که شما در این خودارزیابی که “من به اندازه ی کافی خوب نیستم” درگیر شوید، ممکن است از تلاش برای رسیدن به چیزهایی که در زندگی برایتان اهمیت دارد دست بکشید، و در نتیجه شاید بسیاری از چیزهایی که زندگی می تواند به شما ارائه دهد از بین برود. این آمیختگی منفی است، که ما در ACT آن را دنبال می کنیم.

خطر آمیختگی شناختی در روابط

آمیختگی می تواند در روابط، رنج بسیاری را ایجاد کند. آمیختگی ممکن است در وهله ی اول مانع ایجاد یک رابطه شود. برای مثال، کسی که فکر می کند، من غیر قابل تحمل هستم، و به این فکر نه فقط به عنوان یک طرز تفکر شخصی بلکه به عنوان یک حقیقت واقعی پاسخ دهد، در این صورت به دلیل اینکه فکر می کند روابطش منجر به شکست می شوند، از روابط صمیمی اجتناب می کند.

آمیختگی می تواند برای کسانی که در رابطه هستند نیز رنج ایجاد کند. برای مثال، تصور کنید سارا عقیده ای در مورد عشق دارد و کسی که او دوستش دارد باید مطابق این عقیده عمل کند. این عقیده که سارا به عنوان یک “حقیقت” برای خود ساخته، هنگام تلاش برای ایجاد و حفظ روابط صمیمی به عنوان معیار استفاده خواهد شد. برای مثال، ممکن است او انتظار داشته باشد که همسرش عشق خود را به وسیله ی بیان مکرر اینکه چقدر دوستش دارد به او نشان دهد. اما، همسر او نظر متفاوتی در مورد عشق دارد. برای مثال، او عشق را به عنوان حرکات کوچک و ظریف محبت آمیز می بیند. در نتیجه وقتی او عشقش را با شیوه ی خودش به سارا نشان می دهد، این کار مطابق با نظر سارا در مورد عشق نیست. از آن جا که سارا تصویر خود از عشق را به عنوان یک حقیقت واقعی می بیند، این تصویر او را از رفتار عاشقانه ی واقعی که در این لحظه به سمت او هدایت شده دور می کند_ در واقع تصویر ذهنی او برایش حقیقی تر از چیزی است که در واقعیت در حال رخ دادن است_ و نتیجه می گیرد که همسرش او را دوست ندارد.

بعلاوه، آمیختگی ممکن است منجر به یک سبک زندگی شود که در آن نیاز مداوم برای کنترل تجربیات درونی وجود دارد. برای مثال، در مثالی که در بالا ذکر کردیم، وقتی همسر سارا به شیوه ای که او انتظار دارد رفتار نمی کند، احتمالا او در رابطه احساس عدم اطمینان می کند. در نتیجه به احساسات خود به گونه ای پاسخ می دهد که اطمینان را کسب کند. در این راستا رفتار آشکار خود را در جهت کاهش شکل و میزان این احساسات و افکار مرتبط با آن ها شکل می دهد. اما، در اینجا بیشتر نیروی او صرف تلاش برای مدیریت احساسات و افکارش می شود، رفتارش کمتر انعطاف پذیر خواهد شد و به احتمال کمتری مطابق ارزش هایش زندگی خواهد کرد.

رابطه ی آمیختگی شناختی و اجتناب از تجربه

آمیختگی شناختی و اجتناب از تجربه در هم تنیده هستند. هرچه بیشتر افراد تجربیات درونی خود را منفی ارزیابی کنند، و هرچه بیشتر با آن ها آمیخته شوند، کمتر تمایل دارند که آن ها را تجربه کنند. آمیختگی با ارزیابی های تجربیات درونی (برای مثال، “من بلاتکلیفی را دوست ندارم”) اضطراب بیشتری ایجاد می کند. افرادی که در یک رابطه احساس نا امنی می کنند به احتمال زیاد می گویند، “من نمی خواهم احساس نا امنی کنم”، و در جستجوی راهی برای خلاصی از این احساس هستند. از آن جا که این افکار به عنوان حقیقت شناخته می شوند، آن ها مدیریت پاسخ های خود در جهت فرار از موقعیت را ضروری می دانند. وقتی افراد در مقابل تجربیات درونی خود موضع می گیرند، الگوهای تجربیات درونی افزایش می یابند. برای مثال، ممکن است سارا معتقد باشد احساس نا امنی او در رابطه “ناشی از” رفتار همسرش است، و او ممکن است تلاش کند تا رفتار همسرش را کنترل کند. و به احتمال زیاد همسرش مانع این کار می شود، در نتیجه به نوبه ی خود، احساس نا امنی بیشتری در سارا ایجاد می کند. بنابراین یک چرخه ی باطل به وجود می آید.

 

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

گسلش پذیرش به وسیله ی فرآیندهای گسلش شناختی تسهیل می شود. اجازه دهید از نقطه ی مقابل گسلش شروع کنیم. نقطه ی مقابل گسلش شناختی، آمیختگی شناختگی است، و زمانی اتفاق می افتد که افراد، افکار را به صورت حقایق واقعی و چیزی که باید به آن پاسخ دهند تجربه می کنند. از دیدگاه RFT، آمیختگی به این معناست که افراد به جای اینکه به ماهیت واقعی محرک ها پاسخ دهند براساس محتویات ذهنی خود به آن ها پاسخ می دهند( به عبارتی به افکار خود می چسبند). آمیختگی شناختی هم مثبت است و هم منفی آمیختگی محصول سال ها…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه