خانه / تازه های علم و تکنولوژی / چرا مردم فیس بوک را ترک می کنند و دوباره بر می گردند؟

چرا مردم فیس بوک را ترک می کنند و دوباره بر می گردند؟

 

 فیس بوک

از میان ۴۱۰ فردی که به یک پرسش‌نامه‌ی آنلاین پاسخ دادند، ۴۶ نفر گزارش دادند که که حساب فیسبوک خود را حذف کرده اند. بیش از ۹۰ در صد از این دسته گفتند که از تصمیم خود راضی اند و بیش‌تر شان از فیسبوک کناره گرفته اند. بقیه‌ی افراد نتوانسته بودند به طور کامل از فسبوک کناره‌گیری کنند، لیکن گزارش دادند که به وقفه‌های متعدد از استفاده‌ی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کرده و استراحت گرفته اند.

 

با وجود بیش از یک میلیارد کاربر فعال فیس بوک در سرتاسر جهان، به راحتی میشود فراموش کردکه برخی افراد از این سایت استفاده نمی‌کنند.

 مطالعه‌ی که توسط پژوهش‌گران در دانشگاه کرنِل انجام شده و در ماه می در پاریس ارائه شد، نشان دهنده‌ی این است که “عدم استفاده” از شبکه‌های اجتماعی تا حدودی عادی است و یک سوم کاربران فیسبوک با غیرفعال کردن حساب خود برای مدتی از فیسبوک، استراحت می‌گیرند. یک دهم یا ده درصد از کاربران نیز به طور کامل فسبوک را ترک می‌کنند.

 از میان ۴۱۰ فردی که به یک پرسش‌نامه‌ی آنلاین پاسخ دادند، ۴۶ نفر گزارش دادند که که حساب فیسبوک خود را حذف کرده اند. بیش از ۹۰ در صد از این دسته گفتند که از تصمیم خود راضی اند و بیش‌تر شان از فیسبوک کناره گرفته اند. بقیه‌ی افراد نتوانسته بودند به طور کامل از فسبوک کناره‌گیری کنند، لیکن گزارش دادند که به وقفه‌های متعدد از استفاده‌ی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کرده و استراحت گرفته اند.

 بیش از یک چهارم شرکت کنندگان (۱۱۰ نفر)، گزارش دادند که حساب خود را غیرفعال کرده اند. با غیرفعال کردن حساب، تمام کارهایی را که در فیسبوک انجام داده اند پنهان می‌ شود، اما تمام اطلاعات شان را نگه داری می شود و به آنها  اجازه داده می شود تا هر زمان که خواستند حساب خود را دوباره فعال کنند. دو سوم کسانی که حساب خود را غیرفعال کرده بودند گزارش دادند که از تصمیم خود راضی بوده اند و یک سوم باقی مانده مدتی پس از غیرفعال کردن، مجدداً به فیسبوک برگشته اند. براساس گفته‌ی اِریک بامر که مولف اصلی این مطالعه و استادیار رشته‌ی ارتباطات در دانشگاه کرنِل است، برخی از شرکت کنندگان این مطالعه گزارش دادند که برای محدود کردن استفاده از فسبوک، دست به کارهای خلاقانه‌ی دیگر زده اند.

 این پژوهش روز پنج شنبه دوم ماه می در پاریس در جریان «کنفرانس نقش انسان در سیستم‌های کامیپوتری» ارائه شد.

 بامر گفت: “چند تن از شرکت ‌کنندگان، از اعضای خانواده یا همسر خود خواسته اند تا رمز عبورشان را تغییر دهند و بدین وسیله تنها این اعضا بتوانند به شکل محدود وارد سایت شوند. یکی از  شرکت کنندگان گفته است که حساب خود را طوری تنظیم کرده است که تمام ایمیل‌های فیسبوک را به آدرس ایمیلی می فرستد که او هیچ زمانی از آن حساب ایمیل استفاده نمی‌کند. برخی دیگر مرورگر هایی نصب کرده اند که فیسبوک را بلاک می‌کنند.

 بنابر آن‌چه بامر می‌گوید، انگیزه‌های مختلفی برای ترک فسبوک گزارش شده اند، مثلاً از نگرانی در باره‌ی مسایل خصوصی فرد یا سوءاستفاده از اطلاعات شخصی گرفته تا مشکلاتی که تأثیر منفی بر فعالیت‌های مفید روزمره بجا گذاشته یا سبب اعتیاد می‌شوند. برخی از شرکت‌کنندگان گفته اند که از درگیر شدن با مسایل سطحی و مبتذل خسته شده بودند. برخی دیگر برای این فعالیت خود را در فسبوک به حالت تعلیق درآورده یا این سایت را ترک کرده اند تا با رییس، شاگرد یا شریک عشقی قبلی خود در فسبوک دوست نشوند.

 بامر در ادامه افزود: “در برخی موارد، شرکت کنندگان گزارش دادند که برای ترک فیسبوک بر آن‌ها فشار وارد شده، مثلاً به وسیله مقررات محل کار شان، یا برای این که افسر نظامی بوده یا تحت نظارت پلیس قرار داشته اند.”

 در این مطالعه ۷۵ نفر گزارش دادند که هرگز حساب فسبوک نداشته اند. بامر می‌گوید: “در حالی که برخی از شرکت کنندگان گفته اند که استفاده‌ای از این سایت نمی‌برند، برخی دیگر فهرست مفصلی ارائه کرده و دلایل خود را برای نپیوستن به فسبوک برشمرده اند. برخی از این شرکت کنندگان نمی‌خواهند زندگی شان به نمایش گذاشته شود یا در یک «آکواریوم جهانی» زندگی کنند.”

منبع:

http://www.sciencedaily.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه