خانه / اختلالات خواب / چرا شب ها نمی توانم بخوابم…؟

چرا شب ها نمی توانم بخوابم…؟

بی خوابی

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

بی خوابی یک اختلال خواب رایج است که می تواند باعث شود سخت به خواب روید، سخت در خواب بمانید، خیلی زود از خواب بیدار شوید و نتوانید دوباره به خواب روید. بنابراین وقتی بیدار هستید همچنان احساس خستگی دارید. بی خوابی نه تنها می تواند سطح انرژی و خلق شما را کاهش دهد بلکه سلامت، عملکرد شغلی و کیفیت زندگی شما را نیز ضعیف می کند.

میزان خواب کافی از شخصی به شخص دیگر متنوع است، اما اکثر بزرگسالان در یک شب بین 7 تا 8 ساعت خواب نیاز دارند.

در برخی موارد، بسیاری از بزرگسالان بی خوابی کوتاه مدت(حاد) را که چند روز یا چند هفته طول می کشد تجربه می کنند. این اتفاق معمولا نتیجه ی استرس یا یک رویداد آسیب زا است. اما بعضی از افراد بی خوابی بلند مدت(مزمن) دارند که یک ماه یا بیشتر طول می کشد. بی خوابی ممکن است مشکل اولیه، یا نتیجه ی شرایط پزشکی دیگر و داروها باشد(مشکل ثانویه).

لازم نیست با شب های بی خوابی کنار بیایید. تغیرات ساده ای در عادت های روزانه ی تان اغلب می تواند مفید باشد.

علائم

علائم بی خوابی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در به خواب رفتن شبانه
 • بیدار شدن در طول شب
 • صبح خیلی زود بیدار شدن
 • احساس خوبی نداشتن بعد از یک خواب شبانه
 • خستگی یا خواب آلودگی روزانه
 • کج خلقی، افسردگی یا اضطراب
 • اختلال در توجه، تمرکز بر وظایف یا به خاطر آوردن
 • افزایش خطاها یا تصادفات
 • نگرانی های مداوم درباره ی خواب

چه زمانی برای مراجعه به پزشک مناسب است؟

اگر بی خوابی باعث اختلال در عملکرد روزانه ی شما می شود، برای تشخیص علت مشکل خواب خود و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. اگر پزشکتان فکر می کند که ممکن است یک اختلال خواب داشته باشید، باید به یک مرکز خواب برای آزمون های مخصوص ارجاع داده شوید.

سبب شناسی

بی خوابی ممکن است مشکل اولیه، و یا نتیجه ی شرایط دیگر باشد(مشکل ثانویه).

بی خوابی مزمن معمولا نتیجه ی استرس، حوادث زندگی یا عادت هایی است که خواب را مختل می کنند. درمان علت اصلی می تواند مشکل بی خوابی را حل کند، اما گاهی اوقات این درمان می تواند سال ها طول بکشد.

علل رایج بی خوابی مزمن شامل موارد زیر است:

 • استرس. نگرانی هایی در مورد کار، مدرسه، سلامتی، امور مالی یا خانوادگی می تواند ذهن شما را در شب فعال نگه دارد، و خوابیدن را دشوار کند. حوادث استرس زا یا آسیب زای زندگی، از قبیل مرگ یا بیماری یکی از عزیزان، طلاق، از دست دادن شغل و… نیز ممکن است منجر به بی خوابی شوند.
 • سفر یا برنامه ی کاری. ریتم شبانه روزی شما به عنوان یک ساعت داخلی(ساعت بیولوژیک بدن) عمل می کند، و بعضی چیزها از قبیل چرخه ی خواب و بیداری، متابولیسم و دمای بدن شما را تنظیم می کند. اختلا ل در ریتم شبانه روزی بدنتان می تواند منجر به بی خوابی شود. سفر به مناطق دور با محدوده های زمانی مختلف، کار کردن در شیفت های خیلی زود یا خیلی دیر، و یا تغییر مداوم در شیفت کاری، از جمله عواملی هستند که می توانند باعث اختلال در ریتم شبانه روزی بدن شوند.
 • عادت های خواب ضعیف. عادت های خواب ضعیف شامل برنامه ی خواب نامنظم، خواب نیمروز، انجام فعالیت های مهیج قبل از خواب، محیط خواب نامساعد، و استفاده از تخت خود برای کار/غذا خوردن/ یا تماشای تلویزیون می باشند. کامپیوترها، تلویزیون ها، دستگاه های بازی، گوشی های هوشمند یا دیگر صفحه های نمایش قبل از رفتن به رختخواب می توانند در چرخه ی خواب شما تداخل ایجاد کنند.
 • خیلی دیر غذا خوردن در شب. خوردن یک غذای سبک قبل از خواب خوب است، اما زیاد غذا خوردن ممکن است باعث شود زمانی که دراز می کشید از نظر جسمی احساس ناراحتی کنید. بسیاری از مردم در چنین شرایطی سوزش معده، بازگشت اسید و مواد غذایی پس از خوردن غذا از معده به داخل مری را تجربه می کنند، که ممکن است شما را بیدار نگه دارد.

بی خوابی مزمن ممکن است نتیجه ی شرایط پزشکی یا استفاده از داروهای خاصی نیز باشد. درمان شرایط پزشکی ممکن است به بهبود خواب کمک کند، اما بی خوابی ممکن است پس از بهبود شرایط پزشکی نیز باقی بماند.

علت های رایج دیگر بی خوابی نیز شامل موارد زیر هستند:

 • اختلالات روانی. اختلالات اضطراب، از قبیل اختلال استرس پس از سانحه، ممکن است خواب شما را مختل کند. همچنین بیدار شدن خیلی زود می تواند نشانه ی افسردگی باشد. بی خوابی اغلب با اختلالات روانی اتفاق می افتد.
 • داروها. بسیاری از داروهای تجویزی، از قبیل ضد افسردگی های خاص و داروهایی برای آسم یا فشار خون می توانند در خواب تداخل ایجاد کنند. بسیاری از داروهای بدون نسخه، از قبیل داروهای درد، آلرژی، سرماخوردگی، و همین طور محصولات کاهش وزن، که حاوی کافئین و محرک های دیگر هستند می توانند باعث اختلال در خواب شوند.
 • شرایط پزشکی. درد مزمن، سرطان، دیابت، بیماری قلبی، آسم، بیماری رفلکس معده به مری، تیروئید پرکار، پارکینسون، و آلزایمر از جمله بیماری ها و شرایط پزشکی ای هستند که با بی خوابی مرتبط اند.
 • اختلالات مرتبط با خواب. آپنه ی خواب باعث می شود که تنفس شما به صورت دوره ای در طول شب متوقف، و در خوابتان وقفه ایجاد شود. سندروم پاهای بی قرار نیز باعث احساسات ناخوشایند در پاهای شما و میل غیر قابل کنترل برای تکان دادن آن ها می شود، که ممکن است از به خواب رفتنتان جلوگیری کند.
 • کافئین، نیکوتین و الکل. قهوه، چای، نوشابه و دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین، محرک هستند. نوشیدن آن ها در اواخر شب می تواند شما را بیدار نگه دارد. نیکوتین موجود درمحصولات تنباکو یکی از محرک های دیگری است که می تواند در خواب تداخل ایجاد کند. الکل ممکن است در به خواب رفتن شما کمک کند، اما مانع از ورود به مراحل عمیق تر خواب و اغلب باعث بیدار شدن در میانه ی شب می شود.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع 1 لینک منبع 2

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع ظفر) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع ظفر) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی،بالاتر از تقاطع ظفر ؛کوچه صادقیان , پلاک 6 واحد  9 (پذیرش فقط با وقت قبلی) برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا  و برای دریافت نشانی دقیق اینجا کلیک کنید.

021-22852673

021-22852784

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، خیابان آزادی تقاطع شادمان، جنب داروخانه اعتصام. پلاک 409. طبقه همکف، واحد 27

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک،تغذیه

شماره های تماس

021-66069755

021-66159118

021-66159121

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا  و برای دریافت نشانی دقیق اینجا کلیک کنید.

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09125131136

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

 

 

بی خوابی فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: بی خوابی یک اختلال خواب رایج است که می تواند باعث شود سخت به خواب روید، سخت در خواب بمانید، خیلی زود از خواب بیدار شوید و نتوانید دوباره به خواب روید. بنابراین وقتی بیدار هستید همچنان احساس خستگی دارید. بی خوابی نه تنها می تواند سطح انرژی و خلق شما را کاهش دهد بلکه سلامت، عملکرد شغلی و کیفیت زندگی شما را نیز ضعیف می کند. میزان خواب کافی از شخصی به شخص دیگر متنوع است، اما اکثر بزرگسالان در یک شب بین 7 تا 8 ساعت خواب نیاز…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.6 ( 1 votes)
مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره فاطمه(ندا) مهفر

سلام من ندا مهفر هستم. کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و دانش آموخته ی دوره های ACT. علاقه مند به دانش روز روانشناسی و علوم اعصاب هستم . اینجا برای شما مردم عزیز از روانشناسی و... مینویسم.
@tehranskin
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه