خانه / زندگی سالم / بارداری سالم / چرا زنان حامله و زنانی که به تازه گی فارغ شده اند دچار اختلال خواب هستند؟

چرا زنان حامله و زنانی که به تازه گی فارغ شده اند دچار اختلال خواب هستند؟

 

ریتم خواب

بر اساس نظر سنجی در آمریکا مشخص شد که اکثر زنان حامله ( 84 % ) دارای علائم بیخوابی در چندین شب از هفته هستند از این میزان 40 % دارای علائم اختلال خواب از جمله : خر و پف ، آپنه خواب  یا سندرم پاهای بی قرار هستند ، در حدود 54 % از این میزان نیز حد اقل دوبار در هفته چرت می زدند.

در همین نظر سنجی ،مشخص شد که 35 % از زنان پس از زایمان دارای علائم اختلال خواب هستند ، اختلال خواب در  حاملگی و بلافاصله بعد از تولد بچه معمولا به دلیل عوامل مختلفی مثل بهم خوردن تعادل هورمون ها ، استرس و درد در ناحیه پشت می باشد.، با این وجود، علل دقیق اختلال خواب در طی این دوران نامشخص است.

اختلال خواب در 3 ماهه اول بارداری به دلایل عدم تعادل هورمونی و به دلیل مکرر بودن عمل دفع ادرار در طول شب ( که به دلیل فشار جنین بر روی کیسه مثانه مادر حامله است )می باشد.

زن حامله

در 3 ماهه میانه بارداری ، فشار جنین در حال رشد بر دیافراگم  و کیسه مثانه باعث اختلال تنفس و بیشتر شدن تعداد دفعات ادرار و در نتیجه اختلال خواب میشود.

سایر عواملی که باعث اختلال خواب در 3 ماهه اخر بارداری میشوند عبارتند از : درد قسمت تحتانی پشت،حرکات جنین،سوزش سر دل،کرامپ های عضلانی  ونگرانی در مورد زایمان و در طی این دوره ، دیدن رویا و کابوس افزایش می یابد.

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی ، رونشناس و نوروتراپیست
مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه