خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / چرا دندان ها حساس می شوند؟

چرا دندان ها حساس می شوند؟

چرا دندان ها حساس می شوند؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 19Rating:

احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ناگهان دچار حساسیت دندانی شده باشید. حساسیت دندان به حالتی گفته می شود که زمان خوردن غذاها یا نوشیدنی های سرد، گرم، خیلی ترش و حتی جریان هوای سرد، دندان، احساس ناراحتی کنید. این درد بسیار تیز، ناگهانی و آزاردهنده است و گاهی حتی ساعت ها طول می کشد…

چرا دندانها حساس می شوند؟
اگر حساسیت دندانی نادیده گرفته شود، درد باعث می شود ف نتوانید خوب مسواک بزنید و احتمال پوسیدگی دندان نیز بیشتر می شود. اغلب افراد بالای ۲۰ سال از حساسیت دندانی رنج می برند. این حساسیت ممکن است برای مدتی وجود داشته باشد و سپس از بین برود. وقتی لثه تا حد کمی تحلیل رفته باشد حساسیت دندانی اتفاق می افتد. بافت لثه مانند یک محافظ عمل می کند و روی ریشه را می پوشاند. سطح ریشه، پوشش مینای دندان را ندارد. مجاری عاجی بسیار ریزی از سطح ریشه تا عصب دندان ادامه دارد. به محض تحلیل لثه، ریشه نمایان می شود و کوچک ترین تحریکی در این ناحیه (سرما، گرما و فشار) باعث درد می شود.

♦ از دهان شویه استفاده کردن : شما نیز خیلی دوست دارید که نفس تان بوی خوب بدهد؟ چه کار می کنید؟ در طول روز چند بار دهان تان را پر از دهانشویه می کنید؟ استفاده زیاد از دهانشویه ها یکی از دلایل اصلی حساسیت دندان هاست. برخی از دهانشویه ها حاوی اسید هایی هستند که ممکن است سبب تشدید حساسیت دندان ها شود اما راه حل چیست؟ از دندان پزشک خود بخواهید تا در مورد آبکشی با مواد دارای فلوراید برایتان توضیح دهد.

♦ خوردن بیش از اندازه غذاهای اسیدی : خوردن بیش از اندازه گوجه فرنگی، مرکبات، آبمیوه ها و سایر غذاهای اسیدی می تواند سبب حساسیت دندان ها شود. می توانید از خوردن غذاهای اسیدی لذت ببرید اما بهتر است کمی آنها را رقیق کنید یا بهتر است این مواد اسیدی را با تکه ای پنیر بخورید یا اینکه بعد از خوردن آنها یک لیوان شیر بنوشید.

♦ خمیردندان ها و سفید کننده ها: برخی افراد دوست دارند وقتی می خندند دندان هایشان کاملا سفید باشد. به همین دلیل روزی چند بار از محلول های سفیدکننده دندانی یا خمیردندان هایی که قدرت جرم گیری بسیار بالایی دارند استفاده می کنند. مواد سفیدکننده دندان نیز ایجاد حساسیت می کنند. محلول پراکسید دارای ماده بلیچ می تواند سبب حساسیت زیاد دندان ها شود. این حساسیت البته زودگذر است و وقتی از مواد مناسب استفاده می کنید برطرف می شود. البته به محض قطع کردن مصرف این مواد، حساسیت و درد از بین می رود.

♦ بیماری های لثه ای: ریشه دندان هایتان حاوی هزاران لوله های ریز است که اعصاب از آنها می گذرد. معمولا ریشه دندان زیر پوشش محافظ بافت لثه پنهان می شود. اگر بیماری های دهانی دندانی داشته باشید، لثه ها هم ممکن است آسیب ببیند. آسیب یا صدمه به لثه به این لوله ها هم صدمه می رساند و سبب ایجاد حساسیت در دندان می شود.

♦ محکم مسواک زدن به دندان ها: فکر نکنید که هرچه بیشتر و با فشار زیاد و محکم تر به دندان هایتان مسواک بزنید آنها تمیزتر می شوند. مسواک زدن خیلی محکم و سخت یا استفاده از مسواک هایی که موهای زبر و سخت دارند، می توانند با آسیب زدن به لثه ریشه دندان ها را هم خراب کنند. این کار به مینای دندان هم صدمه می زند و دندان ها را با پوسیدگی مواجه می کند. سوراخ در دندان باعث ورود میکروارگانیسم ها به لوله های عصبی می شود و موجب می شود که غذاهای شیرین و اسیدی و داغ، اعصاب را تحریک کند.

♦ ترک های روی مینای دندان: جویدن یخ و گاز زدن شکلات سخت سبب شکستگی، شکاف دندانی یا ایجاد ترک هایی روی دندان می شود. هنگامی که یک دندان دچار شکاف و خراشیدگی شود، ممکن است با باکتری ها پر شود و ایجاد التهاب کند.

♦ دندان قروچه یا ساییدن دندان ها به یکدیگر: عاج یا مینای دندان، قوی ترین ماده در بدن انسان است اما همین ماده تحمل دندان قروچه و ساییدگی را ندارد. دندان قروچه که عادت ناخواسته ای است در طول زمان می تواند به عاج دندان آسیب برساند. همین موضوع هم ممکن است سبب آسیب رسانی به اعصاب دندان ها شود. نگهداری از دندان ها، تغییرات شیوه زندگی و حتی رژیم غذایی می توانند در کاهش دندان قروچه و ساییدگی موثر باشند.

♦ اقدام های دندان پزشکی خاص: در برخی موارد داشتن دندان هایی مرتب و مروارید گونه تنها با مراجعه منظم و مراقبت دقیق امکان پذیر است اما باید بدانید که مراجعه  به دندان پزشک می تواند سبب حساسیت دندان ها شود. حساسیت گاهی در اثر جرمگیری و حتی پرکردن دندان به وجود می آید. در این مورد گاهی ۴ تا ۶ هفته بعد این عارضه از بین می رود. تمیز کردن دندان ها، پرکردن آنها، ترمیم دندان ها و عصب کشی می تواند سبب شود فرد در کوتاه مدت مبتلا به حساسیت دندانی شود. اگر در مورد این موضوع قبل از انجام این کار حساسیت دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

♦ پوسیدگی دندان ها: پوسیدگی در دندان حفره ایجاد می کند. این سوراخ میزبان بسیاری از التهاب هاست. ورود شیرینی ها، آب داغ و سرد و حتی هوا می تواند سبب درد و حساسیت دندانی شود. بهداشت مناسب دهان، شیوه صحیح خوردن و مراجعه منظم به دندان پزشک، بهترین راه پیشگیری از پوسیدگی است.

_ با حساسیت دندانی  چه باید کرد؟
استفاده از خمیردندان های ضدحساسیت باعث پوشش مجاری عاجی می شود و از درد جلوگیری می کند. این گونه خمیر دندان ها حداقل ۴ تا ۶ هفته باید استفاده شوند تا اثربخش باشند. اغلب پرهیز از غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا اسیدی، عدم استفاده از خمیردندان های ضدجرم، استفاده از مسواک نرم و مسواک زدن ملایم، استفاده از محلول های حاوی فلوراید برای شست وشوی دهان، استفاده از گارد شبانه برای افرادی که دندان قروچه دارند، موثر است. در نهایت اگر این پیشنهادها اثربخش نبود، حتما به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

 

منبع:

Webmd

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه