خانه / پاسخ به سوالات / آشنایی با روش های درمانی / چرا درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد؟

چرا درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد؟

 

توضیحات خانم مهفر در مورد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای اضطراب:

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای اختلالات اضطرابی:

اضطراب می تواند وحشتناک باشد، پس چرا باید کسی بخواهد اجتناب از اضطراب را متوقف و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را تمرین کند؟ اجتناب از اضطراب حس های زیادی به وجود می آورد. اضطراب می تواند باعث شود ذهن ما درگیر ترس و نگرانی شود، همچنین می تواند هیجانات ما را خارج از کنترل سازد، و مجموعه ای از علائم فیزیکی دردناک را از سر تا پا ایجاد کند. ما می خواهیم هرکاری انجام دهیم تا بتوانیم اضطراب را کاهش دهیم. از قضا، اجتناب از اضطراب، اضطراب را کاهش نمی دهد؛ بلکه اضطراب را تشدید می کند. درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(ACT) دیدگاهی است که به ما کمک می کند تا با متوقف ساختن اجتناب از اضطراب بتوانیم بر آن غلبه کنیم.

اجتناب از اضطراب را متوقف کنید_ با استفاده از ACT با آن رو به رو شوید.

میل به اجتناب از اضطراب عادی و طبیعی است. اضطراب چیزی است که نه تنها ناخوشایند است بلکه همیشه ما را برای تمام انواع خطرات در حالت آماده باش نگه می دارد. اجتناب بخشی از پاسخ جنگ یا گریز بیولوژیکی ماست.

وقتی ما واقعا در معرض تهدید هستیم، جنگ یا گریز مفید است، و می تواند از ما حمایت و حتی زندگی ما را حفظ کند. اضطراب نسبتا قلدر و بی رحم است، و به ذهن ما حقه می زند. اضطراب باعث می شود ما احساس کنیم که به طور مداوم در معرض تهدید هستیم، بنابراین ما تمایل داریم از اضطراب و هرکس یا هر چیزی که در ما اضطراب ایجاد می کند اجتناب کنیم.

وقتی از اضطراب اجتناب می کنیم، در واقع خودمان و زندگی مان را محدود می کنیم. اجتناب از اضطراب بر اعمال و روابط ما تاثیرات منفی می گذارد. وقتی ما اجتناب از اضطراب را متوقف می کنیم و با آن رو به رو می شویم، می توانیم نیرو و کنترلی را که اضطراب روی ما، زندگی مان و آسایشمان دارد از بین ببریم. استفاده از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) می تواند به توقف اجتناب از اضطراب و آرامش یافتن کمک کند.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد کمک می کند تا زندگی تان را پس بگیرید.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) یک روش مشاوره ای است که می تواند به شما کمک کند تا از پاسخ طبیعی جنگ یا گریز که بخشی از اختلالات اضطرابی است پیشی بگیرید. ACT کمک می کند تا افراد چالش ها و مشکلات بزرگ و کوچک زندگی را بپذیرند، افکار و احساسات منفی را درک و بر آن ها غلبه کنند، مسیر زندگی مبتنی بر ارزش های خود را انتخاب، و اقدام به شکل دادن زندگی خود کنند.

ACT به دنبال افزایش انعطاف پذیری روانشناختی است. افراد به کمک درمانگر آموزش دیده در ACT یا با استفاده از کتاب های خودیاری که به ACT اختصاص دارند، یاد می گیرند تا در هر لحظه به طور کامل در حال حضور داشته باشند. با حضور داشتن در حال، ما هرآنچه که زندگی به ارمغان می آورد را تجربه می کنیم. با انجام این کار، درواقع ما اجتناب از اضطراب و اجتناب از زندگی کردن را متوقف می سازیم.

یک مولفه ی مهم در ACT پذیرش است. هنگام کار با ACT، افراد به سمت درک اضطراب خود، برانگیزاننده های اضطراب خود، و افکار، احساسات، و رفتارهای اضطرابی خود می آیند. زمانی که بتوانیم به طور کامل  تشخیص دهیم چه چیزی در اطراف و در درون ماست، می توانیم با آن ها همان گونه که هستند( یعنی حقه هایی که ذهن ما می سازد و ترس، نگرانی و اضطراب ایجاد می کند) رو به رو شویم و آن ها را بپذیریم.

ACT باعث می شود قدرت و کنترل اضطراب بر ما کاهش یابد و خود کنترلی و قدرت خودمان بر زندگی مان افزایش یابد. وقتی در حال زندگی می کنیم و خودمان و زندگی مان را می پذیریم، می توانیم تصمیم بگیریم که واقعا برای خودمان و زندگی مان چه چیزی می خواهیم. ACT دیدگاهی به اضطراب است که فراتر از کاهش اضطراب می رود و به ما در توصیف ارزش هایمان و انجام اقدامات هدفمند برای بهتر زندگی کردن کمک می کند.

اگر تمایل دارید که اجتناب از اضطراب خود را متوقف کنید، ACT به شما با استفاده از رو به رو شدن با اضطرابتان، پذیرش آن و همین طور پذیرش دیگر چالش های زندگی کمک خواهد کرد.

ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه