خانه / تغذیه / چاقی و اختلالات خوردن چیست و چگونه درمان میشود؟

چاقی و اختلالات خوردن چیست و چگونه درمان میشود؟

در این مقاله، مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس (آلومینا) در مورد اختلال شایع چاقی و مشکلات خوردن خواهیم داشت.

اختلالات پرخوری

چاقی چیست؟ چرا ایجاد میشود و چه درمان هایی دارد؟ اختلال خوردن چیست و انواع آن شامل چه اختلالاتی است؟

خانم دکتر فرزانه:

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

امروزه چاقی به عنوان اپیدمی جهانی مطرح شده که باعث افزایش حساسیت های عوارض جسمی آن مثل افزایش مرگ و میر، بیماریهای جسمی مثل دیابت نوع دو و اختلالات روانشناختی شده است.

در ابتدا لازم هست که تعریف علمی ازچاقی را بیان کنم. در سال 1980 BMI( Body Mass Index) یا شاخص حجم بدن به عنوان دقیق ترین معیار اندازه گیری چاقی مطرح شد که این میزان ، زیر عدد 20 به عنوان زیر میزان وزن مورد نیاز بدن(Under Weight) و از 30 به بالا به عنوان چاقی( Obesity) تعریف شده است که فرمول محاسبه آن به صورت حاصل تقسیم عدد وزن برحسب کیلوگرم بر روی به توان دوی عدد قد بر حسب متر مربع می باشد.

بنابر این چاقی به عنوان موردی مطرح است که عوامل مختلف ژنتیک، محیط، روانشناختی و غیره در ایجاد آن دخیل هستند و تعریف علمی دقیق براساس معیار اندازه گیری عینی دارد .

در بعضی از مواردی که در اختلالات خوردن مثل بی اشتهائی و پراشتهائی عصبی که در خانمها شایعتر هستند، فرد با وجود اینکه در محدوده نرمال و بعدا زیر میزان نرمال BMI قرار دارد اما تصویر ذهنی و سابجکتیو فرد از وزن و فرم بدن متفاوت هست که همین مسئله موجب بروز رفتارهای جبرانی مثل رژیمهای غدائی سخت و ناکارآمد و سیکل معیوب پرخوری و چاقی می شود.

چاقی در فرهنگهای مختلف و در طول تاریخ، به عنوان ارزش و ضد ارزش محسوب میشده است. در دوران مصر باستان به عنوان یک بیماری مطرح بوده است و بقراط افراد چاق را مستعد مرگ ناگهانی بیشتر از افراد لاغر میدانسته است ولی در فرهنگهای دیگری به عنوان عامل نمادی از سلامتی، ثروت و کاهی توانائی باروری بیشتر در زنان بوده است.

در اینجا مطالبی در مورد مسایل روانشناختی مرتبط با چاقی را بیان میکنم ولی باید عنوان کنم که عوامل مختلف بیولوژی، هورمونی ، محور هیپوفیز_ هیپوتاموس و…در این مورد دخیل هستند که به علاقمندان توصیه میکنم که مطالب نورولوژیک و هورمونی مرتبط با چاقی را دراین سایت مطالعه کنند.
البته ذکر این نکته بسیار مهم است که چاقی، پرخوری و اختلالات خوردن با یگدیگر متفاوتند و هرکدام دارای تعریف علمی متفاوتی هستند و نباید این 3 مفهوم را معادل با همدیگر دانست.

اختلالات خوردن ، دسته ای از اختلالات روانپزشکی هستند که شامل چندین نوع اختلال مانند پرخوری عصبی، بی اشتهائی عصبی و اختلال پرخوری میباشد و تعریف و ابزار علمی چاقی نیز قبلتر بیان شد .درخصوص ارتباط بین این موارد با یکدیگر نتایج مقالات علمی جدید نشان داده که وجود اختلال پرخوری همزمان با چاقی، دارای پیش آگهی بدتری از چاقی تنها میباشد که این مطلب بیانگر اهمیت تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی همراه در موارد درمان چاقی میباشد .

حدود 40 تا 60 درصد افراد چاق، بیماریهای روانپزشکی همراه دارند که اختلال افسردگی، شایعترین بیماری روانپزشکی در این افراد است.

البته روشهای درمانی مختلف اعم از داروئی و رواندرمانی برای درمان اختلالات روانپزشکی همراه وجود دارد که البته در خصوص بعضی از رواندرمانی های معوق به درمان چاقی در موارد وجود اختلال روانپزشکی همراه که مبتنی بر اصلاح رفتارهای غیرطبیعی خوردن در فرد میباشد، با کاهش کمتری همراه است ولی در عوض به ثابت ماندن وزن و کیفیت عملکردی و زندگی فرد کمک کرده و با افزایش ” احساس کنترل فرد” از طریق ” تنظیم هیجانات”(Emotional Regulation) به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند.

نوعی از درمان شناختی – رفتاری(Cognitive Behavioral Therapy) ،به عنوان روان درمانی اختلالات خوردن به کار میرود که طبق بررسی های آماری در پژوهشهای علمی مشخص شده که این نوع درمان که دارای 4 فاز جداگانه میباشد، در درمان اختلال پرخوری عصبی( بولمیا نرووزا) و “اختلال پرخوری” موثر است اما بر روی ” اختلال بی اشتهائی عصبی” موثر نیست.
در یکی از جدید ترین مقالات در مورد اختلالات خوردن منتشر شده است به اختلال / بدکاری سیستم مهارپاسخResponse Prevention) ) اشاره شده است به طوری یکی از موارد مطرح شده در ایجاد پرخوری عصبی که به صورت مصرف ناگهانی مقدار زیادی غذا در مدت زمان کم و احساس پشیمانی بعدی فرد از عمل مصرف ناگهانی یا تکانشی غذا است ، بدکاری این سیستم می باشد.
در بررسی های انجام شده بین ارتباط چاقی با احساس گرسنگی مشاهده شده که در بعضی افراد چاق، به ندرت احساس گرسنگی وجود دارد بیشتر در اثر احساسات هیجانی پرخوری میکنند و از غذا به عنوان “مکانیسم دفاعی” استفاده می کنند.در بعضی موارد که فرد دچار ” اضطراب جنسی” می شوند، برای جلوگیری از فعالیت جنسی از غذا به عنوان عایق استفاده می کنند…

ادامه دارد…

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی،مشکلات خوردن شامل لاغری و چاقی عصبی)

دکتر ندا فرزانه

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه