خانه / تغذیه / چاقی و اختلالات خوردن چیست و چگونه درمان میشود؟

چاقی و اختلالات خوردن چیست و چگونه درمان میشود؟

چاقی و اختلالات خوردن چیست و چگونه درمان میشود؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jun 30Rating:

در این مقاله، مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس (آلومینا) در مورد اختلال شایع چاقی و مشکلات خوردن خواهیم داشت.

اختلالات پرخوری

چاقی چیست؟ چرا ایجاد میشود و چه درمان هایی دارد؟ اختلال خوردن چیست و انواع آن شامل چه اختلالاتی است؟

خانم دکتر فرزانه:

امروزه چاقی به عنوان اپیدمی جهانی مطرح شده که باعث افزایش حساسیت های عوارض جسمی آن مثل افزایش مرگ و میر، بیماریهای جسمی مثل دیابت نوع دو و اختلالات روانشناختی شده است.

در ابتدا لازم هست که تعریف علمی ازچاقی را بیان کنم. در سال 1980 BMI( Body Mass Index) یا شاخص حجم بدن به عنوان دقیق ترین معیار اندازه گیری چاقی مطرح شد که این میزان ، زیر عدد 20 به عنوان زیر میزان وزن مورد نیاز بدن(Under Weight) و از 30 به بالا به عنوان چاقی( Obesity) تعریف شده است که فرمول محاسبه آن به صورت حاصل تقسیم عدد وزن برحسب کیلوگرم بر روی به توان دوی عدد قد بر حسب متر مربع می باشد.

بنابر این چاقی به عنوان موردی مطرح است که عوامل مختلف ژنتیک، محیط، روانشناختی و غیره در ایجاد آن دخیل هستند و تعریف علمی دقیق براساس معیار اندازه گیری عینی دارد .

در بعضی از مواردی که در اختلالات خوردن مثل بی اشتهائی و پراشتهائی عصبی که در خانمها شایعتر هستند، فرد با وجود اینکه در محدوده نرمال و بعدا زیر میزان نرمال BMI قرار دارد اما تصویر ذهنی و سابجکتیو فرد از وزن و فرم بدن متفاوت هست که همین مسئله موجب بروز رفتارهای جبرانی مثل رژیمهای غدائی سخت و ناکارآمد و سیکل معیوب پرخوری و چاقی می شود.

چاقی در فرهنگهای مختلف و در طول تاریخ، به عنوان ارزش و ضد ارزش محسوب میشده است. در دوران مصر باستان به عنوان یک بیماری مطرح بوده است و بقراط افراد چاق را مستعد مرگ ناگهانی بیشتر از افراد لاغر میدانسته است ولی در فرهنگهای دیگری به عنوان عامل نمادی از سلامتی، ثروت و کاهی توانائی باروری بیشتر در زنان بوده است.

در اینجا مطالبی در مورد مسایل روانشناختی مرتبط با چاقی را بیان میکنم ولی باید عنوان کنم که عوامل مختلف بیولوژی، هورمونی ، محور هیپوفیز_ هیپوتاموس و…در این مورد دخیل هستند که به علاقمندان توصیه میکنم که مطالب نورولوژیک و هورمونی مرتبط با چاقی را دراین سایت مطالعه کنند.
البته ذکر این نکته بسیار مهم است که چاقی، پرخوری و اختلالات خوردن با یگدیگر متفاوتند و هرکدام دارای تعریف علمی متفاوتی هستند و نباید این 3 مفهوم را معادل با همدیگر دانست.

اختلالات خوردن ، دسته ای از اختلالات روانپزشکی هستند که شامل چندین نوع اختلال مانند پرخوری عصبی، بی اشتهائی عصبی و اختلال پرخوری میباشد و تعریف و ابزار علمی چاقی نیز قبلتر بیان شد .درخصوص ارتباط بین این موارد با یکدیگر نتایج مقالات علمی جدید نشان داده که وجود اختلال پرخوری همزمان با چاقی، دارای پیش آگهی بدتری از چاقی تنها میباشد که این مطلب بیانگر اهمیت تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی همراه در موارد درمان چاقی میباشد .

حدود 40 تا 60 درصد افراد چاق، بیماریهای روانپزشکی همراه دارند که اختلال افسردگی، شایعترین بیماری روانپزشکی در این افراد است.

البته روشهای درمانی مختلف اعم از داروئی و رواندرمانی برای درمان اختلالات روانپزشکی همراه وجود دارد که البته در خصوص بعضی از رواندرمانی های معوق به درمان چاقی در موارد وجود اختلال روانپزشکی همراه که مبتنی بر اصلاح رفتارهای غیرطبیعی خوردن در فرد میباشد، با کاهش کمتری همراه است ولی در عوض به ثابت ماندن وزن و کیفیت عملکردی و زندگی فرد کمک کرده و با افزایش ” احساس کنترل فرد” از طریق ” تنظیم هیجانات”(Emotional Regulation) به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند.

نوعی از درمان شناختی – رفتاری(Cognitive Behavioral Therapy) ،به عنوان روان درمانی اختلالات خوردن به کار میرود که طبق بررسی های آماری در پژوهشهای علمی مشخص شده که این نوع درمان که دارای 4 فاز جداگانه میباشد، در درمان اختلال پرخوری عصبی( بولمیا نرووزا) و “اختلال پرخوری” موثر است اما بر روی ” اختلال بی اشتهائی عصبی” موثر نیست.
در یکی از جدید ترین مقالات در مورد اختلالات خوردن منتشر شده است به اختلال / بدکاری سیستم مهارپاسخResponse Prevention) ) اشاره شده است به طوری یکی از موارد مطرح شده در ایجاد پرخوری عصبی که به صورت مصرف ناگهانی مقدار زیادی غذا در مدت زمان کم و احساس پشیمانی بعدی فرد از عمل مصرف ناگهانی یا تکانشی غذا است ، بدکاری این سیستم می باشد.
در بررسی های انجام شده بین ارتباط چاقی با احساس گرسنگی مشاهده شده که در بعضی افراد چاق، به ندرت احساس گرسنگی وجود دارد بیشتر در اثر احساسات هیجانی پرخوری میکنند و از غذا به عنوان “مکانیسم دفاعی” استفاده می کنند.در بعضی موارد که فرد دچار ” اضطراب جنسی” می شوند، برای جلوگیری از فعالیت جنسی از غذا به عنوان عایق استفاده می کنند…

ادامه دارد…

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی،مشکلات خوردن شامل لاغری و چاقی عصبی)

دکتر ندا فرزانه

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه