خانه / دانستنی ها / پیش بینی عواطف در مغز

پیش بینی عواطف در مغز

side view of stress woman lenaing on dark wall

با به کار گیری یک الگوریتم برای MRI عملکردی، دانشمندان قادر شده اند که کار و عملکرد عواطف را در مغز انسان مشاهده کنند.

یافته های مربوط به این تحقیق که اخیرا در مجله PLOS Biology منتشر شده است، می تواند ارزیابی بهتری از اوضاع عاطفی ارائه دهد و به افرادی که در انتقال عواطف دچار مشکل هستند، کمک می کند.

طبق یافته های این تیم تحقیقاتی – متشکل از پروفسور کوین لابار از دانشگاه دوک در دورهام – مشخص شد که فیلم های سینمایی، موسیقی و دیگر محرک های خارجی می توانند عواطفی را آغاز کنند که در الگوی فعالیت مغز منعکس می شوند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

اما تجربه احساسات گذشته چطور؟ آیا احساسات ناشی از خاطره یک تولد یا خاطرات از دست دادن یک دوست می تواند در فعالیت مغزی ظاهر شود؟ پاسخ به این سوال موضوع تحقیق پروفسور لابار و همکارانش می باشد.

محققان اذعان داشتند که بررسی های گذشته نشان داده اند که MRI عملکردی (fMRI) می تواند افکار مربوط به موضوعات خاص، مانند یک صورت یا یک خانه، را متمایز کند.

در این تحقیق محققان برای اسکن fMRI مربوط به 21 دانشجو الگوریتمی را به کار گرفتند – این الگوریتم مدل های مختلف تجره احساسی را ترکیب می کرد. این روش به آنها اجازه داد تا با دقت به بررسی 7 الگوی مربوط به فعالیت مغز بپردازند که این الگوها وضعیت های عاطفی خاص را منعکس می کرد، از جمله وضعیت هایی مانند قناعت، تفریح، تعجب، ترس، خشم، غم و اندوه و بی طرفی.

از دانشجویان خواسته شد که به مسائل مربوط به fMRI فکر کنند. هر 2 ثانیه داده های مربوط به فعالیت ذهن جمع می شدند و هر 30 ثانیه سوالاتی در مورد وضعیت عاطفی فعلی آنها پرسیده می شد.

پروفسور لابار در این باره توضیح می دهد: در حالی که شرکت کننده ها در اسکنر بدون هیچ محرک عاطفی در حال استراحت بودند، ما بررسی کردیم که آیا این 7 حالت روحی به طور همزمان اتفاق می افتند یا خیر.

در زمان مقایسه الگوهای مغز که 10 ثانیه قبل از گزارش هر یک از حالات روحی اتفاق می افتاد، محققان دریافتند که قادر به پیش بینی درست عواطف فرد هستند.

پرفسور لابار در تقویت دقت و صحت یافته های خود می گوید که داده های مغز بلافاصله پس از اینکه فرد بیمار وارد اسکنر fMRI شد، علائمی از اضطراب نشان داد. این حالت در اکثر افرادی که برای اولین بار وارد دستگاه می شوند، انتظار می رود.

سپس این تیم الگوریتم خود را برای اسکن fMRI مربوط به 499 نمونه دیگر به کار گرفتند که بخشی از تحقیقات محسوب می شدند. این افراد باید حدود 9 دقیقه در اسکنر fMRI استراحت می کردند  و محققان اطلاعاتی مربوط به میزان افسردگی و اضطراب آنها جمع آوری می کردند.

با استفاده از طرح غم و ترس در مغز آنها، محققان دریافتند که این افراد قادر به پیش بینی نمره افسردگی و اضطراب خود هستند. به علاوه محققان دریافتند که این الگوریتم قادر است ویژگی های شخصیتی مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی را نیز پیش بینی کند.

طبق گفته های این تیم تحقیقاتی، یافته نشان می دهند که حالات عاطفی از طریق اسکن مغز قابل شناسایی می باشند، یافته ای که می تواند پیامدهای پزشکی هیجان انگیزی را در پی داشته باشد.

به ویژه پروفسور لابار معتقد است که نقشه احساسات مغز می تواند به افراد مبتلا به آلکسی تایمیا کمک کند. الکسی تایمیا یک بیماری روانی است که دارای علائمی می باشد که عبارتند از: مشکل در درک، تشخیص و بیان عواطف فردی و احساسات دیگران.

این یافته ها در آزمایشات بالینی نیز مفید هستند و در آزمایشات مربوط به اثر بخشی داروهای ضد اضطراب و درمان های تنظیم احساسات موثر می باشند.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/312915.php

نگارنده: سمیه محمدی

کنترل عواطف و هیجانات در مرکز سلامت روان رستا-آلومینا در کرج تحت نظر متخصصان رواندرمانی و روانشناسان مجرب 

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه