خانه / اختلالات مغزواعصاب / پیشگیری از بیماری آلزایمر

پیشگیری از بیماری آلزایمر

پیشگیری از بیماری آلزایمرReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 19Rating:

پیشگیری ازآلزایمر0

بررسی ها پیشگیری آلزایمر در حیوانات را تثبیت کرده اند، اما پیشگیری از این بیماری در انسان ها با شکست روبرو می شود. به هرحال با گذشت زمان و تغییرات شیوه ی زندگی تغییراتی در زمینه ی این بیماری در افراد بسیاری مشاهده شده است. پروفسور دان شرزای، مدیر برنامه ی پیشگیری از آلزایمر به هر دو روش درمان بیماری و تغییر در شیوه ی زندگی، پرداخته است. در این مقاله به بررسی نظرات و بررسی های پرفسور شرزای می پردازیم.

برنامه ی پیشگیری از بیماری آلزایمر برای بیماران، مراقبان و جامعه ی پزشکی چه کاری انجام می دهد؟

برنامه ی پیشگیری از آلزایمر دیدگاه جدیدی برای مراقبت از بیماران آلزایمری ارائه می کند و تاکید بر پیشگیری و تمرکز بر ایجاد یک شبکه ی محافظتی کامل برای بیمار و خانواده ی وی می کند. پیشگیری از بیماری آلزایمر در واقع بخش مهمی از این بیماری است که کمتر در مورد آن صحبت شده است، چرا که فقط همین اواخر فاکتورهای تشدید کننده ی آلزایمر شناسایی شده اند. طبیعت این بیماری به اینگونه است که علائم آن به طور ناگهانی و به صورت غیرقابل بازگشت ظاهر می شوند.

 بنابراین این بیماری بدون هشدار شروع می شود. اکنون با پیشرفت توانایی تشخیص بیماری، اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود، مسیر بیماری قابل تغییر است. محققان در حال کار بر روی فن آوری های غربالگری برای تشخیص زودهنگام بیماری هستند.

حتی در مواردی که بیماری وجود دارد و پیشگیری از آن امکان پذیر نیست، می توان پیشرفت بیماری را کم کرد و خانواده مهم ترین نقش را در این میان دارند. مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر خانواده را به خاطر از دست دادن کار و هزینه از لحاظ اقتصادی و همچنین از لحاظ احساسی به خاطر از دست دادن یکی از اعضا تحت فشار قرار می دهد. تاثیرات از لحاظ جسمی نیز خیلی شدید هستند.

مرکز پیشگیری از آلزایمر مانند یک هماهنگ کننده بین منابع عمل می کند، با دیگر متخصصان و سازمان های پزشکی همکاری می کند تا آموزش، مشاوره و محافظت از بیمار را ارائه دهد. اگر بتوانیم به خانواده ها کمک کنیم تا بیماری را پیش بینی کنند و با چالش های آن مواجه شوند، می توانیم به آنها کمک کنیم تا به هم نزدیکتر شوند و نه اینکه به خاطر بیماری از یکدیگر دور شوند.

ما هنوز در آغاز درک خود از همه ی فاکتورهایی موثر در بروز آلزایمر هستیم، و کار زیادی برای متوقف کردن و درمان این بیماری باید انجام شود. باید سرنخ های قوی در مورد اساس این بیماری داشته باشیم که تحقیقات مربوط به حیوانات در این مسیر راهنمای خوبی هستند. علاوه بر این برای کامل کردن تحقیقات، به بیماران داوطلب نیاز داریم.

برنامه ای مشابه این، در یک بیمارستان با تیم قوی تحقیقاتی، به پزشکان و محققان موارد مستند ارائه می دهد و دستیابی به آخرین پیشرفت ها را در هنگام جمع آوری داده ها و فرایند درمان برای آنها امکانپذیر می سازد.

چرا درمان های بالقوه مربوط به زوال عقل در نمونه های حیوانی به کار می رود، اما در نمونه های انسانی نه؟

حدود 50 نوع دارو فقط بر روی نمونه های حیوانی مورد استفاده قرار گرفته اند. بخشی از پاسخ به این واقعیت مربوط است که حتی بهترین نمونه ها هم بیماری را به طور کامل در انسان نمایش نمی دهند. اما یکی از فاکتورهای مشخص تر که به آن اعتقاد داریم، این است که متخصصانی که بر روی نمونه های حیوانی کار کرده اند، پس از مدتی برای سودمند بودن فرایند تحقیقات، کار خود را بر روی نمونه های انسانی نیز آغاز می کنند. پزشکان و محققان معتقدند که تاثیرات مخرب آلزایمر سال ها قبل از بروز علائم آن آغاز می شوند که به مرور زمان بیشتر از نیمی از سلول های مغز آسیب می بینند.

پیشگیری ازآلزایمر1

به این دلیل اگر درمانگر درمان را زود آغاز کند، می تواند کار موثری انجام دهد. این یکی از اهداف مرکز پیشگیری از آلزایمر می باشد، تشخیص هر چه سریعتر آلزلیمر و کاهش خطرات ناشی از آن.

چه تغییراتی در شیوه ی زندگی می تواند مانع پیشرفت این بیماری شود؟ شواهد مربوط به تغذیه و خطر ابتلا به زوال عقلی چیست؟

تغذیه، ورزش و فعالیت های خاص ذهنی می توانند بر روی کیفیت زندگی تاثیر بگذارند. 30 دقیقه ورزش ملایم هر روز، اتخاذ یک رژیم غذایی مدیترانه ای و درگیر شدن در فعالیت های لذت بخش مغز را تحریک می کنند ودر به تاخیر انداختن آلزایمر و پیشرفت آن تاثیر دارند.

انجمن آلزایمر برخی دستورالعمل های تغذیه را که در تحقیقات اخیر به دست آمده اند، خلاصه کرده است. بررسی های زیادی، از جمله نمونه های انجام شده در مرکز فیشر در مورد آلزایمر، نشان می دهد که یک رژیم غذایی خوب برای قلب، برای سلامت مغز نیز مفید است.

شواهدی وجود دارد که یک رژیم غذایی براساس سبزیجات دارای تاثیر مثبت روی سلامت شناخت و اصلاح بیماری است. علاوه بر این شواهدی وجود دارد که نه تنها مصرف این رژیم به طور منظم تاثیر مثبت بر کند کردن پیشروی این بیماری دارد، بلکه آتروفی مغز را نیز کند می کند. داده های مربوط به ورزش ها هنوز ضعیف می باشند.

چگونه می توانیم بر روی تامین بودجه برای درمان بیماری تمرکز کنیم؟

در چند دهه ی اخیر تمرکز بر روی زمینه های پیشرفته تری از این بیماری ویرانگر بوده است، که به نظر می رسد به بسیاری از روش های درمانی پاسخ نداده است. امروزه لازم است بر روی تشخیص زودهنگام و مداخله در بیماری تمرکز کرد. این به این معناست که هزینه ی خاصی باید صرف سه بخش مهم شود:

  • تشخیص نشانگرهای اولیه ی بیماری
  • برنامه های غربالگری بزرگتر که جمعیت در معرض خطر این بیماری را مشخص می کنند.
  • آزمایشات و مداخلاتی برای مراحل اولیه ی بیماری که هنوز امید به بهبود بیماری و کاهش اثرات مضر آن وجود دارد.

فن آوری های جدیدتر و امیدوارکننده تر برای پیشگیری و درمان بیماری کدام ها هستند؟

پیشگیری از آلزایمر

راه های مختلفی در حال بررسی هستند. محققان در حال حاضر در حال بررسی دو داروی موجود در بازار هستند که ویژگی های این دو دارو را تغییر دهند، به این شکل که این داروها سیستم ایمنی بدن را برای دفع عوامل بروز آلزایمر، فعال می کنند.

در اوایل تشخیص اولیه ی بیماری، دیدگاه های نوآورانه ی زیادی ارائه شده اند. یک فن آوری غیرتهاجمی نسبتا ارزان در حال حاضر در استرالیا و امریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این فن آوری به این شکل است که برای تشخیص تغییرات مربوط به آلزایمر، باید به تغییرات مرتبط درشبکیه در پشت چشم توجه کرد که حتی قبل از توسعه در مغز مشخص می شوند.

سخنان پایانی

متخصصان هنوز کارهای زیادی برای انجام برای بیماران مبتلا به آلزایمر و اطرافیان آنها دارند. یک کلینیک دارای شبکه و برقراری ارتباط با دیگر متخصصان می تواند درمان این بیماری را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بیمار باید از نوعی احساس درماندگی به امیدواری برسد و بهبود را در خود حس کند. مطمئنا نوعی زمینه ی ژنتیکی برای این بیماری وجود دارد، اما گام های موثری نیز برای تغییر در روند بیماری و کاهش تاثیر آن بر روی افراد وجود دارد.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه