خانه / روانپزشکی / افسردگی / پیشنهاد درمانی مناسب برای افراد افسرده

پیشنهاد درمانی مناسب برای افراد افسرده

پیشنهاد درمانی مناسب برای افراد افسردهReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 26Rating:

افسردگی

افراد مبتلا به افسردگی، نسبت به خود، جهان اطراف و آنچه که قرار است در آینده  اتفاق افتد  دیدگاه منفی دارند که به این باورها فکر خطا گفته میشود.

روش شناختی – رفتاری توسط فردی بنام آیرون بک در سال 1960 توسعه یافته است که او با استفاده از این روش علائم مرتبط با افسردگی را کاهش داد.

او توانست به مراجع آموزش دهد که چگونه افکار منفی خودآیند را از خود دور کند و واقعیت را بپذیرد وبین افکار تعادل برقرار کند و رفتارهایش را با دقت بیشتری تجربه کند.

این روش،مدلی است برای پردازش اطلاعات مراجعین که خودشان دقتی در آن مسائل یا رفتار نکردند ویا تجربه نکردند ویاد میگیرند که چگونه یک موقعیت را تفسیر کنند.

در درمان با رفتاری-  شناختی در ابتدا با ارزیابی و با استفاده از تست های تشخیصی برای اندازه گیری شدت  نشانه های مرتبط با افسردگی ( پرسشنامه افسردگی ) آغاز می شود.

سپس لیستی از مشکلاتی که مراجع بیشتر با آنها دست و پنجه نرم می کند تهیه میشود، دراین روش مراجعین با درمانگر، با هم در مورد چگونگی درمان و پایان آن همکاری کرده و به توافق نظر می رسند.

درمان افسردگی

اولین مرحله از درمان ، برگشت علائم افسردگی به حد طبیعی است که با استفاده از یک سری از تکنیک های رفتاری ( تنفس ، برنامه فعالیت های روزانه ، امتیازات لذت و آزمایش )  انجام میشود، معمولا برای گذر از مرحله افسردگی به حالت طبیعی و نرمال 5 جلسه نیاز است.

مرحله دوم درمان بر روی شناسایی و به چالش کشیدن افکار اتوماتیک منفی کار می کند. افکار خودکار منفی  مانند: “من به اندازه کافی خوب نیستم “، “من بی ارزش هستم ” ، “من هرگز تغییر نمی کنم ” و … است  ومراجعین با استفاده از ثبت و ضبط صدایشان ، افکار منفی را که بیان کرده اند را میشنوند و دوباره آنها را احساس و تجربه می کنند واین افکار دارای بار منفی هستند و با کمک درمانگر از طریق روش سقراطی  مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند وافکار را به چالش کشیده وعلت این افکار کشف میشود و به سمت افکار درست هدایت میشوند .

این قسمت نیازمند 5 جلسه دیگر است تا قسمت ناخودآگاه افکار بیرون ریخته شود ، اغلب این باورهای اشتباه در 15 سال اول زندگی شکل میگیرند و اصلاح این افکار نیاز به زمان کافی دارد اما بعد از اصلاح، این افکار کمتر عود می کنند.

در کل این روش با تغییر افکار منفی و جایگزینی مثبت ، در تغییر خلق و خوی افراد افسرده کمک خواهد کرد.

 

 منبع:

http://www.centreforcbtcounselling.co.uk/depression.php

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - پیشنهاد درمانی مناسب برای افراد افسرده

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

3 نظر

  1. بسیار عالی . باتشکر

  2. سلام من سیتالوپرام ۲۰ هر شب مصرف میکنم الان برای لاغر شدن بهم توپیرامات تجویز کردن میشه این دو تا رو با هم مصرف کرد.ممنون

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه