خانه / اختلالات روانپزشکی / پوشک خواهی یا اینفنتالیسم! نوعی اختلال جنسی نادر ولی مهم!

پوشک خواهی یا اینفنتالیسم! نوعی اختلال جنسی نادر ولی مهم!

در این مقاله، مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس (آلومینا) در مورد یکی از انواع نادر اختلالات جنسی خواهیم داشت. این اختلال جنسی در افراد بالغ دیده میشود و گاهی باعث بهت و ناباوری افراد و در موارد زیادی سبب بحران های خانوادگی و حتی طلاق میشود.

پوشک پوشیدن بزرگسالان

پوشک خواهی چیست؟ چرا ایجاد میشود و آیا قابل درمان است؟

خانم دکتر فرزانه:

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

چند نفر از خانمهای مراجعه کننده به کلینیک برای مشاوره جنسی با این شرح حال به من مراجعه کردند که متوجه شدیم که همسرمان در طول رابطه جنسی ، تقاضاهای بچه گانه از ما می کند که بیان آن برای ما مشکل هست چون فکر می کنیم که رفتار شایع جنسی نیست. به نظرم رسید تا توضیحات را در غالب مقاله ای مطرح کنم. البته یکی از همکاران عزیزم در مورد انواع پارافیلیاهای جنسی مقاله ای را نوشته اند که توصیه میکنم که مقاله ارزشمند ایشان را که به صورت خلاصه ای مفید می باشد، مطالعه نمائید.

پارافیلیک اینفنتیلیسم(paraphilic infantilism) که با عناوین (autonepiophilia) اوتونپیوفیلیا یا سندرم بالغ – بچه(adult – baby syndrome) نیز شناحته می شود ، نوعی از انحراف جنسی با خصوصیات برقراری رابطه جنسی همزمان با واپس روی به مرحله مشابه دوران نوزادی است.

اینگونه رفتارها میتوانند به صورت : خوردن از شیشه شیر یا پوشیدن پوشک در زمان رابطه جنسی باشند.نوعی از رفتار که فقط محدود به رابطه با همسر به صورت درخواست رفتارهای تغذیه کنندگی است مثلا اینکه فرد درخواست میکند که با شیشه شیر به او شیر بدهند، به نام بالغ بچه نام میگیرند.

البته این نوع از انحراف جنسی، میتواند با رفتارهای مازوخیستیک یا آزار طلبی جنسی و لذت بردن از تنبیه بدنی یا خشونت کلامی نیز باشد.

در فتیش پوشک (Diaper fetishism) که با عنوان دوستدار پوشک (Diaper Lover)  نیز شناخته می شود ،فرد از پوشیدن پوشک برای تحریک جنسی استفاده می کند اما الزاما همراه با رفتارهای نوزاد گونه نیست.

برای افردی که هر دو نوع مورد گفته شده را به کار می برند، عنوان بالغ بچه/ دوستدار پوشک (AB/DL) به کار می رود.این فرد امکان دارد که در پوشک، ادرار یا مدفوع نیز دفع کند. طبق تحقیقات آماری انجام شده، اکثر مبتلایان جنس مرد هستند و شایع ترین رفتارها به صورت پوشیدن پوشک بوده است.
این انحراف جنسی دو نوع اصلی دارد :

1-بالغ بچه یعنی فرد بالغی که نقش نوزاد را بازی می کند 2-SISSY BABY که به طور معمول ، لباسهای زنانه می پوشد و با لحن زنانه صحبت می کند.

البته بجز این دو مورد اصلی ، گاهی فرد پوشک می بندد اما رفتارهای نوزادگونه را ندارد .
فرد در زمان این نوع رابطه، در زمان رابطه دارای رفتارهایی مشابه رفتارهای نوزاد یا بچه کوچک برای ایجاد تحریک جنسی یا رسیدن به لذت جنسی است.

این نوع رفتارها می تواند به صورت های زیر باشد:

پوشیدن پوشک با سایز بزرگسال یا پوشک سایز بچه یا لباس بچه را بپوشد و یا از اسباب بازی یا تخت خواب سایز بچه و یا حتی چهار دست و پا راه رفتن روی زمین مثل بچه کوچک به عنوان نوعی فانتزی محرک جنسی استفاده بکند.

در صورتی که همسر موافقت کند، فرد از همسرش درخواست میکند که توسط او حمام شود یا پوشکش تعویض شود یا اینکه با شیشه شیر در تخت خواب خوبانده شود.

البته در بعضی موارد که گرایش مازوخیستی هم وجود دارد، فرد در پوشک ادار یامدفوع می کند تا توسط فرد جانشین والد، تنبیه شود که در این گونه موارد ، فرد با تنبیه شدن به اوج لذت جنسی می رسد.

البته در این گونه موارد ، لذت جنسی فرد با این گونه رفتارهای کودک وار تامین می شود بهطوری که جایگزین رابطه جنسی می شود و الزاما به رابطه جنسی ختم نمی شود.
در نهایت توصیه می شود که در صورت بروز این رفتارهای جنسی ، با ملایمت و صمیمیت از همسر ، علت درخواست این نوع رابطه را پرسید و سپس برای مشاوره به روانپزشک مراجعه کرد تا بر حسب نیاز از درمانهای دارویی، غیرداروئی یا مشاوره زوجین استفاده کند.

 

 

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی،مشکلات خوردن شامل لاغری و چاقی عصبی)

دکتر ندا فرزانه

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

12 نظر

 1. بعد از اینهمه کنکاش، ایا موردی رو داشتید که بهبود پیدا کنه؟ و ایا کلا روش درمانی مطلوبی برای این اختلال وجود داره؟

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
   مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام.بشرط آنکه خود فرد بخواهد در جهت درمان قدم بردارد، رواندرمانی میتواند در این راستا کمک قابل توجهی به این کژکاری جنسی کند. دکتر ابریشمی.

   • اما مشکل اینجاست که خود فرد احساس مشکل یا به قول شما کژکاری جنسی نمیکنه و از این کارش لذت زیادی میبره و از لحاظ روانی ارضاء میشه و چون از نظر خودش لطمه ای به خودش یا دیگران نمیرسونه طبیعتا هیچوقت به دنبال درمان هم نمیگرده. چطور میشه به طرف فهموند که دچار اختلال هست و باید درمان بشه؟
    من با یکیشون که صحبت کردم میگه این مشکل نیست و صرفا علاقه هست، مثل کسی که مثلا به کتاب خوندن یا هر چیز دیگه علاقه داره. و ممکنه در دراز مدت خودبخود این علاقه کمرنگ و بعدش محو بشه
    بنابراین این طرف مقابل (هر کسی که میخواد باهاش زندگی مشترکی داشته باشه)هست که باید این موضوع رو بپذیره و باهاش کنار بیاد!
    لازم به ذکر هست افرادی هم هستن که بدون داشتن احساس جنسی به پوشک، ازش استفاده میکنن و میگن که با این کار به آرامش و امنیت خاطر میرسن.

    • با سلام و احترام

     این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت. دکتر ندافرزانه روانپزشک

     • دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر
      دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

      با سلام و احترام

      این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
      دکتر ندافرزانه روانپزشک

    • با سلام و احترام

     این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
     دکتر ندافرزانه روانپزشک

     • دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر
      دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

      با سلام و احترام

      این مورد مهمی که در سوالتان مطرح نمودید ، از خصوصیات پارافیلیا میباشد و نیاز به مطرح شدن در روند درمان و گرفتن فیدبک از همسر بیمار نیز میباشد تا بتوان با کمک همسر، مطالبی که بیمار در موردشان “بینش” ندارد را آگاهی یافت.
      دکتر ندافرزانه روانپزشک

 2. سلام عذر خواهی می کنم این. مشکل در سن 14 تا 17 رخ می دهد یا خیر

 3. خانم دكتر من خيلي دوست دارم پوشك بشم و پستونك بخورم يكي منو ببره دستشويي بشوره حمومم كنه دوست دارم خودمو خيس كنم اين علايق ناشي از چيه؟ راه درماني هم براش هست؟

 4. ما هم یه همچین موردی داریم اصلا از روابط جنسی خوشش نمیاد ولی خیلی دوست داره مثل بچه ها پوشک بشه واز ادرارو مدفوع کردن در پوشک لذت زیادی میبره بار ها خودم دور از پدر و مادرش نصیحتش کردم اما به خرجش نمیره پسر عمومه 14سالشه گاهی وقتا به خونه پدر بزرگم میره واز پوشک های اون یواشکی برای این لذت استفاده میکنه به نظر شما باید باهاش چکار کرد

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی
   مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   قطعا نیاز به رواندرمانی تحلیلی دارد در این مورد جناب دکتر صلحی درهر کدام از شعبات میتوانند به ایشان کمک کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه