خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / پنج حقیقتی که هر خانواده ای باید بداند

پنج حقیقتی که هر خانواده ای باید بداند

خانواده

1)  همه ی رفتارها ی ما شکلی از برقراری ارتباط است.

همه ی انسانها از طریق رفتار ارتباط برقرار می کنند. نوزاد ممکن است به دلیل خیس بودن جایش یا گرسنه بودن گریه کند.درست مانند یک فرد بزرگسال که ممکن است زمانی که در محل کار خسته شده است خمیازه بکشد.بزرگسالان و کودکان از طریق رفتارهای خود، هر لحظه در حال برقراری ارتباط هستند حتی اگر نسبت به رفتار خود آگاه نباشند.رفتار مشکل ساز و نا مناسب کودک نشان دهنده ی این است که او مضطرب یا ناراحت است،و این نشان می دهد که یک جایی کار ایراد دارد.

2)  همیشه دلیلی برای یک رفتار مشکل دار وجود دارد.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

گاهی اوقات کودکان در برقراری ارتباط با بزرگترها مشکل دارند، چرا که آنها کلمه ای که بتواند حالشان را توصیف کند یا اینکه در شرایط دشوار چه چیزی از شما می خواهند را نمی دانند. در این مواقع، کودک بر خلاف احساس خود و نیازهایش عمل می کند.بنابراین کودکانی که رفتار چالش برانگیز نشان می دهند به این دلیل است که خودشان درگیری های ذهنی دارند که قادر به بیان آن به شما نیستند،و با این هدف که توجه شما را جلب کنند،یا متوقف کردن فعالیتی است که او دوست ندارد انجام دهد، یا به دست آوردن لذت حسی باشد- اما همیشه دلیلی برای یک رفتار وجود دارد.

3)  دلایل زیادی ممکن است علت بروز یک رفتار باشد.

کودکان با رفتار های چالش برانگیز خود این پیغام را به والدین خود می دهند که یک چیزی درست نیست یا به نیاز آنها توجه نمی شود.دلایل زیادی ممکن است برای یک رفتار ذکر کرد، مانند گرسنگی،ترس، خستگی ،بی حوصلگی، عصبانیت و … . برای بعضی از بچه ها سخت است که به والدین خود بگویند چرا عصبانی هستند، برخی از بچه ها هم ممکن است رفتارهایی که به نظر مخرب می آید انجام دهند برای اینکه آنها از فعالیتهای فیزیکی لذت می برند،مانند مشت زدن به اشیاء. گاهی اوقات کودکان اعمالی خارج از کنترل و آسیب زا انجام می دهند.مانند لگد زدن و یا صدمه زدن به کسی. او چند بار خواسته نیازش را مطرح کند اما هر بار بی توجهی شده است،کودک در این مواقع  پیغام  خود را با صدای بسیار بلندی به اطرفیان می رسانند.

4)      بزرگترها می توانند یادبگیرند که رفتار کودکان خود را بشناسند و رفتارهای چالش بر انگیز آنها را تفسیر کنند و آنها را بفهمند.

از آنجا که اغلب کودکان از رفتار خود برای بیان نیازها و خواسته های خود استفاده می کنند.بزرگترها  می توانند با فهمیدن اینکه کودک چه مواقعی رفتار نامناسب از خود بروز می دهد به معنای رفتار او پی ببرند.همه ی بچه ها، اما به ویژه کودکانی که با رفتار نامناسب خواسته ها و نیازهایشان را مطرح می کنند،نیاز یک بزرگسال معتمد و دوست وسازگار با او دارند که او را پشتیبانی و راهنمایی کند بویژه در شرایط سخت. فقط مهم است که معنای رفتار کودک را بفهمیم. به همان اندازه مهم است که والدین نیز نسبت به دلایل رفتار خود  آگاه باشند و معنای رفتار خود را پیدا کنند.کودکان از طریق والدین چیزهایی زیادی در این مورد می توانند یاد بگیرند حتی اگر قصد آموزش نداشته باشید نحوه ی رفتار شما در او یادگیری ایجاد می کند.

5)  رفتار چالش بر انگیز کودکان نه با مجازات بلکه با حمایت کاهش می یابد.

هنگامی که بزرگسالان دلیل رفتار کودک خود را بفهمند بهتر می توانند به رفتار او واکنش نشان دهند.وقتی کودکان بینند به رفتار آنها توجه می شود و نیاز های آنها برای والدین محترم است دیگر دلیلی برای ادامه این رفتار وجود نخواهد داشت.تنیبه کودک شاید بتواند رفتار را برای لحظه ای خاموش کند،اما نیاز به حمایت یا جایگزینی رفتار مناسب در شرایط دشوار را در او حل نمی کند.هنگامی که بزرگسالان از مجازات استفاده می کنند این پیغام را به کودک خود می فرستند که خشم یک راه خوب برای حل مشکلات است.هنگامی که بزرگسالان به کودک خود کمک می کنند تا نیاز هایشان را به شکل مناسب مطرح کنند و راه های مثبت برقراری ارتباط برای مطرح کردن نیازشان به دیگران را یاد می دهند ،کوکان مهارت های اجتماعی و مهارت حل مسأله را که در سراسر زندگی آنها می توانند مفید باشد می آموزند.

منبع:

http://www.pbs.org/parents/inclusivecommunities/challenging_behavior 2.html

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه