خانه / افزایش تمرکز و حافظه / پنج بازی برای بهبود تمرکز و ظرفیت توجه در کودکان

پنج بازی برای بهبود تمرکز و ظرفیت توجه در کودکان

پنج بازی برای بهبود تمرکز و ظرفیت توجه در کودکان

کودک در حال حل پازل

تمرکز مهارتی است که کودکان تا حدودی فاقد آن هستند.به عنوان مثال بی توجهی مداوم، اغلب باعث نگرانی والدین می شود و یادآور اختلالات یادگیری معمول  ADD وADHD می شود.کودکی که فراموش می کند تمرکز کند بر روی دستورات یا این که به اندازه کافی سر جای اولش نمیشیند تا آنها را بشنود ممکن است باعث نگرانی شود، اما دارو نباید واکنش اولیه باشد، به خصوص  اگر شما هرگز گزینه های دیگر را برای افزایش تمرکز امتحان نکرده اید.

مثل اکثر چیزها بی توجهی در کودکان می شود کار شود و تمرین شود مخصوصا اگر اختلال بی توجهی نباشد. قبل از اینکه شما راه های پزشکی را امتحان کنید، سعی کنید این پنج بازی را برای بهبود ظرفیت توجه کودک خود انجام دهید .

1.بازی حافظه- به منظور این که چیزی وارد حافظه شود در ابتدا باید به آن توجه شود.به همین دلیل است که بازی های حافظه به کودکان در ساخته شدن تمرکزشان کمک می کند.

اگر شما یک دسته کارت دارید 5 تای آنها را بردارید و از فرزندتان بخواهید روی آنها تمرکز کند و آنها را به خاطر بسپارد.بعد از این که او گفت آماده است کارت ها را از او بگیرید با بقیه دسته کارت ها مخلوط کنید و از او بخواهید 5 کارت را از بین همه کارت ها پیدا کند.اگر این خیلی آسان بود از او بخواهید که کارت ها را به همان ترتیب اولیه که دیده بود بچیند و یا یک یا دو کارت به آن اضافه کنید.اگر خیلی برایش دشوار بود یک یا دو کارت حذف کنید.این بازی را با دکمه و سکه هم می توان انجام داد.

2.بازی شئ پنهان- این نوع از بازی ها کودک شما را تشویق می کند که به چیز هایی توجه کند که در غیر این صورت آنها را نادیده می گرفت.این نیاز به تمرکز و درک دارد برای کشف هر آنچه که او تلاش می کند برای پیدا کردنش، و بسیاری از کودکان این را سرگرم کننده می دانند، مانند کارآگاهان که تلاش می کنند برای حل یک راز.

3.بازی کلمه-این بازی نه تنها توجه در کودکان ایجاد می کند همچنین یک راه عالی برای بهبود واژگان و مهارت هجی کردن فرزند شماست.به علاوه شما چیزی نیاز برای انجام این بازی نیاز ندارید تا زمانی که به صورت شفاهی بازی کنید.یک کلمه بگویید و از فرزندتان بخواهید کلمه ای هم قافیه با آن بگوید.

به عنوان مثال یک دسته انتخاب کنید(حیوان، غذا وشهرو …)و یک کلمه در آن دسته بگویید.نفر بعدی باید کلمه ای بگوید که با حرف آخر کلمه ای که نفر قبل گفته آغاز شود.

مثلا من بگویم شیر و نفر بعد با حرف آخر که “ر” است باید یک حیوان بگوید مثل: روباه.

4.بازی هایی بر اساس داستان –این بازی نیاز دارد که کودک به تمام جزئیات داستان توجه کند.وقتی که داستان را می خوانید می توانید یک مسابقه برای فرزندتان بگذارید و از او یک سوال درباره داستان بپرسید (سوال از قسمتی که قبلا خوانده اید).در نهایت او باید به گوش کردن و به یاد آوردن در زمان خواندن داستان عادت کند، مخصوصا زمانی که شما بازی را سرگرم گننده کنید.

یک بازی آسان دیگر این است که شما یک داستان بگویید و بعد از یک یا دو پاراگراف آن را متوقف کنید و بعد فرزند شما شروع به ادامه دادن آن داستان بکند و مطمئن شوید که داستان سیر منطقی را طی می کند.و هر دو متناوبا داستان را ادامه دهید تا زمانی که شما بر روی یک نتیجه تصمیم بگیرید.

5.پازل- پازل به طور کلی یک تمرین بزرگ مغز در نظر گرفته می شود و هم به خاطر اینکه سرگرم کننده است و هم نیاز به صبر و توجه دارد بچه ها با مشکلات تمرکز معمولا به خوبی به این بازی جواب می دهند. پازل شامل موارد زیر است:

پازل تصویر، پازل جدول کلمات متقاطع، سودوکو

در حالی که پازل ابزار عالی برای ساختن تمرکز است، پدر مادر باید مطمئن باشند که پازلی که انتخاب کردند مناسب سن کودکشان است و باعث سرخوردگی او نمی شود و اثر عکس ندارد. مثلا وقتی مکعب روبیک را به بچه 5 سال بدهیم نباید انتظار داشته باشیم توجهش را از دست ندهد و روی آن متمرکز بماند.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه