خانه / علم اعصاب / پلاستیسیته مغزی چیست؟

پلاستیسیته مغزی چیست؟

پلاستیسیته مغزی

برای بیشتر مردم واژه پلاستیسیته مغزی کلمه عجیب و غریبی به نظر می رسد! مغز پلاستیکی یا مغز شکل پذیر!

با این حال، شکل پذیری مغز اصطلاح رایج مورد استفاده توسط دانشمندان علوم اعصاب است. پلاستیسیته مغزی  در واقع اشاره ایست به توانایی مغز برای تغییر در هر سنی  برای بهتر یا بدتر شدن.این انعطاف پذیری نقش فوق العاده مهمی در توسعه مغز ما ( یا کاهش ) و در شکل دادن به شخصیت های متمایز ما بازی می کند.

شکل پذیری مغز چیست؟

شکل پذیری مغز یک فرآیند فیزیکی است . ماده خاکستری در واقع می تواند نازک و یا ضخیم شود ، ارتباطات عصبی می تواند باز تعریف شود  و یا ضعیف شده و قطع شود .

تغییرات فیزیکی در مغز باعث تغییر در توانایی های ما می شوند.برای مثال، هر زمان که ما یک قدم رقص جدید را یاد می گیریم، این نشان دهنده تغییری در مغز ماست. یعنی تشکیل شدن  جدید ” سیم کشی عصبی ” ( راه های عصبی ) که به  بدن ما در مورد چگونگی انجام این مرحله  دستور می دهند. هر بار که نام کسی را فراموش کرده ایم ، آن نیز منعکس کننده تغییر ” سیم کشی ” مغز است که این بار مسیری قطع شده یا ارتباطات نورونی آن ضعیف شده است. همانطور که این مثال نشان می دهد ، تغییرات در مغز می تواند در مهارت های بهبود ( گام جدید رقص ) و یا تضعیف مهارت ( یک نام فراموش شده ) منجر شود.

آنچه که مهم است اینست که بر خلاف تصور بیشتر مردم،دوره بزرگسالی زمان فراموشی و یاد نگرفتن نیست. مغز ما بصورت طبیعی در دوران بزرگسالی شروع به تنبل شدن می کند ولی این به معنای از بین رفتن توانایی یادگیری نیست. به عبارتی سن تقویمی ما ارتباطی به انعطاف پذیری مغزی ما ندارد.

آنچه در تحقیقات اخیر نشان داده شده است، این است که در شرایط مناسب  ذهن بزرگسالان رشد می کند و قدرت شکل پذیری مغزی توسعه می یابد.

ما باید  با انجام یک سری از تمرینات انعطاف پذیری مغز سعی کنیم مغزمان را تا حد امکان در هر سنی در بهترین وضعیت پلاستیسیته قرار دهیم.

در مقالات بعدی با تمرینات پلاستیسیته مغزی با شما خواهیم بود.

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

یک نظر

  1. لطفا امکان share کردن مقالات رو در سایتتون قرار بدید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه