خانه / تربیت فرزندان / پدر و مادرها، از کودک آزاری پیشگیری کنیم

پدر و مادرها، از کودک آزاری پیشگیری کنیم

پدر و مادرها، از کودک آزاری پیشگیری کنیمReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 14Rating:

کودک آزاری

اغلب کودکانی که در معرض سوءاستفاده قرار میگیرند ، حاضر به فاش کردن این مسائل نیستند و همین مسئله  می تواند منجر به آسیب های روانی جبران ناپذیر شود.

♦ آگاهانه ازدواج کنیم
شناخت بهتری از خود و کسی که برای ازدواج انتخاب می کنید داشته باشید،قبل از اینکه تصمیم به بچه دار شدن بگیرید از جو آرام خانه و رابطه ی خوب و آرامش بخش بین خود و همسرتان مطمئن شوید. اگر آمادگی ندارید اما می خواهید بچه دار شوید، حتماً بر روی روابط خودتان کار کنید از مشاور کمک بگیرید و بعد اقدام به بچه دار شدن کنید.

♦ کودک ابزار خوشبختی نیست
اگر با همسرتان رابطه ی خوبی ندارید،فکر نکنید اگر بچه دار شوید روابط بهتر می شود، سرتان انقدر شلوغ می شود که اصلاً فرصت نمی کنید با هم دعوا کنید، کودک انقدر شیرین است که جو خانه را شاد می کند.این تصور اشتباه است،کودک شیرین است، حلال مشکلات نیست.کودک را عضوی ببینید که می تواند رابطه ی محکم شما را محکم تر کند.

♦ کودکان را بهتر بشناسیم
شناخت ویژگی ها و نیازهای کودک در هر سن، رفتار مناسب در جهت رشد بهتر آنها را در پی خواهد داشت. قبل از تولد کودک در دوران بارداری،کتاب بخوانید، برنامه های تلویزیونی مشاوره کودک را دنبال کنید،سعی کنید مهارت های لازم پدر و مادری را آموزش ببینید و تمرین کنید.

♦ خودخواه باشیم
خودتان را دوست بدارید،کارهایی که به شما آرامش می دهد انجام دهید،زمانی کودک را به پدر بزرگ مادر بزرگ بسپارید و با همسرتان جایی بروید که دوست دارید، کودک مانعی برای روابط شما نباشد، در این صورت از آرامش کافی برای توجه به کودک برخوردار خواهید بود.

♦ علت کودک آزاری را مشخص کنیم
همه ی ما زمانی که نسبت به کودک رفتار غیر عادلانه داریم، می دانیم که او را رنجاندیم، اما در برخی موارد خود را با این جمله که حقش بود، توجیه می کنیم، برخی از ما بعد از تنبیه، ( کودک را محکم می زنیم و بعد بغلش می کنیم و همراه او گریه می کنیم)، بر خی از ما کودک را می زنیم  بعد که گریه اش بلند شد، آنچه را که از ما طلب داشت به او می دهیم.
سعی کنید علت کودک آزاری را مشخص کنید و رفتار مناسب در مورد آنرا یاد بگیرید تا  بروز رفتار نا مناسب در کودک و متعاقباً برخورد نا مناسب از سمت خودتان را کاهش دهید.

♦ اشتباه فکر نکنیم
من که همه اش کتک خوردم، اگر کتک نمی خوردم آدم نمی شدم ،بله کتک خوردی، بزرگ شدی، شاید معلم و یا مهندس و دکتر و… شده ای، اما بدترین تأثیر همین کتک خوردن شما این است که آنرا یک روش خوب برای تربیت کودک می دانید، یا اگر نمی دانید نا خودآگاه از این روش برای تنبیه کودک استفاده می کنید، قاطع بودن و تنبیه کودک، کتک زدن او نیست.

♦ دوست کودک خود باشیم
رابطه خود را با کودک خود آنقدر صمیمی کنید که بتواند در مورد مشکلات و مسائل خود با شما بدون ترس و قضاوت و تنبیه صحبت کند.

♦ نسبت به تغییرات جسمی و روحی کودکمان حساستر باشیم
اگر مدتی است رفتاری از کودک می بینید که قبلاً نمی دیده اید، خیلی دوستانه از او در مورد اینکه اتفاقی افتاده است سوال کنید، حس اعتماد او را جلب کنید تا بتواند در مورد اتفاقاتی که برایش می افتد صحبت کند. اگر در مورد کودک آزاری با شما صحبت کرد سعی کنید به روانشناس کودک مراجعه کنید و هم در مورد چگونگی رفتار خودتان با او و هم  بهبود حال کودک با او صحبت کنید.

می دانم مشکلات گاهی شما را بیش از حد خسته میکند، می دانم نمی خواهید کودکتان را برنجانید، می دانم گاهی نمی دانید با او چه رفتاری کنید، می دانم تنها از پس خیلی کارها بر نمی آیید، اما شما پدر و مادر هستید و قطعاً نمی خواهید شاهد آسیب های جبران ناپذیر باشید.

 

      لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - پدر و مادرها، از کودک آزاری پیشگیری کنیم

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه