خانه / تربیت فرزندان / ویژگی های یک مشاور خوب کودک

ویژگی های یک مشاور خوب کودک

ویژگی های مشاور خوب کودک

احتمالاً لازم نیست که من به شما بگویم پیدا کردن درست یک مشاور کودک برای کار با شما و کودکتان یک کلید اساسی و مهم در موفقیت درمان محسوب می شود.
اگر اولین بار است که دنبال یک مشاور می گردید؟ اگر تجربه ی بدی از کار با مشاوران قبلی داشته اید؟ شاید نا امید شده اید و از طرفی هم این نیاز را حس می کنید که برای تربیت صحیح کودک و کمک به بهتر شدن فرایند رشد او و بر گرداندن آرامش به جمع خانواده نیاز به مشورت دارید، طبیعی است که احساس دلهره کنید.
من به عنوان کسی که سالها با کودکان و والدینشان کار کرده ام با پدر و مادر های ناراضی روبه رو شده ام.به همین دلیل اینجا با توجه به انتقادات وپیشنهاداتی که والدین داشته اند و باورها و تجربیات خودم، به چند عنصر کلیدی اشاره می کنم.

1)    دانش
کسی که قرار است با کودک شما کار کند باید نسبت به مراحل رشد کودک، در مورد نگرانی ها و مشکلات احتمالی در هر سن آگاهی داشته باشد، آموزش های تخصصی کار با کودک را دیده باشد،فردی که قرار است با کودک شما کار کند حتماً باید به رویکردهای جدید در زمینه کار با کودک با توجه به هر گروه سنی آگاهی داشته باشد.

2)    عاشق کودک بودن
این موضوع در ابتدا خیلی آشکار نیست.

ویژگی های یک مشاور خوب کودک

اما باور کنید که خیلی مهم است، مشاوران و روانشناسانی هستند که ادعا می کنند کار با کودک را دوست دارند، به من اعتماد کنید، خود کودک بهتر از همه خواهد فهمید که آن شخص بازی و کار با کودک را دوست دارد یا اشتیاقی برای این کار ندارد.

3)    در گیر کردن والدین
درمانگر کودک شما باید تمایل زیادی برای ارتباط منظم با شما نشان دهد، این ارتباط می تواند در زمینه ی روش های صحیح فرزند پروری، پیشنهاد در مورد نحوه ی بر خورد صحیح با کودک در شرایط مختلف خارج از محیط مرکز مشاوره و … باشد. قطعاً شما والدین نیز سوالاتی از مشاور کودک دارید و می خواهید تغییرات رفتاری کودک در خانه را با او درمیان بگذارید، مشاور باید مشتاق به شنیدن آنها باشد.

4)    ارتباط با سایر افرادی که با کودک کار می کنند
حتماً برایتان اتفاق افتاده است که با توصیه ی مربی مهد کودک و یا معلم مدرسه کودک را به مراکز مشاوره و روانشناسی بیاورید، در واقع بیشتر والدین اگر دنبال مشاور می گردند به این دلیل است که معلمان آنها نگرانی هایی را از رفتار و وضعیت تحصیلی کودک ابراز کرده اند.
همچنین ممکن است پزشک متخصص اطفال، کودک را به این مراکز ارجاع داده باشد، مهم است که مشاور کودک با این افراد در ارتباط باشد. بی شک تمایل به ارتباط و همکاری با این افراد می تواند در موفقیت روند درمان کمک کننده باشد.

5)    ایجاد یک رابطه خوب
درست مانند هر رابطه ی دیگری ، شما در رابطه با درمانگر کودک نیاز به ارتباط صمیمی و قابل اعتماد خواهید داشت، وقتی شما با حس اعتماد راحت مسائل خود را مطرح کنید و کودکتان  مطمئن از حس امنیت خود در کنار آن فرد، رفتارهای خود را نشان دهد، روند درمان وی بهتر طی خواهد شد. و جواب بهتری نیز خواهید گرفت.

 

لعیا عباسی

 

  لعیا عباسی – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه