خانه / اختلالات روانپزشکی / وسواس فقط تمیز کردن و شستن نیست(آشنایی با اختلال وسواس یا OCD)

وسواس فقط تمیز کردن و شستن نیست(آشنایی با اختلال وسواس یا OCD)


علائم وسواس

اختلال وسواسی جبری (OCD)، یک اختلال اضطرابی است که در بین 1٪ تا 2٪ از جمعیت اتفاق می افتد.

این اختلال با حضور وسواس و یا وسواس عملی که بیش از حد وبه صورت غیر واقعی وبی معنی توسط بیمار ممکن است به رسمیت شناخته شود و علت ناراحتی شناخته شده است وعلائم آن ، وقت گیربودن و یا به طور قابل توجهی در فعالیت های روزانه تداخل ایجاد می کند.

البته این وسواس می تواند در سطح افکار نیز خودش را نشان دهد و بهصورت درگیری ذهن با افکار ناخواسته یا پرداختن به یک موضوع می باشد که خود فرد در مقابل کنترل چنین افکار خودآیندی ناتوان است.

شایع ترین انواع  وسواس که وجود دارد: ترس از خاک یا آلوده شدن ، شک بیش از حد بر اعمال شخص و یا گفتگو، افکارغیر قابل قبول ر پرخاشگرانه و رفتار منزجر کننده جنسی، توهین به مقدسات مذهبی و یا انگیزه هایی برای دستیابی به دقت و نظم و یا برای حفظ روال ،سفت و سخت وغیر قابل انعطاف است.

اگر بخواهیم واکنش مستقیم به این افراد نشان دهیم منجر به تکرار بیشتر رفتار در آنها میشویم.

از دیگر علائم وسواس فکری- عملی:

 شستشوی مکرر یا تمیز کردن، چک کردن، تکرار عبارات خاص و یا دوباره انجام عملیات خاص، کندی، احتکار و یا چینش دوباره اشیاء علائم مشترک وسواس عملی است. معمولا فرد  بعد از انجام بعضی مناسک و تکرار رفتارها احساس آرامش پیدا می کند و هر چیزآلوده ای می تواند سر منشاء فکر وسواسی باشد.

 وسواس در چک کردن،به این صورت است که فرد ممکن است از قفل کردن درب مطمئن نبوده وشک کند که آیا قفل کرده است یا خیر، بنابراین بارها و بارها دستگیره را برای بررسی کردن چک می کند.

 از آنجا که چرخه وسواس فکری و وسواس عملی همواره می تواند بسیار ناراحت کننده و وقت گیرباشد، استراتژی برتر برای بسیاری از مردم که مبتلا به این روان رنجوری هستند می باشد. این افراد به محدود کردن زندگی خود به منظور اجتناب از اشیاء یا موقعیت هایی که ممکن است باعث ترس و وسواس شود می پردازند.
اختلال وسواس در کودکان نیز رخ می دهد، اگر چه سن شروع دردوران نوجوانی یا بزرگسالی  در سنین 18 تا 24 سالگی شناخته شده است البته پس از 40 سالگی هم مشاهده شده است.

 وسواس فکری و وسواس عملی می تواند شروع نسبتا ناگهانی ویا تدریجی داشته باشد و اغلب در پاسخ به برخی از دوره های استرس زا در زندگی فرد رخ می دهد.

این علائم می تواند بعد از گذشت یک دوره مشخص و بدون درمان خاصی ناپدید شود و گاهی این علائم با دوره های استرس در زندگی بدتر هم میشود.،درصد زنان مبتلا به این اختلال کمی بیشتر از مردان است و می تواند تاثیر جدی ومنفی در زندگی این افراد داشته باشد.

بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان بعد از سالها به نقش شناخت منفی در ایجاد این اختلال در افراد پی بردند . در سال های اخیر روان شناسان شروع به بررسی شناختی (افکار و اعتقادات) افراد OCD کردند. این امر منجر به بینش های جدید نسبت به این اختلال شد و درمان های روانی برای جلوگیری از نشخوار فکری و وسواس بنا شد.

اگر افکار ناخواسته مانع از تمرکز شما در کارهایتان می شود می توانید از مشاوران ما در مرکز آلومینا در جهت بهبود خود کمک بگیرید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

2 نظر

  1. ايده خوبيه لطفا ادرس تونو بديد واسه خواهرم ميخواد بيست ساله با دارو درمان نمي شه

    • دپارتمان ارجاع تخصصی و تحقیقات پزشکی

      سلام دوست گرامی، از طریق صفحه تماس با ما با، یکی از مراکزی که برایتان مناسب تر است تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند. امیدوارم مشکلشان رفع شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه