خانه / زندگی سالم / ورزش اجباری هم مانند کار اجباری می تونه موثر نباشه؟

ورزش اجباری هم مانند کار اجباری می تونه موثر نباشه؟

ورزش اجباری

دانشمندان در مجله اروپایی که در مجله علوم اعصاب به چاپ رسیده است در زمینه ورزش اجباری نیز تحقیقاتی انجام داده اند.نویسندگان مطالعاتی در زمینه کاهش استرس از طریق ورزش انجام داده اند اما سوال اساسی اینجا است که آیا ورزش اجباری هم می تواند در سلامت روان و آرامش وکاهش استرس موثر باشد یا خیر؟

پژوهشگران یک آزمایش حیوانی با موش ها انجام دادن، به این صورت که موش ها را به گروه فعال و کم تحرک تقسیم کردند و گروه فعال هم به دو قسمت تقسیم شده بودگروهی که به صورت اختیاری ورزش می کردند و گروهی که با استفاده از چرخ های مکانیزه در سرعت های مختلف ورزش می کردند به طوریکه هر دو زیرگروه فعال یک مقدار ورزش را انجام دادند.

شش هفته بعد موش ها تحت یک عامل استرس زا قرار گرفتند و سطح اضطرابشان در روز بعد مورد آزمایش قرار گرفت، محققان در یافتند صرف نظر اینکه موش ها به صورت اختیاری ورزش کرده بودند یا آزادانه ،در مقابل عامل اضطراب زا نسبت به موش هایی که تحرک کمتری داشتند محافظت میشدند.

 

نتایج این  مطالعه را به این صورت می توان بیان کرد که شاید انسان برای دریافت مزایای فیزیولوژیکی و بهداشتی ورزش می کند ولی در حقیقت در حال بهبود عملکرد سلامت روانی خود می باشد.

یک مطالعه انگلیسی نیز نشان داد که ورزش منظم و شدید فیزیکی در مردان برای سالهای طولانی آنها را در برابر اضطراب و افسردگی محافظت می کند.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه