خانه / زندگی سالم / واقعیت هایی در مورد چربی:دانش خود را بیازمائید

واقعیت هایی در مورد چربی:دانش خود را بیازمائید

واقعیت هایی در مورد چربی:دانش خود را بیازمائیدReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 28Rating:

1)     چربی در بدن چه نقشی ایفا می کند؟

الف) ذخیره انرژی

ب) کنترل جریان خون

ج) هیچ نقشی ایفا نمی کند

2)     شما می توانید چربی بدن را دلیلی برای نازایی بدانید؟

الف) صحیح

ب) غلط

3)     شاخص توده بدنی  BMI  نشان دهنده ی چیست؟

الف) راهی برای اینکه بفهمید بی اشتها هستید

ب) راهی برای اینکه بفهمید ذیابت دارید

ج) راهی برای اینکه بفهمید وزن شما بالاست.

4)     خیلی سخت می توانید با ورزش وزن کم کنید برای اینکه فقط باعث میشود بدن شما عظله بیاورد.

الف) صحیح

ب) غلط

5)        نامناسب ترین محل برای چربی بدن کدام ناحیه است؟

الف) شکم

ب) باسن

ج) رانها

6)       یک پوند چربی برابر است با چه میزان کالری؟

الف)1,500

ب)2,500

ج) 3,500

د)4,500

7)       موهای شما تنها بخشی از بدن است که به چربی نیاز ندارد.

الف) صحیح

ب) غلط

8)         امکان دارد کلسترول بالا موروثی باشد؟

الف) صحیح

ب) غلط

9)        فعالیت اجتماعی شما تواند به چاقیتان منجر شود؟

الف) صحیح

ب) غلط

واقعیت هایی در مورد چاقی:دانش خود را بیازمائید

پاسخ ها:

1)جالب است که ما به ندرت از چربی به عنوان دوست بدن یاد می کنیم، درحالی که برای ما وهمه نقش گرم نگه داشتن بدن،ذخیره انرژی حاصل از مواد غذایی را ایفا می کند. بنابراین چربی از ارگان های ما محافظت می کند. چربی بدن همچنین جایی  می باشد برای واکنش های شیمیایی که رشد و سیستم ایمنی بدن را مدیریت می کنید.

2) خیلی شگفت انگیز است که بسیاری از بیماریها بدلیل اضافه وزن و چاقی شروع به بروز می کنند یا بدتر می شوند، ناباروری،آرتروز،آپنه خواب، دیابت، سکته مغزی،بیماریهای قلبی،فشار خون بالا و حتی برخی از سرطانها.

3) BMI عددی است که بر اساس قد و وزن شما بدست می آید. راهی خوب برای اینکه مقدار چربی بدن خود را بفهمید.BMI 25 تا 29.9 به این معنی است که وزن شما بالاست. BMI بالاتر از 30 به این معنی است که چاق هستید.

4) اگر می خواهید وزن مناسبی داشته باشید، بهترین راه این است که تمرینات ورزشی  منظم به همراه رژیم غذایی سالم را در برنامه بیاورید. این روش خیلی بهتر از رژیم غذایی صرف می باشد. از این بدن شما عظله می آورد نترسید، اتفاقاً خیلی خوب است، از دست دادن چربی از طریق ورزش، شما را قوی و متناسب نگه می دارد.

5) آیا می توانید کمربند خود را سفت ببندید؟ کسانی که بدن آنها به شکل سیب است، که وزن بیشتر از حد متوسط خودشان دارند، بیشتر در معرض خطر  ابتلا به دیابت نوع 2، بیماریهای قلبی، سکته مغزی، زوال عقل و بیمارهای دیگر می باشند.  اندازه دور کمر برای یک مرد بهتر است زیر 40 اینچ باشد و برای یک زن غیر باردار، بهتر است زیر 35 باشد.

6) برای از دست دادن یک پوند وزن، نیاز است که بیشتر از 3,500 کالری بسوزانید، یعنی در طول هفته هر روز 500 کالری بسوزانید یا 1000 کالری درروز برای 2 پوند وزن کم کردن در هفته.

7)اسید های چرب بخشی از زیبایی مو محسوب می شوند، زیرا سبب درخشندگی موهای شما می شوند.

8) سطح بالای LDL یعنی کلسترول بد می تواند موروثی باشد، افرادی که ژن معیوب که منجربه کلسترول بالا می شود را به ارث می برند در سنین پایین تری دچار حملات قلبی می شوند. اما بیشتر یک رژیم غذایی بد، افزایش وزن و عدم ورزش منظم می تواند سطح بالای کلسترول بد را به همراه داشته باشد.

9) دوستان بیشتر ترجیح می دهند که با هم ورزش کنند یا با هم غذا بخورند، آنها حتی ایده های خود در مورد غذا را به اشترا ک می گذارند. فشار همسالان ممکن است سبب ترغیب برای خوردن و یا همچنین وزن کم کردن شود.

 نکته:

BMI چیست؟

 روشی مفید برای تخمین میزان چربی بدن، استفاده از فرمولی است که شاخص ‌توده ‌بدنی (BMI) نامیده می‌شود.  BMI نسبت وزن به مجذور قد است و شاخصی برای تعیین نسبت چربی در بدن بیشتر افراد می‌باشد. شما می‌توانید BMI  را از طریق تقسیم کردن وزن با واحد کیلوگرم بر مجذور قد با واحد مترمربع محاسبه نمایید.

(برای مثال فرض کنید وزن شما 70 کیلوگرم و قد شما 1/8 متر می‌باشد ابتدا 70 را تقسیم بر 1/8 می‌نمایید که حاصل 38/89 می‌شود. مجدداً عدد 38/89 را بر 1/8 تقسیم می‌نمایید که حاصل 21/6 می‌شود که این عدد شاخص‌توده‌بدنی  یا BMI شماست)

BMI
از آنجا که محاسبه کردن با این روش نسبتاً سخت است شما می‌توانید از جدول ساده شاخص توده بدنی با توجه به قد و وزن، شاخص توده بدنی (BMI) را به دست آورید.
براساس رهنمودهای موجود:

• BMI کمتر از 18/5 کم وزن تلقی می‌شود.

• BMI بین 18/5 تا 24/9  طبیعی در نظر گرفته می‌شود و این محدوده‌ای است که در آن کمترین میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی وجود دارد (البته اگر فاقد سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی باشید).

• BMI بین 25/0 تا 30/0  به عنوان اضافه‌وزن در نظرگرفته می‌شود. در این محدوده میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی اندکی افزایش پیدا می‌کند.

• BMI و30/0 و  بالاتر چاق تلقی می‌گردد و میزان خطر در این محدوده  بالاست.

• BMI  یا 40/0 یا بیشتر چاقی شدید یا بیماری در نظرگرفته می‌شود. سطح خطر در این حالت بسیار بالاست.

توجه داشته باشید که برخی از افراد ممکن است بدلیل بزرگی استخوان‌بندی یا توده عضلات  به اشتباه جزء گروه چاق یا اضافه‌وزن قرار بگیرند.

لینک زیر می تواند به محاسبه BMI کمک کند.

http://www.exercise4weightloss.com/support-files/nutriinfo_bmi.swf

منبع:

webmd

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - واقعیت هایی در مورد چربی:دانش خود را بیازمائید

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه