خانه / اختلال کم توجهی/ بیش فعالی / واقعیت هایی در مورد بیش فعالی و نقص توجه

واقعیت هایی در مورد بیش فعالی و نقص توجه

واقعیت هایی در مورد بیش فعالی و نقص توجهReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 8Rating:

بیش فعالی و نقص توجه

کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه یا ADHD اساسا به معاینات پزشکی منظم نیاز دارند. اگر نگران شرایط روحی فرزند خود هستید و تصوی می کنید به بیش فعالی و نقص توجه دچار است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بیش فعالی و نقص توجه به دلیل اراده پایین یا عدم نظم و انضباط بروز نمی کند. بنابراین تعیین انتظارات واضح، تنظیم محدودیت ها و حفظ برنامه روزانه می تواند به کودکان مبتلا به این اختلال کمک کند. مراجعه به پزشک به شما و کودک کمک می کند علائم این اختلال را بهتر مدیریت کنید.

در این ویدئو با اختلال بیش فعالی بیشتر آشنا خواهید شد!

در این ویدئو با اختلال بیش فعالی بیشتر آشنا خواهید شد!

لزوما همه کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه بیقرار و دارای فعالیت بیش از حد نیستند. در حقیقت سه نوع بیش فعالی وجود دارد:

 • اغلب بی توجه – این کودکان دارای مشکل تمرکز هستند، به راحتی حواسشان پرت می شود و در دنبال کردن مکالمات و دستورالعمل ها دچار مشکل هستند.
 • اغلب بیش از حد پرتحرک – این کودکان زیاد صحبت می کنند، پرتحرک هستند و منتظر نمی مانند تا نوبتشان شود.
 • ترکیبی – این نوع ترکیبی از ویژگی های دو نوع نامبرده را داراست. نوع ترکیبی شایع ترین نوع است.

در بین کودکانی که به مدرسه می روند، سنین بین 4 تا 17 سال، اختلال بیش فعالی و نقص توجه در پسران دو برابر دختران تشخیص داده می شود – 13.2 درصد پسران و 5.6 دختران.

دختران بیشتر به نوع بی توجه این اختلال دچار می شوند. بیش فعالی و نقص توجه در دختران معمولا نادیده گرفته می شود، چرا که بی توجهی آنها با رویاپردازی های روزانه اشتباه گرفته می شود و تا بزرگسالی تشخیص داده نمی شود. دختران مبتلا به این اختلال کمتر باعث خرابی و سر و صدا می شوند و همچنین کمتر از پسران دچار مشکلات یادگیری هستند.

تمام کودکان پرتحرک لزوما به بیش فعالی دچار نیستند. گاهی برخی از این تحرک ها و انرژی زیاد بخشی از رفتار و شخصیت کودک است و حتما علائم بیش فعالی نیستند.

در سال 2011 حدود 11 درصد از کودکان 4 تا 17 سال مبتلا به بیش فعالی تشخیص داده شدند. این درصد در سال 2007 حدود 9.5 درصد بود. مشخص نیست که آیا میزان شیوع این اختلال بیشتر می شود یا اینکه راه های تشخیص آن بهتر می شوند.

تا مدت ها اختلال کمبود توجه یا ADD اصطلاح مورد استفاده برای نوع خاصی از مشکل توجه بود. امروزه متخصصان بیش فعالی و نقص توجه یا ADHD را به عنوان یک اختلال کلی در نظر می گیرند که دارای زیر شاخه های متعددی است. اکنون ADD یا اختلال کمبود توجه یکی از زیر شاخه های ADHD محسوب می شود.

کمترین سن تشخیص بیش فعالی و نقص توجه 4 سالگی است که البته تا پیش از این کمترین سن برای تشخیص این اختلال 6 سالگی بود. تشخیص سریعتر این اختلال و شروع درمان به کودک کمک می کند عملکرد موفق تری در مدرسه داشته باشد.

حدود دو سوم کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه دچار شرایط و بیماری های دیگری نیز هستند، از جمله:

 • ناتوانی در یادگیری
 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلال رفتاری
 • تاخیر در یادگیری و تکلم
 • اختلال نافرمانی مقابله جویانه (oppositional defiant disorder)

وجود این شرایط تشخیص بیش فعالی را دشوارتر می سازند.

درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه

اختلال بیش فعالی و نقص توجه معمولا در دوران نوجوانی و اوایل جوانی بهبود پیدا می کند. برخی ویژگی های مربوط به بیش فعالی، مانند انرژی بالا، در برخی مشاغل مفید خواهند بود. به علاوه از طریق درمان این اختلال، علائم آن با بالا رفتن سن کودک قابل کنترل خواهند بود.

درمان بیش فعالی و نقص توجه دارای بخش های متعددی است. بین 70 تا 80 درصد کودکان مبتلا به این اختلال به داروهای محرک پاسخ می دهند. اما همه داروهای محرک برای کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه مفید نخواهند بود. گاهی ممکن است چند دارو امتحان شوند تا داروی مناسب کودک یافت شود.

رفتار درمانی و اغلب درمان روانشناختی برای مدیریت رفتار و تعامل با دیگران، مهارت های جدیدی به کودک آموزش می دهد.

والدین و سایر حامینا کودک مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه نیز بهتر است اطلاعات خود را در زمینه این اختلال بالا ببرند. یادگیری نحوه ایجاد سیستم پاداش و عواقب کارهای اشتباه به کودک مبتلا به این اختلال کمک زیادی می کند. به علاوه لازم است یاد بگیرید چطور استرس ناشی از این اختلال را در خود و کودکتان مدیریت کنید.

مصرف داروهای محرک برای درمان بیش فعالی کمی عجیب به نظر می رسد؛ اما این داروها بخش هایی از مغز را تحریک می کنند که برای کنترل تمرکز و سازماندهی ضروری هستند. در حالیکه گفته می شود درمانی برای بیش فعالی وجود ندارد، اما به نظر می رسد داروهای محرک برخی علائم را در اکثر کودکان به خوبی کنترل می کنند.

رژیم غذایی مدیترانه ای برای اختلال بیش فعالی و نقص توجه

رژیم غذایی مدیترانه ای از این بابت انتخاب خوبی است که دارای غذاهای سالم و مفید برای اکثر کودکان است. هیچ مدرکی در این زمینه وجود ندارد که رژیم غذایی نامناسب باعث بروز بیش فعالی شده یا رژیم غذایی مناسب این اختلال را درمان کرده باشد.

متخصصین معتقدند که هر کودکی با خوردن یک رژیم غذایی متعادل، مانند رژیم مدیترانه ای، عملکرد بهتری خواهد داشت. اگر کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه دارید، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

بیشتر این غذاها را بخورید: میوه به میزان فراوان، غلات سبوس دار، پروتئین های کم چرب و چربی های امگا 3 (که در ماهی قزل آلا و گردو یافت می شود).

از خوردن این غذاها اجتناب کنید: چربی های اشباع شده، قند و مواد افزودنی و یا غذاهای فراوری شده.

چطور یک کودک مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه می تواند روی بازی های کامپیوتری به خوبی تمرکز کند؟

گرچه کم توجهی یکی از مهم ترین علائم بیش فعالی و نقص توجه است، اما کودکان مبتلا به این اختلال می توانند روی فعالیت های محرک تمرکز کنند. فعالیت هایی که پر هستند از تصاویر، صداها یا فعالیت های جسمی می توانند تمرکز این کودکان را حفظ کنند.

این مسئله به این معنا نیست که کودکان مبتلا به بیش فعالی می توانند با اراده خود توجه خود را متمرکز کنند، در حقیقت این کودکان در توجه کردن به برخی موقعیت ها دچار مشکل هستند، به ویژه فعالیت هایی که نیاز به توجه و تمرکز طولانی مدت دارند، مانند تکالیف مدرسه یا گوش دادن به صحبت های دیگران.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی در تهیه و نگارش این مقاله

تیم تحقیقاتی در تهیه و نگارش این مقاله

خانم مریم عبداللهی

روانشناس و نوروتراپیست

خانم فاطمه امیری

روانشناس بالینی و نوروتراپیست

عطیه سجادی

روانشناس و نوروتراپیست

و

سمیه محمدی، مترجم 

لینک منبع

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه یا ADHD اساسا به معاینات پزشکی منظم نیاز دارند. اگر نگران شرایط روحی فرزند خود هستید و تصوی می کنید به بیش فعالی و نقص توجه دچار است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. بیش فعالی و نقص توجه به دلیل اراده پایین یا عدم نظم و انضباط بروز نمی کند. بنابراین تعیین انتظارات واضح، تنظیم محدودیت ها و حفظ برنامه روزانه می تواند به کودکان مبتلا به این اختلال کمک کند. مراجعه به پزشک به شما و کودک کمک می کند علائم…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید!

User Rating: 3.5 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه