خانه / نکته ی سلامت روز / همه ی آنچه که در مورد کفش باید بدانید

همه ی آنچه که در مورد کفش باید بدانید

همه ی آنچه که در مورد کفش باید بدانیدReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 23Rating:

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش نامناسب: کفش هایی با پاشنه های بلند

 کفش های پاشنه دار بلند و زیادی بلند، می توانند به رگ به رگ شدن مچ پا  پیچ خوردن و درد های مزمن دیگر منجر شود. اجازه دهید در ادامه نگاهی به ارتفاع کفش ها و مشکلات آن بیاندازیم.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل : گره پا Pump Pump

فرقی نمی کند کفش شما پاشنه بلند باشد یا کوتاه، این مشکل زمانی برای پای شما به وجود می آید که کفش شما نامناسب باشد.زمانی که مواد کفش شما مرغوب نباشد فشاری که  کفش به پشت پای شما وارد می کند باعث وجود برآمدگی در پشت پا و بدشکلی پا می شوند که گره پا (pump pump)  نامیده می شود. فشار منجر به تاول،تورم، بورسیت  و حتی درد در تاندون آشیل پا می شود. این عوارض به وسیله  یخ و ارتز و کفش بهتر کاهش پیدا میکند.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل: حالت غیر طبیعی پا

پاشنه های بسیار بلند باعث ایجاد فشار بر روی پنجه پا می شوند.این قسمت از پا بسیار حساس است و استخوان متاتارس و استخوان انگشت شست به همدیگر می رسند.فشار بیش از حد می تواند باعث ملتهب شدن اعصاب پا در این نقطه شود.فشار اگر بیشتر شود می تواند باعث مو به مو شدن این قسمت از پا هم شود.انتخاب کفش های با پاشنه کمتر از ۲ اینچ می تواند باعث جلوگیری از بروز این مشکل شود.

 

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل: انتخاب ‌پاشنه های کوتاه

انتخاب پاشنه های کوتاه تر به شما کمک خواهد کرد تا از مشکلاتی در ارتباط با استخوان های پاهایتان جلوگیری کنید. هر چه پاشنه پایتان کوتاه تر باشد پاهایتان در وضعیت مناسب تری قرار خواهند گرفت. پاشنه هایی را که بیش از 2 سانتی متر هستند توصیه نمی شود.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل: پیچ خوردن مچ پا

همه کفش های با پاشنه بلند می توانند باعث پیچ خوردن مچ پا شوند.شایع ترین پیچ خوردگی ها به پیچ خوردگی لترال معروف است و زمانی اتفاق می افتد که شما بر روی بیرون پای خود فشار وارد می کنید.این فشار ناگهانی رباط را در حالتی غیر از حالت طبیعی خود قرار می دهد که می تواند باعث رگ به رگ شدن و حتی پارگی رباط پای شما شود.رباط آسیب دیده باید تحت درمان فیزیکی قرار گیرد و می تواند باعث بروز آرتروز در مفاصل آسیب دیده شود.

 تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش نامناسب: کفش هایی با پاشنه هایی بسیار نازک

کفش های با پاشنه تیغه ای (بسیار نازک در انتهای پاشنه کفش) باعث می شود وزن شما در یک نقطه بسیار کوچک تقسیم شود،همین موضوع باعث عدم تعادل و زمین خوردن شما می شود.برای حل این مشکل از کفش های با پاشنه پهن تر استفاده کنید،این کفش ها باعث می شود وزن شما در نقاط بیشتری پخش شود و همین موضوع باعث ثبات بیشتری در حالت بدن شما می شود.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل:‌پاشنه های عریض

یک پاشنه عریض دارای سطح تماس بیشتری است و وزن شما را بطور یکنواخت تری تقسیم می کند. این سبب می شود که در مقایسه با پاشنه های نازک تر پاهایتان پایدار تر بایستند. با اینکه این پاشنه ها می توانند هنوز هم فشار را به پاشنه پایتان وارد آورند آنها همچنان خطر تلو خوردنتان را کاهش می دهند.

 تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل: کفش های صاف باله

راه رفتن با این کفش ها به راه رفتن به وسیله مقوا تشبیه شده است.از آنجایی که این کفش ها هیچ قوس پشتیبانی کننده ندارد پا را از عملکرد مطلوب باز می دارد و می تواند باعث بروز مشکلات از جمله مشکل در مفاصل زانو ،لگن،کمر و به وجود آمدن خار پاشنه شود.

 

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل:کفی ارتز

اگر پوشیدن کفش های باله را دوست دارید می توانید از ارتز استفاده کنید. این کفی ها از پاشنه درد محافظت می کنند. حتی می توانید با توجه به مشکل خود ارتز خود را سفارش دهید.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

صندل های فلیپ فلاپ

صندل هایی که حفاظت آنها از پاها بسیار کم می باشد واحتمال اینکه با پوشیدن آنها به پاها صدمه وارد شود یا خراش و بریدگی روی پاها ایجاد شود زیاد است.این نوع کفش ها اصلا مناسب افراد دیابتی نیستند.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل: التهاب پلانتار

تاندون پلانتار در طول کف پای شما کشیده شده است این تاندون در عین اینکه بسیار مقاوم است در برخی از نقاط نیز بسیار آسیب پذیر و حساس است،در صورتی که بدون کفش راه بروید یا با کفش های بدون قوس مناسب قدم بردارید این تاندون تحت فشار قرار گرفته و باعث کشیدگی و پارگی و التهب و ایجاد خار پاشنه در آن می شود.در صورتی که این مشکلات برای شما اتفاق افتاد استراحت دادن به پا و استفاده از کفی های مناسب خار پاشنه می تواند مفید باشد.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل :  دمپای فلاپ ضخیم

این نوع صندل یا کفش ها باعث جلوگیری ازبرخورد مستقیم پا با زمین میشوند  و از قوس مناسب نیز برخوردارند.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش نامناسب : کفش هایی پلت فرم( لژدار بلند و سخت)

کفش های پلت فرم پاها را در وضعیت سفت و سختی قرار می دهند به طوری که پا سعی دارد به روش خاصی برای حرکت خم شود اما کفش این اجازه را نمی دهد اگر کفش پلت فرم پاشنه بلندی داشته باشد ممکن است به استخوان متاتارس آسیب بزند.

 

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل :کفش های پلت فرم پاشنه کوتاه

اگرچه پوشیدن این نوع کفش ها کلاً توصیه نمی شود اما مب توانید از کفش پلت فرم پهن و پاشنه کوتاه تر استفاده کنید. این نوع کفشها باعث کاهش فشار به روی پا می شوند ولی باز هم مانع راه رفتن طبیعی می باشند.

 

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش نامناسب :کفش های نوک تیز

ممکن است این کفش ها شیک به نظر برسند اما این کفش ها به نوک پا فشار زیادی وارد می کنند و سبب تاول، دردعصبی و حتی کبودی زیر ناخن شوند.

 تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانیدمشکل: پینه پا

این نوع کفش ها ممکن است شیک به نظر برسند اما باید توجه داشت این کفش ها با فشردن نوک پنجه به هم باعث ایجاد درد عصبی در انگشتان ،ایجاد زخم و پینه و تاول و تغییر شکل انگشتان شما می شود. پینه یک برآمدگی دردناک در قائده انگشت شست پا است که می تواند باعث خم شدن غیر طبیعی پا (مانند شکل ) شود.این حالت زمانی اتفاق می افتد که تاندون یا استخوان در قسمت پایه آن در وضعیت نا مناسب قرار بگیرد.این تغییر شکل معمولا پس از سالها فشار و وضعیت نامناسب قرار گرفتن پا ایجاد می شود.این مشکل در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد.

 تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

مشکل: بدشکلی انگشتان

کفش های با پاشته بلند فشار زیادی بر پنجه پا ایجاد می کنند و زمانی که این فشار با فشار پنجه های تنگ همرا شود می تواند باعث تغییر شکل انگشتان پا شود.این خم های غیر طبیعی در مفاصل پا به تدریج سفت و سخت شده و باعث می شود انگشتان به همان صورت خم شکل بگیرند که باعث درد شدید در مفاصل می شود و در موارد شدید تر نیاز به عمل جراحی می باشد.در صورتی که به سلامت خود بیشتر از زیبایی اهمیت می دهید کفش هایی با پنجه نرمتر و کشادتر به همراه شیب مناسب انتخاب کنید.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

راه حل: کفش هایی با جلوی پهن

شما می توانید با این نوع کفش ها از خظرات کفش های نوک تیز اجتناب کنید .این نوع کفش ها مناسب تر از کفش های نوک تیز می باشند ولی بهتر است نوع آنها نیزنرم باشد نه سفت که باز هم باعث آزار رساندن به پا شود.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش نامناسب: کفش های ستاره ها

این کفش ها که مربوط به خواننده مشهور لیدی گاگا می باشد. حتی اگر برای یک ویدئو هم پوشیده شود مضر می باشد. وارد کردن استرس زیاد به پا سبب آسیب های استخوانی و درد های عصبی می شود.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید 

راه حل: کفش های راحت و مناسب

در این نوع کفش ها  هم به بعد سلامت و هم بعد زیبایی و مد پرداخته شده است و به دلیل سبک وراحت بودن وهمچنین داشتن پاشنه ی تقویت شده داشتن فضای بیشتر برای انگشتان پا بیشتر مورد تائید وانتخاب خانم ها می باشند.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانیدکفش نامناسب : سایز های نامناسب کفش

از هر ۱۰ زن ۹زن کفش هایی با سایزی کوچک تر از سایز واقعی پای خود می پوشند.این وضعیت خوشایند نیست ،خار پاشنه،پینه و تاول و ترک پا در موارد حادتر ابتلا به بیماری های روماتیسمی مثل آرتریت از عواقب پوشیدن این کفش ها می باشد.تحقیقات نشان می دهد بسیاری از کودکان نیز کفش هایی با سایز کوچکتر از پای خود می پوشند که می تواند باعث تغییر شکل پا در در حین رشد شود.برای رفع این مشکل بهتر است در انتهای روز که اندازه وای شما در بزرگترین حالت خود است (به خاطر تنش ها و التهاب هاب طول روز)اقدام به خرید کفش کنید.

 تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانیدراه حل: اندازه گیری پا

 اندازه گیری پای خود وتهیه ی یک کفش مناسب که دقیقا اندازه ی پا ی شما باشد. طول وعرض پای خود را در پایان روز در حالی که ایستاده اید اندازه بگیرید تا کفشی را که اندازه ی پای شماست خریداری کنید وبرای اینکه اطمینان حاصل کنید که پای شما صاف یا قوس داراست می توانید از پزشک کمک بگیرید وتوسط معاینه پزشک از نتیجه مطلع شوید.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش های مردانه

کفش های نوک تیز مردانه نیز همانند کفش زنانه نوک تیز باعث آسیب رساندن به پامی شود وبهتر است که آقایان نیز ازکفش های پنجه پهن وراحت تر استفاده کنند.

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش های مینیمال

نوعی ازکفش های جدید میباشد که حالت طبیعی پا دارند وراه رفتن با آنها بسیار راحت می باشد. هیچ پشتیبانی علمی برای خوب یا بد بودن این نوع کفش ها وجود ندارد.

 

تمام آنچه که در مورد کفش باید بدانید

کفش های تناسب اندام

این نوع کفش ها در هنگام راه رفتن انعطاف لازم را دارند. این سبک کفش ها می توانند به کاهش درد مفاصل کمک کنند. همچنین برای افرادی که ناهنجاریهای خفیف پا دارند مناسب است. با این حال، برای افراد مسن و افردی با مشکلات پزشکی توصیه نمی شود زیرا بر روی تعادل و عضلات تأثیر گذار است.

3 نکته برای خرید کفش بهتر

1-مطمئن شوید که وقتی کفش راخم می کنید از قسمت جلوی کفش وقسمت پنجه ی پا کاملا خم می شود اما بیش از حد انعطاف پذیر نباشد.

۲-اطمینان حاصل کنید که کفش شما قوس کافی دارد.

۳-کفشی را انتخاب کنید که پاشنه ی آن کمتر از ۵ سانت باشد.

منبع:

WEBMD

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه