همه چیز در مورد ویتامین A

همه چیز در مورد ویتامین A Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 27Rating:

ویتامین آ

ویتامین A به گروهی از ترکیبات که به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند گفته می شود :رتینوئیدها (که از محصولات حیوانی گرفته می شود) و کاروتنوئیدها (پیش ساز های ویتامین که عمدتا از گیاهان تامین می شود).

نقش ویتامین A  دربینایی ، مهم ترین عمل شناخته شده آن است.همچنین ویتامین آ نقش کلیدی در سیستم ایمنی سالم و رشد سلول ها دارد.

این ویتامین برای چرخۀ بینایی (توانایی دید در روشنایی و تاریکی) ضروری می باشد. نقش عمدۀ دیگر این ویتامین در توانایی سلول ها برای تقسیم شدن است. به این ترتیب ویتامینA در تولیدمثل ، رشد تشکیل استخوان و دندان، سنتزو حفظ اپیتلیوم سالم و سیستم ایمنی دخالت دارد.

ویتامین A شبیه چربی ها هضم و جذب می شود. حضور چربی، پروتئین و صفرا در روده جذب آن را تسهیل کرده و ویتامین E نیز ازاکسیده شدن ویتامینA غیر اشباع جلوگیری می کند. با افزایش دریافت ویتامین A مقدار جذب آن نیز افزایش یافته، اما جذب کاروتنوئیدها کاهش می یابد. بیشتر بتا-کاروتن در سلولهای روده به ویتامین A تبدیل می شود، تقریباً تمام ویتامین A جذب شده توسط گردش لنفاوی انتقال پیدا می کند. حدود 90% ذخایر ویتامین A در کبد قرار دارد. کاروتنوئیدها در چربی بدن نشست می کنند، بخصوص درزیر پوست، که رنگ نارنجی به آن می دهد. قسمت اعظم ویتامین و کاروتنوئیدها در صفرا دفع شده و از طریق مدفوع از بدن خارج می شود. مقداری از ویتامین A نیز از کلیه دفع می گردد.

موارد استفاده طبی از ویتامین A

رتینوئیدها  بصورت موضعی و خوراکی برای درمان آکنه و بیماری های پوستی دیگر، از جمله چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرند. ویتامین A خوراکی به عنوان درمان برای سرخک و خشکی چشم در افراد با سطوح پایین ویتامین A مورد استفاده قرار می گیرد. ویتامین A گاهی برای درمان سرطان خون نیز استفاده می شود.

منابع کسب ویتامین آ:

  • منابع ویتامین  : A این ویتامین در موادغذایی حیوانی و کاروتنوئیدها در مواد غذایی گیاهی وجود دارند. شیر پرچربی ، خامه ، کره ، پنیرچرب ، و زرده تخم مرغ از منابع خوب آن هستند. افرادی که رژیم کم چربی و کم کلسترول دارند می توانند از محصولات کم یا بدون چربی شیر و مارگارین غنی شده با ویتامین A استفاده کنند. جگر حیوانات مختلف منبع غنی ویتامین A است. روغن کبد ماهی منبع عالی ویتامین A است. اینگونه روغنها معمولاً بعنوان مکمل غذایی توصیه می شوند. اما در استفاده از آنها باید احتیاط کرد زیرا حاوی مقادیر سمی ویتامین A هستند و ممکن است به آلاینده های محیطی که در کبد ماهی ذخیره می شود آلوده باشند.

کدام غذاها می توانند به بهتر شدن تمرکز شما کمک کنند؟

سبزیها و میوه های زرد-نارنجی-قرمز-وسبز تیره منبع کاروتنوئیدها هستند. بعضی از سبزیها ممکن است رنگ زرد تیره داشته باشند، اما منبع کاروتنوئیدهایی که فعالیت بیولوژیکی دارند، نباشند. نمونه هایی از مواد غذایی دارای کاروتنوئیدهای فعال :

  • سبزیهای زردرنگ : هویج ، کدو حلوایی ، سیب زمینی شیرین، کدو خورشی.
  • میوه های زرد رنگ : زردآلو ، طالبی ، انبه
  • سبزیهای دارای برگ سبز : برگ چغندر ، خردل ، ترب ، کلم ، گل کلم ، کنگر فرنگی ، اسفناج و سبزیهای سبز سالادی
  • سبزیهای ساقه ای سبز : مارچوبه ، بروکلی
  • میوه ها و سبزیهای قرمز : گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای قرمز

ویتامین A نسبت به حرارت روشهای معمولی پختن و فرایند کردن مقاوم است. مواد غذایی کنسرو شده یا منجمد شده تا 9 ماه یا بیشتر، ویتامینA  خود را حفظ می کنند. میوه ها و سبزیهای پلاسیده و خشک شده و چربی های تند شده مقادیر کمی از این ویتامین را دارند زیرا ویتامین آنها اکسید شده است.

انجمن قلب آمریکا توصیه به اخذ آنتی اکسیدان ها (از جمله بتا کاروتین) با خوردن یک رژیم غذایی متعادل از میوه ها، سبزیجات ، و غلات سبوس دار به جای استفاده از مکمل های کرده است.

به طور متوسط چه مقدار ویتامین A نیاز داریم؟

مقدار ویتامین A مورد نیاز بزرگسالان مقادیر زیر است:

  • 0.7mg در روز برای مردان
  • 0.6mg در روز برای زنان

شما باید قادر به تامین تمام ویتامین A مورد نیازتان از رژیم غذایی روزانه باشید.

10 ماده غذایی مفید برای پاکسازی وده

علایم کمبود این ویتامین عبارتند از :

خشکی پوست، عدم تطابق بینایی در تاریکی، ناراحتی های چشمی ، پوست کراتینیزه(خشک،پوسته پوسته و زبر)، عفونت چشم ها، دهان، دستگاه تنفسی و تناسلی-ادراری ، گزروفتالمی(خشک شدن چشم) به درجات مختلف ایجاد می شود که اولین مرحلۀ آن شبکوری است. سپس گزروز(خشک وکدر شدن)قرنیه اتفاق می افتد.

اگر تا این مرحله فرد درمان شود نشانه ها برگشت پذیر هستند. گزروز درمان نشده به لایه های عمیق قرنیه نفوذ می کند و موجب کوری می شود. در افراد سالمی که ویتامین A غذایی کافی دریافت می کنند، ذخیره بتدریج ساخته می شود و می تواند چند ماه تا بیش از یک سال نیاز بدن را تأمین نماید. نوزادان و کودکان چنین ذخایری ندارند، بنابراین مستعد کمبود هستند. کمبود ویتامین A در کشورهایی که غذا در دسترس همگان است یا با ویتامینA غنی می شود، به ندرت دیده می شود.

اما امکان بروز آن در کسانی که درآمد کافی ندارند یا به غذای کافی دسترسی ندارند مثل “بی خانمان ها” یا در افرادی که محدودیت غذایی دارند یا باید رژیم کم چربی داشته باشند، و در بیماران مبتلا به اختلالات روده ای که در جذب  مشکل ایجاد می کند، مثل جراحی روده یا اختلالات منجر به سوء جذب وجود دارد. پس از سوء تغذیه پروتئین-انرژی، کمبود ویتامینA دومین سوء تغذیه شایع در کشورهای توسعه نیافته یا مناطق قحطی زده است. هر ساله حدود نیم میلیون فرد، بخصوص کودکان کور می شوند.

با وجود اینکه کمبود ویتامین با دریافت مقدار کافی آن قابل پیشگیری است، اما در خاورمیانه و خاوردور و بعضی قسمت های آمریکای جنوبی و لاتین و افریقا شایع می باشد مقادیر زیاد ویتامین A خوراکی بطور متناوب به کودکان داده می شود و از استراتژیهای مهم پیشگیری از کمبود هستند.

دریافت بیش از نیاز و مسمومیت :

مدتها قبل از اینکه محققین آثار سمی ویتامین A را بیان کنند، اسکیموها یاد گرفته بودند که جگر خرس قطبی را نخورند. یک گرم جگر خرس قطبی حدود 6000 رتینول ویتامین A دارد. آثار سمی آن در کودکان و بزرگسالانی دیده می شود که به مدت چند ماه روزانه 6000 تا 15000 معادل رتینول ویتامین A مصرف کنند.

نشانه های مسمومیت با ویتامین A عبارتست از :

تهوع ، استفراغ ، دردشکم ، کاهش رشد در کودکان ، کاهش وزن در بزرگسالان ، خشک و پوسته پوسته شدن پوست ، تنک شدن موها ، شکننده و ملتهب شدن استخوانهای بلند ، دردهای مفصلی ، سردرد و بزرگ شدن کبد. با قطع مصرف مکمل نشانه ها برطرف می شوند ، اما ممکن است چند هفته طول بکشد. زنان باردار باید مورد توجه خاص قرار گیرند زیرا ممکن است دچار سقط خودبخودی یا نقایص تولد در نوزاد گردند.

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده رشد تومورهای تجربی را می توان بوسیلۀ مصرف ویتامین A کند یا پیشگیری نمود.اما اثر استفاده از این ویتامین در درمان تومورهای انسانها هنوز ثابت نشده است.

بعضی مطالعات بر روی انسان نشان داده که مقادیر زیاد کاروتنوئیدها در مدت طولانی ارزش درمانی دارند. ادعا شده که خوردن مواد غذایی غنی از کاروتنوئیدها ، اساساً به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی آنها ممکن است در مقابل بعضی از سرطان ها محافظت کننده باشد.

 سازمان های بهداشت عمومی مصرف میوه ها و سبزیها را توصیه می کنند (بجای مصرف مکمل ها)، زیرا مشخص نیست کدام عوامل موجود در مواد غذایی اثر ضد سرطانی دارند.

 

سایت کلینیک آلومینا معتبرترین و فعال ترین سایت اطلاعات پزشکی مغز و اعصاب و روان به زبان فارسی است.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه