خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / همه چیز در مورد داروی فلووکسامین

همه چیز در مورد داروی فلووکسامین

همه چیز در مورد داروی فلووکسامینReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 26Rating:

فلووکسامین

فلووکسامین دارویی است که برای درمان بسیاری از اختلالات روانی استفاده می شود.

فلووکسامین از گروه مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین ( SSRI ها ) است ، این گروه شامل شامل فلوکستین (Prozac) ،سرترالین (ZOLOFT )  و پاروکستین ( Paxil ) است .

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی علت افسردگی و سایر اختلالات روانی است . فلووکسامین با مهار باز جذب سروتونین سبب ایجاد حالت شادی و سرخوشی می گردد. همچنین فلووکسامین برای درمان اختلال وسواس نیز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.

فلووکسامین در دوزهای 25، 50 و 100 میلی گرمی در بازار موجود است.

فلووکسامین برای درمان اختلال وسواس (OCD) ، اختلال اضطراب اجتماعی ، افسردگی اساسی ، مدیریت چاقی و پرخوری ، اسکیزوفرنی و اختلال هراس استفاده می شود.

دوز شروع معمول برای بزرگسالان 50 میلی گرم در روز به عنوان یک درمان تک دوز هنگام خواب داده می شود و دوز دارو  50 میلی گرم هر 4-7 روز برای رسیدن به پاسخ مورد نظر افزایش می یابد. حداکثر دوز 300 میلی گرم در روز است.

داروهای ضد افسردگی مانند فلووکسامین ممکن است خطر خودکشی در کودکان و نوجوانان وحتی بزرگسالان را  در هفته های ابتدایی مصرف افزایش دهد. لذا مصرف دارو خصوصا در هفته های اول باید زیر نظر مستقیم پزشک باشد.

فلووکسامین با مهار کننده های منوآمین اکسیداز،مپریدین ( Demerol ) و ترامادول تداخل دارویی نسبتا شدیدی دارد. و همچنین می تواند سبب افزایش سطح خونی تئوفیلین و آلپرازولام (زاناکس) و افزایش اثرات این داروها شود.

بارداری : مطالعات کافی در مورد اثرات فلووکسامین در زنان باردار وجود ندارد. نوزادان در بارداری های در معرض فلووکسامین ممکن است افزایش خطر ابتلا به پرفشاری ریوی مداوم نوزاد ( PPHN ) داشته باشند، که می تواند کشنده داشته باشد.

مادران شیرده : فلووکسامین در شیر مادر ترشح می شود و مطالعات کافی در زنان شیرده وجود ندارد.

عوارض جانبی:اضطراب، عصبانیت، تعریق، تهوع، کاهش اشتها ، یبوست، اسهال ، خشکی دهان ، خواب آلودگی ، سرگیجه ، بی خوابی، و اختلال عملکرد جنسی

عوارض حانبی شدید ولی ناشایع:خونریزی غیر طبیعی ، تشنج و حملات جنون

شایعترین علایم ترک فلووکسامین: سرگیجه، خستگی، احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها ، حالت تهوع، خواب های رنگی واضح، تحریک پذیری،اختلالات بینایی و خلق و خوی ضعیف است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

573 نظر

 1. سلام من يك سال است كه شيشه مصرف ميكنم و رفتم دكتر بهم فلوكسامين و تري هگزين ،نورتريبتلين،وداروهاي ديگه اي دادند، ولي من استفاده نكردم چون از عوارضش نگرانم و به نظرم خيلي داروهام زياده اصلا ميلي به مصرف دارو ندارم چي كار كنم؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   میتوانید از ر.ش های غیردارویی مانند روان درمانی ماتریکس نیز بهره گیرید دراین خصوص خانم آقا محمدی در شعبه شریعتی و یا آزادی خانم کاشفی در شعبه شریعتی و کرج میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 2. سلام. خسته نباشید دو ساله که دارو های ضد اضطراب مصرف می کنم. اوایلش با سیتالوپرام شروع شد و بعدش فلووکسامین، رسپریدون و تری هگزی فنیدیل ادامه پیدا کرد. بعد رسپریدون و تری هگزی فنیدیل قطع شدن و در کنار دوز بالاتری از فلووکسامین، آریپیپرازول هم مصرف می کردم. اول دوز فلووکسامین 50 بود بعدش تا 200 افزایش پیدا کرد و بعدش هم به 150 رسید. ببخشید سرتون رو درد آوردم، گاهی هم در کنارش پروپرانولول و این اواخر بوپروپییون 150 و بعدش هم 75 مصرف می کردم. خلاصه با اتمام کنکور تمام داروها رو یکدفعه ای و به طور کاملا ناگهانی قطع کردم. دیگه بگم که زندگیم از این رو به اون رو شد. حالا این هیچی تمام بدنم مثل مسلسل شده و میلرزه. علاوه بر این افکار خودکشی هم به سراغم اومده متاسفانه و کارم همش هر ساعت و هر دقیقه و هر لحظه گریه ست. لطفا بفرمایید چی کاری از دستمون بر میاد. به شدت هم عصبی هستم. بسیار سپاس گذارم.

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه میشود تحت نظر روانپزشک قرا گیرید تا در کنار دارو درمانی، جلسات روانکاوی نیز انجام شود. در صورت تمایل از طریق صفحه تماس با ما، نیز مینوانید با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند. امیدواریم به زودی شادابی و نشاط را در خود باز یابید.

 3. با سلام و تشکر از سایت جامع و عالیه شما. من فلووکسامین 100 مصرف میکنم و فراموشی زیادی دارم. میخواستم ار شما بخوام یه قرص حافظه بگید که راحت بتونم در کنار فلووکسامین استفاده کنم بدون اینکه تداخلی بین این دو قرص ایجاد بشه. ممنون از شما

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد. توصیه می کنیم در این زمینه با روانپزشک صحبت کنید تا متناسب با شما داروی مناسب تجویز گردد.

 4. با سلام خدمت شما
  عرض كنم مادر بنده به دليل داشتن تنگي نفس عصبي به روانپزشك مراجعه كرد كه ايشان قرص فلوكسامين آلپرازولام و تريفلوپرازين تجويز كردند اما فلوكسامين باعث قفل شدن فك به گفته مادرم و آشفتگي بسيار شديد هنگام خواب شب شده آيا تركيب داده شده درست است؟ در صورت نساختن فلوكسامين چه دارويي را ميتوان جايگزين كرد؟ با تشكر.

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی مواردی که اشاره کردید از عوارض دارو می باشد. توصیه می شود با پزشک معالج وی در میان بگذارید تا در صورت امکان دوز مصرفی و یا خود دارو تغییر یابد. دوست عزیز از لحاظ پزشکی و اخلاقی بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد.

 5. روح الله بشیری

  باسلام.همسرم بخاطر افسردگی واسترس شدید دکتربراش قرص فلووکسامین ۵۰براش تجویز کرد واونم ۱/۴دارو عصرها..بعداز خوردن دارو بعد از دویاسه ساعت سرگیجه شدید که منجربه بهم خوردن تعدل طوریکه نزدیک بود زمین بخوره دچارشده..ایا این از عوارض دارو است ودرصورت تایید آیاباید دارو قطع شود یا نه.
  باتشکر از سایت خوبتون.وهمچنین آرزوی قلبی برای شفای عاجل همگی بیمارها از خداوند منان…آمین

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز بله از عوارض دارو می باشد. توصیه می شود با پزشک معالج وی در میان بگذارید تا در صورت امکان دوز دارو و یا خود دارو تغییر یابد. قطع مصرف دارو به صورت خودسرانه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 6. با سلام. من حدود دو سال فلووکسامین مصرف میکنم. 20 روز پیش در یه مطلبی خوندم که تکنیک آرمیدگی و تنفس دیافراگمی در وسواس و اضطراب موثر هستش و از همون موقع هر روز بطور منطم دارم انحامش میدم ولی از شروع این تکنیک احساس افسردگی بیشتر و حتی وسواس بیشتر میکنم!. من نمیدونم الان باید این تکنیک رو قطع کنم یا ادامه بدم و اینکه آیا این تکنیکها به علت ترشح سروتونین باعث دستکاری میزان سروتونین در خون حین دارو درمانی و برگشت علایم وسواس نمیشند؟. با تشکر

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی بدون بررسی های بالینی و طبی نمیتوان نظر قطعی در این حوزه ارائه کرد. پیشنهاد میکنیم با پزشک معالجتان در میان بگذارید تا بررسی شود تا با توجه به شرایط فعلی جسمیتان و میزان اختلال این راهکار را پیشنهاد نماید.

 7. سلام
  من وسواس بيش از اندازه دارم، خودم ديگه كلافه شدم فكر ميكنم همه چيز وهمه جا وهمه كس كثيف هستند،با توجه به اينكه شهرستان هستم همينجا به پرشك مراجعه كردم والان حدود ١٠ روز ه بهم گفته صبحها يكعدد فلكوسامين ٥٠ و شبها يكعدد نورتريپتيلن ١٠ بخورم ولي اصلا و ابدا تاثيري نداشته حتي بدترم شدم اگر ممكنه كمك كنيد ممنون ميشم.
  بااحترام

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست عزیز کمی صبور باشید. زیرا برای بهبود این وضعیت و تاثیر مثبت دارو نیاز به گذشت زمان می باشد. روند بهبود هر اختلالی نیاز به گذشت زمان دارد و در این میان اختلالات روحی _ روانی نیاز به زمان بیشتری دارد.

 8. سلام وقتتون بخیر من چند وقتی است که توپیرامات و فلووکسامین مصرف می کنم و وزنم زیاد شده به نظر شما عوارض کدام دارو باعث چاقی من شده ؟

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی از عوارض احتمالی هر دو دارو کاهش اشتها و کاهش وزن می باشد. پیشنهاد میکنیم در روند تغذیه خود تغییر ایجاد نمایید و در این زمینه با پزشک معالجتان مشورت نمایید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه