خانه / زندگی سالم / خواب / همه چیز در مورد داروهای خواب آور

همه چیز در مورد داروهای خواب آور

تداخلات دارویی

داروهای خواب آور رایجتر از هر زمانی در میان مردم بصورت رایج مصرف می شوند. اما کمتر کسی می داند که بهترین درمان اختلال خواب معمولا هیچکدام از این داروها نیستند. در این مقاله سعی می کنم شمارا با این داروها بیشتر آشنا کنم.

اگر چه قرص های خواب آور علت مشکلات خواب شما را درمان نمی کنند،ولی این داروها ممکن است به شما در کوتاه مدت کمک زیادی نمایند.نکته بسیار مهمی که در مورد این داروها باید بدانیم این است که تقریبا هیچکدام از این داروها برای استفاده بیش از دوهفته تا یک ماه ساخته نشده اند و این داروها در طولانی مدت هیچ کمکی به حل مشکلات خواب شما نخواهند کرد.

برای مصرف بیشتر داروهای خواب آور نیاز به نسخه پزشک وجود دارد و این داروها معمولا فقط برای دوره 2تا4 هفته ای تجویز می شوند.

علل بسیاری برای بی خوابی مطرح می باشند که در راس این علل افسردگی، استرس شدید ، عدم رعایت بهداشت خواب ، و یا علل دارویی می باشند. علاوه بر مشکلات به خواب رفتن در شب بی خوابی می تواند باعث کاهش انرژی و توجه در طول روز،افزایش ریسک افسردگی،اضطراب،سرطان و کاهش طول عمر شود.

داروهای بسیاری برای کمک به خواب توسط پزشکان تجویز می شود. این داروها شامل بنزودیازپین ها (مانند اگزازپام،دیازپام،آلپرازولام و…)، داروهای ضد افسردگی ، ملاتونین و یا داروهای آنتی هیستامین است. یکی از داروهای خواب آور بسیار معمول داروی زولپیدم است. مصرف طولانی مدت زولپیدم می تواند باعث اعتیاد شدید دارویی و عوارض قابل توجه این دارو بر روی عملکرد مغزی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از داروهای زیر روی نام دارو کلیک کنید:

زولپیدم

کلردیازپوکساید

آلپرازولام (زاناکس)

طبق مطالعات جدید دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که داروهای مورد استفاده در اختلالات خواب نیز همانند خود بیخوابی، سبب افزایش بارز ریسک ابتلا به سرطان،کاهش طول عمر،مشکلات معده،افزایش ریسک افسردگی و حتی خودکشی می شوند. بنابراین توصیه می شود در صورتی که اختلال خواب شما بیش از دوهفته طول کشیده است حتما با پزشکتان جهت درمان قطعی بیخوابی تان در ارتباط باشید.

تغییر رفتار از طریق رفتار درمانی شناختی، بهترین درمان برای بی خوابی مداوم است (این درمان در کلینیک آلومینا در دسترس است) . ولی در کوتاه مدت ممکن است درمان های دارویی نیز استفاده شود.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

  • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه