خانه / بیماریهای مغزواعصاب / همه چیز در مورد حمله خواب (نارکولپسی)

همه چیز در مورد حمله خواب (نارکولپسی)

همه چیز در مورد حمله خواب (نارکولپسی)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Dec 24Rating:

حمله خواب

تقریبا هر عاملی که باعث اختلال در خواب شب شود می تواند باعث خواب آلودگی روزانه شود،اما گاهی بنظر می رسد که خواب شبانه کافی بوده است  و بازهم خواب آلودگی روزانه ادامه دارد،در چنین مواردی نیز علل زیر مطرح می باشند:

در این مقاله در مورد یکی از انواع اختلالات خواب با عنوان نارکولپسی(حمله خواب) صحبت خواهیم کرد:

خوابیدن در محل کار

نارکولپسی(حمله خواب)

 

حمله خواب چیست؟

حمله خواب یک بیماری مزمن دستگاه عصبی مرکزی است .

خواب آلودگی روزانه بیش از حد ( EDS ) علامت اصلی این اختلال است و  در 100٪ بیماران مبتلا به حمله خواب دیده می شود.

سایر علائم اولیه حمله خواب عبارتند از:

  •     از دست رفتن تون عضلانی ( کاتاپلکسی) طوریکه بطور ناگهانی فرد زمین میخورد ولی بیهوش نمی شود

  •     توهم قبل از خواب یا در ابتدای بیدار شدن از خواب

  •     ناتوانی در حرکت و یا صحبت در هنگام خواب و بیداری ( فلج خواب یا همان بختک)

 

حملات خواب معمولا در نوجوانی و جوانی شروع می شود و در هر دو جنس به طور مساوی دیده می شود.اولین علامت معمولا خواب آلودگی روزانه بیش از حد می باشد که معمولا مورد توجه قرار نمی گیرد تا وقتی که خیلی شدید و پیشرونده شود.

حمله خواب (نارکولپسی) حدود 1 نفر در هر 2000 نفر شیوع دارد ولی معمولا تشخیص داده نمیشود وگفته می شود که شاید علت این موضوع عدم احاطه کامل پزشکان به این اختلال باشد.

حمله خواب ممکن است در ارزیابی بیمارانی که با شکایت از خستگی و یا مشکل تمرکز، توجه، حافظه، وعملکرد و بیماری های دیگر ( تشنج، بیماری های روانی ، و غیره )مراجعه نموده اند در نظر گرفته شود .

 علت نارکولپسی:

علت دقیق حمله خواب شناخته شده نیست. ژنتیک وعوامل دیگر مانند عفونت ممکن است موثر باشند.

الگوی خواب طبیعی در مقابل حمله خواب
فرآیند طبیعی به خواب رفتن با یک فاز به نام حرکت غیر سریع چشم ( NREM )  آغاز می شود. حین این مرحله ، امواج مغز به مرور کند می شوند و پس از یک ساعت از شروع خواب NREM ،  خواب REM (مرحله حرکت سریع چشمها) آغاز می شود. بیشترین خواب دیدن در طی خواب REM رخ می دهد.

در حمله خواب شما ممکن است به طور ناگهانی به خواب REM وارد شوید بدون اینکه تجربه خواب NREM را قبل از آن داشته باشید. برخی از ویژگی های خواب REM ، مانند فقدان ناگهانی تون عضله ، فلج خواب و رویاهای رنگی، در دیگر مراحل خواب در افراد مبتلا به حمله خواب رخ می دهد.

نقش مواد شیمیایی مغز در نارکولپسی

هیپوکراتین عنصر شیمیایی مهمی در مغزاست که به ما در تنظیم بیداری و خواب کمک می کند . افراد مبتلا به حمله خواب دارای سطح پایین تری از این ماده شیمیایی در مایع نخاعی هستند.

 

عوارض اجتماعی و رفتاری حمله خواب:

  • حمله خواب ممکن است باعث مشکلات جدی  حرفه ای و شخصی برای شما شود. دیگران ممکن است شما را به عنوان تنبل، بی حال و بی ادب ببینید. عملکرد شما ممکن است در مدرسه یا محل کار دچار اختلال شود.
  •  خواب آلودگی شدید ممکن است باعث تمایل جنسی کم یا ناتوانی جنسی شود و افراد مبتلا به حمله خواب حتی ممکن است علاوه بر مشکلات ناشی از اختلال عملکرد جنسی با مشکلات عاطفی پیچیده مانند احساسات شدید (مانند خشم و شادی بیش از حد) دست و پنجه نرم کنند.
  • آسیب فیزیکی:حملات خواب ممکن است به آسیب فیزیکی  منجر شود. مثلا اگر شما در هنگام رانندگی دچار حمله خواب شوید طبیعتا در معرض خطر تصادف هستید .
  •  چاقی و اضافه وزن:افراد مبتلا به حمله خواب دو برابر بقیه مردم اضافه وزن دارند . اضافه وزن ممکن است به علت عدم فعالیت ، شراب خواری ،کمبود هیپوکراتین،و یا ترکیبی ازاین عوامل باشد.

 

 نارکولپسی درمان طبی دارد و قبل از مراجعه به پزشک بهتر است سوالاتی را که در ذهن دارید روی یک کاغذ بنویسید تا از دکترتان بپرسید.

 

بررسی و درمان اختلالات خواب توسط متخصصین مغز و اعصاب و اعصاب و روان در کلینیک آلومینا انجام می گیرد.

 

منابع:

http://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/narcolepsy

http://www.mayoclinic.com/health/narcolepsy/

 

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - همه چیز در مورد حمله خواب (نارکولپسی)

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه