خانه / دانستنی ها / همه چیز در مورد اختلالات شنوایی (قسمت اول)

همه چیز در مورد اختلالات شنوایی (قسمت اول)

همه چیز در مورد اختلالات شنوایی (قسمت اول)Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 22Rating:

%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c

آیا تاکنون اتفاق افتاده که بعد از رفتن به کنسرت یا میهمانی یا مکان های پر سر و صدا، در گوش خود صدای زنگ بشنوید؟ این شرایط وزوز گوش نامیده می شود و معمولا تا زمانی طول می کشد که گوش شما مجددا با سطح صدای عادی تنظیم شود. تجربه وزوز گوش و فریاد زدن برای شنیده شدن، هر دو علائمی از محیط پر سر و صدا هستند.

به هرحال هر از گاهی ممکن است به کنسرت بروید یا صدای استریو را افزایش دهید. اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض صدای بلند منجر به از دست دادن شنوایی ناشی از صدا (NIHL) می شود. بازی های ویدئویی، مجموعه های تلویزیونی، سالن های نمایش فیلم و برخی ماشین آلات و تجهیزات نیز می توانند محیطی با صدای زیاد و آزاردهنده ایجاد کنند. در حقیقت بسیاری از کارشناسان معتقدند که امروزه در مقایسه با 30 سال پیش، افراد در سنین پایین تری شنوایی خود را از دست می دهند.

همچنین، افراد در دوران نوجوانی علاوه بر از دست دادن شنوایی ناشی از صدا (NIHL) تحت تاثیر دیگر اختلالات شنوایی نیز قرار می گیرند. بر خلاف از دست ادن شنوایی که به دلیل صدا بروز می کند، این نوع اختلالات شنوایی قابل پیشگیری نیستند.

برخی افراد با اختلالات شنوایی متولد می شوند – و کودکان و نوجوانان ممکن است به دلایل مختلفی شنوایی خود را از دست بدهند. بنابراین چه عاملی باعث اختلال شنوایی می شود و زندگی در دنیایی بدون توانایی شنیدن در دنیایی پر از صدا چگونه است؟

گوش چگونه می شنود؟

شما می توانید ارتعاشات فرد صحبت کننده را در سیستم شنوایی خود حس کنید و همچنین گلوی شما نیز وقتی صحبت می کنید دارای ارتعاشاتی می باشد. صدا که ساخته شده از انرژی غیرقابل مشاهده است، باعث بروز این ارتعاشات می شود.

شنیدار زمانی شروع می شود که امواجی که در هوا حرکت می کنند، به گوش خارجی یا لاله گوش، بخشی از گوش که قابل مشاهده است، می رسند. امواج صوتی پس از آن از لاله گوش به گوش میانی می رسند. گوش میانی شامل پرده گوش (یک لایه نازک از بافت) و سه استخوان کوچک به نام استخوانچه می باشد. زمانی که پرده گوش ارتعاش پیدا می کند، استخوانچه این ارتعاشات را تقویت کرده و آنها را به گوش داخلی حمل می کند.

%da%af%d9%88%d8%b4-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c

گوش داخلی از محفظه حلزونی شکل تشکیل شده و با مایعی پر شده است و دارای هزاران سلول کوچک مو می باشد (سلول های موی خارجی و سلول های موی داخلی). زمانی که ارتعاشات از طریق مایع حرکت می کنند، سلول های کوچک مویی خارجی این ارتعاشات را تقویت می کنند. تقویت این ارتعاشات بسیار مهم است زیرا به شما اجازه می دهد صداهای ملایم مانند نجوا کردن و زمزمه پرندگان را بشنوید.

پس از آن سلول های مویی داخلی ارتعاشات را به پالس های الکتریکی تبدیل کرده و آنها را به عصب شنوایی ارسال می کنند، عصب شنوایی گوش داخلی را به مغز متصل می کند. زمانی که این پالس های الکتریکی به مغز می رسند، به عنوان صدا تفسیر می شوند. حلزون گوش مانند یک پیانوست.

شنیدن یک فرایند نسبتا طولانی به نظر می رسد، اما تقریبا ناگهانی و بلافاصله انجام می شود. تلفن زنگ می زند و شما به طور خودکار آن را برمی دارید. سوالی را می شنوید و بلافاصله به آن پاسخ می دهید. اما در حقیقت هر زمان که صدایی می شنوید، بخش های مختلفی از گوش با یکدیگر کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات به مغز می رسند.

اختلال شنوایی چیست؟

اختلال شنوایی زمانی رخ می دهد که بخشی از گوش دچار مشکل یا آسیب باشد.

 • کم شنوایی انتقالی- در نتیجه بروز مشکل در گوش خارجی یا میانی بروز می کند، از جمله وجود مشکل در کانال گوش، پرده گوش یا استخوانچه. وجود انسداد یا مشکل ساختاری با انتقال صدا به گوش تداخل پیدا کرده و باعث می شود قدرت صدا کمتر شود. در بسیاری موارد کم شنوایی حسی از طریق جراحی یا با دارو قابل درمان می باشد.
 • کم شنوایی حسی – عصبی در نتیجه آسیب به گوش داخلی یا عصب شنوایی رخ می دهد. رایج ترین نوع این کم شنوایی به دلیل عدم عملکرد صحیح سلول های مویی خارجی است. شخص در شنیدن به طور واضح، درک کلام دیگران و تفسیر صداهای مختلف دچار مشکل می شود. این نوع اختلال در شنوایی دائمی است. در اکثر موارد سمعک در شنیدار به فرد کمک می کند.

در موارد شدیدتر سلول های مویی بیرون و داخلی به درستی کار نمی کنند. این اختلال نیز نوعی کم شنوایی دائمی محسوب می شود و کاشت حلزون به این افراد کمک می کند. در برخی موارد، سلول هایی مویی خارجی به درستی کار می کنند، اما سلول هایی مویی داخلی آسیب دیده هستند. این عارضه اختلال شنوایی طیف نوروپاتی نامیده می شود و انتقال صدا از گوش داخلی به مغز به درستی انجام نمی شود.

کودکان مبتلا به اختلال شنوایی طیف نوروپاتی با کمک دستگاه های پزشکی و تکنیک های ارتباط تصویری، مهارت های زبانی و ارتباطی قوی خواهند داشت.

 • کم شنوایی ترکیبی- این نوع کم شنوایی زمانی اتفاق می افتد که شخص هم مبتلا به کم شنوایی انتقالی باشد و هم کم شنوایی حسی – عصبی.
 • کم شنوایی مرکزی، زمانی بروز می کند که حلزون درست کار می کند، اما دیگر بخش های مغز به درستی کار نمی کنند. این عارضه زیاد رایج نیست و درمان آن نیز بسیار مشکل است.
 • اختلالات پردازش شنیداری (APD). این اختلالات در حقیقت کم شنوایی محسوب نمی شوند. فرد مبتلا به APD معمولا در یک محیط آرام به خوبی می شنود. اما اکثر افراد مبتلا به این عارضه در محیط های شلوغ و پرسر و صدا، که اکثر ما در چنین محیط هایی زندگی می کنیم، مشکل شنیداری دارند. در اکثر موارد APD قابل درمان است.

درجه اختلال شنوایی در افراد مختلف یکسان نیست. برخی افراد دچار کم شنوایی نسبی هستند، یعنی گوش آنها برخی صداها را می شنود. برخی دیگر کاملا ناشنوا می باشند. در برخی موارد اگر صدای پس زمینه وجود داشته باشد، فرد مبتلا به کم شنوایی مشکلات بیشتری خواهد داشت. در این شرایط یک یا هر دو گوش تحت تاثیر مشکل قرار می گیرند و اختلال ممکن است در یک گوش بدتر از گوش دیگری باشد.

مدت زمان از دست دادن شنوایی نیز ممکن است متفاوت باشد. کم شنوایی مادرزادی در بدو تولد وجود دارد. کم شنوایی اکتسابی بعدها و به مرور زمان بروز می کند – در دوران کودکی، سال های نوجوانی یا در بزرگسالی – و ممکن است ناگهانی یا تدریجی رخ دهد.

منبع:

http://kidshealth.org/en/teens/hearing-impairment.html?WT.ac=p-ra#

نگارنده: سمیه محمدی

ارائه خدمات گفتاردرمانی تحت نظر متخصصین گفتاردرمانگر در کلیه شعب تهران و کرج

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. با سلام
  چطور می شود با خانم دکتر سمیه محمدی مشورت کرد و یا ویزیت ایشان را بگیریم.

  • مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   ایشان از نگارندگان مطالب علمی کانال هستند و طبابت پزشکی انجام نمی دهند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه