خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / همه چیزهایی که در مورد تریپتانها(سوماتریپتان،ریزاتریپتان و…) باید بدانیم

همه چیزهایی که در مورد تریپتانها(سوماتریپتان،ریزاتریپتان و…) باید بدانیم

ریزاتریپتان

تریپتان ها یک گروه از داروهای مورد مصرف در میگرن حاد هستند. داروهای این گروه عبارتند از: تریپتان های خوراکی : Imitrex ( سوماتریپتان ) ، Amerge ( ناراتریپتان ) ، Zomig (مگزالت zolmitriptan )  زولمیتریپتان،Axert Maxal ( ریزاتریپتان rizatriptan ) ، ( almotriptan ) ، Frova ( frovatriptan ) ، یا Relpax ( eletriptan )

در خلال حمله میگرن رگ های خونی خاصی در مغز بزرگ می شوند و این باعث درد می شود. تریپتان ها با انقباض این رگ های خونی  برای جلوگیری از درد ناشی از حملات میگرن کمک می کنند.

سوماتریپتان در انواع   قرص 50mg  و 100mg و نوع تزریقی 6mg/0.5ml  در بازار موجود است. ریزاتریپتان (مگزالت) نیز بصورت قرص های 10 میلیگرمی موجود است.

بعضی انواع تریپتان ها بصورت اسپری بینی نیز وجود دارند که این انواع معمولا شروع اثرسریع تری از تریپتان های خوراکی دارند.

تریپتان ها یکی از موثرترین داروهای مورد استفاده در میگرن حاد هستند ولی برای پیشگیری از میگرن استفاده نمی شوند و فقط در حملات میگرن کاربرد دارند.

یکی از شناخته شده ترین انواع آن در ایران سوماتریپتان خوراکی است.

عوارض جانبی شایع  تریپتان ها شامل تهوع،، احساس تنگی نفس ، احساس فشار در قفسه سینه ، خستگی، بی حسی و سوزن سوزن شدن (به خصوص  در صورت) ، و یااحساس سوزش پوست است.

تریپتان در اوایل حمله میگرن باید مصرف شوند(خیلی زود در ابتدای شروع سردرد باید داروهارا مصرف نماییم).
تریپتان ها برای تمام بیماران مبتلا به میگرن موثر نیست و هر سردردی را متوقف نمی کند حتی در آن دسته از بیماران که از مسکن های مخدرنیز استفاده می کنند همینطور است .

موارد منع مصرف استفاده از تریپتان ها شامل بیماری عروق کرونر ، سابقه سکته مغزی یا قلبی،فشار خون کنترل نشده و تجویز همزمان برخی داروهای دیگر است.

منبع : انجمن سردرد آمریکا و سایت اطلاعات دارویی انگلستان

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی درمان انواع سردرد و میگرن در ایران است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه