خانه / دانستنی ها / نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Dec 13Rating:
نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

تحقیقاتی اخیرا انجام شده که نشان می دهد تکثیر تصاویر جنسی از دختران و زنان جوان در تبلیغات، بازاریابی و رسانه ها بر روی تصویر جسمی دختران نسبت به خود تاثیر گذاشته و برای سلامت روحی آنها مضر می باشد.

برای تکمیل گزارش در مورد گرایشات جنسی دختران، محققان به بررسی محتوای تحقیقات منتشر شده در مورد تاثیرات هر نوع رسانه، از تلویزیون، موسیقی، شعر، مجلات، فیلم، بازی های ویدیوئی و اینترنت پرداختند. به علاوه آنها کمپین های تبلیغاتی اخیر و تجارت محصولات مربوط به خانم ها را نیز بررسی کردند.

گرایشات جنسی در این تبلیغات به اینگونه تعریف شده بود: نیرویی که این تفکر را پیش می برد که ارزش یک فرد تنها به ظاهر و رفتارهای جنسی وی بستگی دارد و دیگر ویژگی های شخصیتی وی نادیده گرفته می شوند و همچنین زمانی که از لحاظ جنسی عینیت پیدا می کند، به عنوان مثال مورد استفاده جنسی فرد دیگری قرار می گیرد.

نمونه هایی از این دیدگاه جنسیتی به دختران در تمام اشکال رسانه ها ازجمله رسانه های تصویری و غیر تصویری فراوان هستند. طبق گزارش انجام شده احتمال افزایش این رسانه ها و حتی ایجاد انواع آن نیز وجود دارد. نگرش والدین، خواهر و برادر و دوستان نیز بر فشارهای جنسی بر روی دختران می افزاید.

امروزه نتایج دیدگاه جنسی به دختران در رسانه ها بسیار واقعی است و مطمئنا تاثیر منفی بر روی سلامت روحی دختران خواهد داشت. شواهد زیادی از تاثیر منفی این دیدگاه جنسی بر روی دختران وجود دارد. برخی از این تاثیرات منفی بر روی عملکرد شناختی، سلامت جسمی و روحی و رشد سلامت جسمی می باشد.

شواهد موجود در تحقیقات نشان داده اند که دید جسنی به دختران و زنان جوان تاثیرات منفی در زمینه های زیر بر روی آنها خواهد داشت:

  • عملکردهای شناختی و عاطفی. داشتن دید جنسی و جسمی به یک شخص اعتماد به نفس وی را کم کرده و منجر به بروز مشکلات عاطفی می شود و به تصویر ذهنی فرد نسبت به خود آسیب می زند و باعث شرم و اضطراب می شود.
  • سلامت جسمی و روحی. بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده اند که داشتن دید جنسی به دختران و زنان جوان منجر به بروز بیماری های جسمی و روحی می شود که رایج ترین آنها عبارتند از اختلالات خوردن، پایین آمدن عزت نفس و افسردگی.
  • رشد جنسیتی. به علاوه داشتن چنین دیدگاهی نسبت به دختران تاثیر منفی بر روی توانایی و رشد جنسی فرد می گذارد.

طبق تحقیق انجام شده والدین نقش مهمی در بازسازی دید جنسی دختر نسبت به خود دارند و می تواند نقش محافظتی و آموزشی داشته باشند. محققان به والدین، مسئولین مدرسه ها و تمام متخصصین سلامت هشدار دادند که مراقب دیدگاه های جنسیتی بر روی دختران و زنان جوان باشند. مدارس باید به تمام دانش آموزان مهارت های سواد رسانه ای آموزش دهند که عبارت است از بیان تاثیرات منفی داشتن دید جنسی به دختران و بالا بردن اطلاعات جنسی.

لازم است دختران را در جامعه با شرایطی مثبت و به دور از هر گونه دید جنسیتی نشان دهیم، تصویری که ویژگی های منحصر به فرد و صلاحیت های دختران را نشان می دهد و برای تمام نوجوانا – پسران و دختران – حاوی پیامی برای رشد جنسی سالم باشد.

 

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه