خانه / دانستنی ها / نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

نگاه جنسی به دختران و بروز مشکلات روحی

تحقیقاتی اخیرا انجام شده که نشان می دهد تکثیر تصاویر جنسی از دختران و زنان جوان در تبلیغات، بازاریابی و رسانه ها بر روی تصویر جسمی دختران نسبت به خود تاثیر گذاشته و برای سلامت روحی آنها مضر می باشد.

برای تکمیل گزارش در مورد گرایشات جنسی دختران، محققان به بررسی محتوای تحقیقات منتشر شده در مورد تاثیرات هر نوع رسانه، از تلویزیون، موسیقی، شعر، مجلات، فیلم، بازی های ویدیوئی و اینترنت پرداختند. به علاوه آنها کمپین های تبلیغاتی اخیر و تجارت محصولات مربوط به خانم ها را نیز بررسی کردند.

گرایشات جنسی در این تبلیغات به اینگونه تعریف شده بود: نیرویی که این تفکر را پیش می برد که ارزش یک فرد تنها به ظاهر و رفتارهای جنسی وی بستگی دارد و دیگر ویژگی های شخصیتی وی نادیده گرفته می شوند و همچنین زمانی که از لحاظ جنسی عینیت پیدا می کند، به عنوان مثال مورد استفاده جنسی فرد دیگری قرار می گیرد.

نمونه هایی از این دیدگاه جنسیتی به دختران در تمام اشکال رسانه ها ازجمله رسانه های تصویری و غیر تصویری فراوان هستند. طبق گزارش انجام شده احتمال افزایش این رسانه ها و حتی ایجاد انواع آن نیز وجود دارد. نگرش والدین، خواهر و برادر و دوستان نیز بر فشارهای جنسی بر روی دختران می افزاید.

امروزه نتایج دیدگاه جنسی به دختران در رسانه ها بسیار واقعی است و مطمئنا تاثیر منفی بر روی سلامت روحی دختران خواهد داشت. شواهد زیادی از تاثیر منفی این دیدگاه جنسی بر روی دختران وجود دارد. برخی از این تاثیرات منفی بر روی عملکرد شناختی، سلامت جسمی و روحی و رشد سلامت جسمی می باشد.

شواهد موجود در تحقیقات نشان داده اند که دید جسنی به دختران و زنان جوان تاثیرات منفی در زمینه های زیر بر روی آنها خواهد داشت:

  • عملکردهای شناختی و عاطفی. داشتن دید جنسی و جسمی به یک شخص اعتماد به نفس وی را کم کرده و منجر به بروز مشکلات عاطفی می شود و به تصویر ذهنی فرد نسبت به خود آسیب می زند و باعث شرم و اضطراب می شود.
  • سلامت جسمی و روحی. بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده اند که داشتن دید جنسی به دختران و زنان جوان منجر به بروز بیماری های جسمی و روحی می شود که رایج ترین آنها عبارتند از اختلالات خوردن، پایین آمدن عزت نفس و افسردگی.
  • رشد جنسیتی. به علاوه داشتن چنین دیدگاهی نسبت به دختران تاثیر منفی بر روی توانایی و رشد جنسی فرد می گذارد.

طبق تحقیق انجام شده والدین نقش مهمی در بازسازی دید جنسی دختر نسبت به خود دارند و می تواند نقش محافظتی و آموزشی داشته باشند. محققان به والدین، مسئولین مدرسه ها و تمام متخصصین سلامت هشدار دادند که مراقب دیدگاه های جنسیتی بر روی دختران و زنان جوان باشند. مدارس باید به تمام دانش آموزان مهارت های سواد رسانه ای آموزش دهند که عبارت است از بیان تاثیرات منفی داشتن دید جنسی به دختران و بالا بردن اطلاعات جنسی.

لازم است دختران را در جامعه با شرایطی مثبت و به دور از هر گونه دید جنسیتی نشان دهیم، تصویری که ویژگی های منحصر به فرد و صلاحیت های دختران را نشان می دهد و برای تمام نوجوانا – پسران و دختران – حاوی پیامی برای رشد جنسی سالم باشد.

 

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه