خانه / نکته ی سلامت روز / نکته ی سلامت روز: چگونه از خون دماغ شدن جلوگیری کنیم

نکته ی سلامت روز: چگونه از خون دماغ شدن جلوگیری کنیم

خون ریزی های بینی اغلب بی خطر هستند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. خونریزی بینی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که غشای بینی خشک و تحریک شده است و عروق خونی کوچک درون بینی بر اثر فشار پاره می شوند. صدماتی که به صورت وارد می شوند نیز ممکن است سبب خونریزی بینی شوند. تکنیک های ساده ی کمک های اولیه می توانند برای متوقف کردن خون دماغ کمک کنند.

خون ریزی را متوقف کنید.

به محض اینکه متوجه خونریزی از بینی شدید در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید.برای توقف خون دماغ دراز نکشید. وزن خود را به جلو متمایل کنید و سوراخ های بینی خود را بگیرید. این کار هم جلوی خونریزی از مویرگ های پاره شده را می گیرد و هم اجازه نمی دهد خون از گلویتان پایین برود. حدود 10 دقیقه به همین شکل فشار را روی بینی ثابت نگه داید. در برابر این وسوسه که مرتب دست تان را بردارید تا ببینید خونریزی بند آمده یا نه مقاومت کنید. بعد از 10 دقیقه دست تان را بردارید تا ببینید آیا خونریزی تمام شده یا نه. اگر هنوز خون دماغ تان بند نیامده بود 5 دقیقه دیگر سوراخ های بینی را بگیرید.

نکته ی سلامت روز: جلوگیری از خون دماغ

از خونریزی مجدد جلوگیری کنید.

از فین کردن درست بعد از خون دماغ شدن اجتناب کنید زیرا باعث می شود عروق خونی دوباره پاره شوند. تا 24 ساعت پس از خون دماغ شدن فین نکنید و انگشت خود را داخل بینی نکنید. سرتان را بالاتر از سطح قلب نگه دارید و از خم شدن، زور زدن و یا دولا شدن برای چند ساعت اجتناب کنید. این کار فشار خون بر رگ های ظریف بینی را کاهش داده و شانس بیشتری برای درمان به آن ها می دهد.

از خون دماغ شدن پیشگیری کنید.

همیشه به آرامی فین کنید و به بافت نرم بینی فشار بیش از حد وارد نکنید؛ زیرا موجب تحریک مخاط بینی می شوید. اگر امکان دارد مخصوصاً در فصول سرد از یک دستگاه بخور در خانه استفاده کنید تا مخاط بینی خود را مرطوب نگه دارید. گزینه های دیگر برای مرطوب نگه داشتن غشاء بینی استفاده از قطره های استریل و وازلین است. از انگشت کردن در بینی هم اجتناب کنید چون ممکن است با ناخن های خود به غشاء بینی آسیب بزنید.

به علائم هشدار دهنده توجه داشته باشید.

خون دماغی که بیش از 20 دقیقه به طول  انجامد  می تواند نشانه یک مشکل جدی  باشد و  بلافاصله  باید به پزشک مراجعه کرد.اگر خونریزی بینی  در اثر صدمه ایست که به سرتان وارد شده باید با مراجعه به پزشک اطمینان حاصل کنید که مشکلاتی نظیر ضربه مغزی یا شکستگی در سرتان وجود ندارد. اگر تجربه خونریزی های مکرر  بینی دارید با پزشک مشورت کنید. این امکان وجود دارد که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین به رفع مشکل شما کمک کنند.

منبع:

ehow

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه