خانه / زندگی سالم / نکته ی سلامت روز: ترشحات غیر طبیعی واژن را بشناسیم

نکته ی سلامت روز: ترشحات غیر طبیعی واژن را بشناسیم

ترشحات غیر طبیعی واژن

ترشحات واژن در همه زنان امری طبیعی است و به چند هدف روی می دهد: مرطوب ماندن واژن،کمک به جلوگیری و مبارزه با عفونت. هر چند طبیعی است که رنگ، مقدار و بافت مایعات واژن در طول چرخه قاعدگی یک دختر متفاوت باشد، برخی از تغییرات در ترشحات ممکن است مشکلی را نشان دهد.

_ این تغییر کمک می کند تا برخی تفاوت میان ترشحات طبیعی و غیرطبیعی را یاد بگیرید این به شناسایی تغییراتی که ممکن است رخ دهند کمک می کند.
_ مایعات طبیعی می توانند تا حدودی در بافت و رنگ متفاوت باشند،.ترشحات می توانند تا حدودی نازک، چسبنده و کش دار و یا ضخیم و چسبناک باشند. مایعات واژن باید روشن، سفید، و یا شیری رنگ باشد.

مهم است که تغییر در ترشحات واژن را به خاطر بسپارید. تغییرات زیر ممکن است نشان دهنده یک مشکل باشد:

♦تغییر در بو (به خصوص بوی نامطبوع)

♦ تغییر در رنگ (به خصوص مایل به سبز، مایل به خاکستری، و یا شبیه هر چیز فاسد)

♦ تغییر در بافت (کف آلود مانند یا شبیه پنیر )

♦ خارش مهبل، سوزش، تورم و یا قرمزی

♦ خونریزی واژینال یا لکه بینی خارج از دوره قاعدگی

عفونت های واژن، مانند واژینوز باکتریال، کاندیدیاز (عفونت قارچی) و تریکومونیاز ازشایع ترین علل ترشحات غیر طبیعی واژن است. برخی از عفونت هایی که می تواند باعث تغییر در ترشحات واژن شود با داشتن رابطه جنسی بیشتر بروز می یابد (مانند سوزاک). عفونت های دیگر می توانند با یا بدون داشتن رابطه جنسی رخ دهند مانند: التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت قارچی.
اگر متوجه هر گونه تغییر در ترشحات واژن خود شدید و یا فکر می کنید مشکلی وجود دارد، در اسرع وقت باید به دکتر مراجعه کنید.

علائم این عفونت ها می توانند بسیار مشابه باشند، اما چند تفاوت برای توجه وجود دارد:

● عفونت مخمر ممکن است باعث شود ترشحات بسیار سفید و غلیظ، شبیه پنیر باشند.

● عفونت قارچی معمولاً بوی زیادی ایجاد نمی کند، اما ممکن است دچار خارش شدید و سوزش شوید.

● واژینیت باکتریایی (BV) ممکن است باعث شود ترشحات بوی ناخوشایندی مثل بوی ماهی داشته باشد. مایعات ممکن است نازک و خاکستری رنگ شوند.

● تریکوموناسیس، که یک بیماری مسری جنسی (STD) ، است باعث ایجاد عطر و بوی قوی شود. ترشحات ممکن است زرد، سبز و شاید پر از کف باشند. تریکوموناسیس نیز اغلب باعث خارش واژن و درد در هنگام ادرار کردن می شود.
بسیار مهم است در صورت مشاهده ی تغییرات در ترشحات خود با پدر و مادر به دکتر مراجعه کنید، بیماریهای مقاربتی در بروز ترشحات غیر طبیعی واژن بسیار نقش دارد، این تغییرات را جدی بگیرید.

 

منبع:

Girlshealth

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه