خانه / نکته ی سلامت روز / نکته سلامت روز: در مورد ضد آفتاب بیشتر بدانید

نکته سلامت روز: در مورد ضد آفتاب بیشتر بدانید

نکته سلامت روز: در مورد ضد آفتاب بیشتر بدانیدReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 5Rating:

5 نکته در مورد ضد آفتاب  که نمی دانستید

اگر چیز زیادی در مورد ضد افتاب ها نشنیده باشید حتما ًهزاران بار این جمله را شنیده اید: استفاده از ضدآفتاب و اجتناب از نور مستقیم خورشید در جلوگیری از آسیب های پوستی، پیرتر شدن پوست و سرطان موثر است.

اما این همیشه درست نیست. اگرچه مردم زیادی با فرهنگ های متفاوت عادت دارند که بدن هایشان را با روغن و کرم پوشانده و زمانی که زیر آفتاب هستند از کلاه و لباس پوشیده استفاده کنند، مردم فکر می کردند که گرمای خورشید و بیشتر از آن اشعه اش باعث قرمزی دردناک حاصل از آفتاب سوختگی می شود.

یکی از اولین آزمایشاتی که نشان داد چیزی دیگر بیشتر از گرمای خورشید پوست را می سوزاند توسط سر ادوارد هوم  (Sir Edvard Home)یک پزشک انگلیسی در سال 1820 انجام شد. او یک دستش را در معرض نور خورشید قرار داد ولی دست دیگرش را با لباس مشکی پوشاند. دست برهنه کمی گرم شد اما با اندازه گیری درجه گرما فهمید دستی که با پارچه مشکی پوشانده شده گرمای بیشتری دارد.

بعدا در سال 1889 یوهان ویدمارک(Johan Widmark)  ثابت کرد که عمدتاً اشعه های ماورابنفش بیشتر از اشعه های نورانی خورشید سبب قرمزی ناشی از سوختگی پوست می شود. یافته های او بر توصیه های پزشکی ابتدایی درمورد محافظت در برابر نور خورشید مقدم بود، توصیه هایی که تا به امروز ادامه دارد.

از آن زمان ضد آفتاب ها تحولات زیادی را داشته اند- به شکل خمیر تا کرم، تا لوسیون و اسپری و شاید روزی هم به شکل قرص در آیند. در اینجا 5 مطلب جالب در مورد ضدآفتاب یاد بگیرید:

1. ضد آفتاب های اولیه

فرهنگی های باستانی، به غیر از چتر و کلاه،  از ضدآفتاب های متنوعی که از عصاره های گیاهی یا مواد معدنی ساخته شده بودند برای محافظت در برابر اشعه خورشید استفاده می کردند.
در دوران معاصر، در دهه 1910 ضد آفتاب ها از عصاره شاه بلوط هندی تهیه می شدند. این ضدآفتاب خمیر مانند با نام Zeozon به فروش می رسید. در دهه 1930 ضدآفتاب روغنی Ambre Solaire معرفی شد که طریقه استفاده اش راحت تر بود.
ضدآفتاب ها در تحقیقات ارتش عنوان «راز برتر» را داشتند. در دهه 1940 ارتش آمریکا و نیروی هوایی از انجمن پزشکی آمریکایی درخواست کرد در مورد موثر بودن ضدآفتاب ها برای سربازان توصیه کنند. محققان تاثیرگذاری 12 نوع ترکیب را آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که وازلین دامپزشکی قرمز می تواند یک ضدآفتاب ضدآب و موثر باشد.

یکی از بزرگ ترین قدم ها در پیشرفت ضدآفتاب تغییر کرم های ضد آفتاب سفیدرنگ اولیه به صورت کرم های بی رنگ امروزی است. در ضدآفتاب های قدیمی تر ترکیبات بازتاب کننده نور به صورت رنگ سفید در ضدآفتاب ظاهر می شد، چونکه این ترکیب به اندازه کافی کوچک نبود. با این حال به کمک نانوتکنولوژی عناصری مثل دی اکسید تیتانیوم  تبدیل به ذرات نامرئی و کوچک شده اند.

2. ضدآفتاب ها چگونه عمل می کنند؟

ضدآفتاب ها می توانند از دو نوع عنصر ساخته شوند: ذرات غیر آلی مثل تیتانیوم اکسید یا زینک اکسید، یا ترکیبات آلی مثل عصاره گیاهان یا ترکیباتی مثل اکسی بنزون.

این ذرات موجود در ضد آفتاب با مسدود کردن یا بازتاب نور خورشید در برابر اشعه UV محافظت فیزیکی ایجاد می کنند.
دکتر شانون تروتر(Shannon Trotter)  پرفسور بیماری های پوستی در  دانشگاه اوهایو می گوید: بهترین حالت این است که از ترکیب هر دو نوع استفاده کنیم، آنهایی که محافظت شیمیایی دارند و آنهایی که دفاع فیزیکی ایجاد می کنند.امروزه اکثر ضد افتاب ها هر دو نوع عنصر  را در خود دارند.

مفهوم فاکتور محافظت از خورشید sun protection factor یا همان SPF در دهه 1960 به وجود آمد. SPF  نشان می دهد که یک ضد آفتاب چه مدت زمانی از پوست محافظت می کند. پزشکان 15 SPF و 30 SPF را توصیه می کنند. SPF های بالاتر قطعا نمی توانند مدت زمان طولانی تری از پوست محافظت کنند، خصوصا بدین دلیل که  کرم معمولاً بعد از دو ساعت جذب پوست شده یا شسته و از بین می رود.

3. آیا ضدآفتاب ها افراد را از دریافت ویتامین D  محروم می کنند؟

انسان ها به آفتاب نیاز دارند چون ویتامین D بدن را تامین می کند. پس ما باید نگران این باشیم که ضدآفتاب مانع جذب ویتامین D می شود؟
مطالعات نتایج مختلفی داشته اند، اما آزمایشات بزرگ نشان داده اند که اگرچه ضدآفتاب ها مقدار ویتامین D  که بدن جذب می کند را کمتر می کنند، اما این تاثیر قابل توجه نیست.

آکادمی آمریکایی امراض پوستی گرفتن ویتامین D  از نورخورشید را توصیه نمی کند؛ درعوض این آکادمی پیشنهاد می کند این ویتامین را با رژیم غذایی به دست آورید، با خوردن غذاهای طبیعی غنی از ویتامین D، و از مکمل های ویتامین. غذاهایی که میزان بالای ویتامین D را دارند شامل، روغن ماهی، ماهی سالمون و ساردین، شیر سویا، تخم مرغ، محصولات لبنی غنی شده و قارچ ها.

4. جدیدترین ضد آفتاب ها:  ضد آفتاب های اسپری

 اسپری ضد آفتاب استفاده راحت از ضد آفتاب را در بخش بزرگی از بدن فراهم کرد. اما آیا این محصولات مطمئن و موثرند؟
FDA  جدیدا در استفاده از اسپری ضد آفتاب در نزدیکی شعله آتش هشدار داده است. در 5 سانحه افرادی که از اسپری ضد آفتاب در نزدیکی منبع آتش استفاده کردند دچار سوختگی قابل توجه شدند. اگرچه  این محصولات خاص که با چنین مواردی ارتباط داده می شوند جمع شده و دیگر در مغازه ها نیستند ، تعداد زیادی از اسپری های ضد آفتاب ممکن است حاوی مواد قابل اشتعال مثل الکل باشند که وقتی خیلی نزدیک شعله آتش باشند ممکن است آتش بگیرند.
تروتر گفت که اسپری ضد آفتاب اگر به درستی استفاده شود مفید است. برخی از افراد آن را از فاصله خیلی دور اسپری می کنند و چیزی مثل غبار تولید می شود. بزرگ ترین چالش این است که بدانیم چگونه تمام قسمت های بدن را به اندازه کافی با آن بپوشانیم.

نگرانی دیگر در مورد این اسپری ها در مورد مسمومیت است. FDA  در مورد خطرات سلامتی استنشاق تصادفی اسپری ها در حال بررسی می باشد. تروتر برای مناطق نزدیک دهان استفاده از لوسیون را توصیه می کند و استفاده از اسپری را برای قسمت هایی که مو دارند پیشنهاد می کند چون استفاده از کرم در این قسمت ها مشکل است.

5. نکته های کوتاهی که نباید فراموش کنید

♦ تروتر می گوید: باید تمام بدن که در معرض آفتاب است را با ضدآفتاب بپوشانید و  15 دقیقه قبل از بیرون رفتن این کار را بکنید. لب ها را هم فراموش نکنید.

♦ مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها استفاده از ضدآفتاب چند منظوره را توصیه می کنند که دربرابر اشعه های UV-A و UV-B محافظت کرده و حداقل SPF آن 15باشد.

♦  باید تاریخ انقضای ضدآفتاب خود را چک کنید، چون برخی از مواد داخل آن در اثر مرور زمان فاسد شده یا اینکه زمینه رشد میکروب ها را فراهم می کنند.

♦  افرادی با پوست چرب و کسانی که مستعد جوش هستند از ضدآفتاب با پایه آب استفاده کنند.

♦ افرادی که به پارا-آمینوبنزوئیک اسید (PABA) حساسیت دارند باید مارکی را بخرند که این ماده را نداشته باشد.

♦ FDA توصیه می کند برای خردسالان زیر6 ماه از ضد آفتاب استفاده نکنید. درعوض آنها را باید در مکان های سایه دار قرار دهید یا کاملا لباس بپوشانید.

منبع:

mnn

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه