خانه / افزایش تمرکز و حافظه / نکاتی مربوط به بازی درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم

نکاتی مربوط به بازی درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم

بازی درمانی3

روش های درمانی متعددی را می توان برای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم به کار برد. تحلیل کاربردی رفتار یک دیدگاه مبتنی بر شواهد است که به رشد کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند. علاوه بر این، بسیاری از روش های بازی محور نیز برای این کودکان مفید هستند.

وقتی که یک بزرگسال، والدین یا متخصصین آموزش دیده، مداخلات مبتنی بر بازی را با کودکان اجرا می کنند، این کودکان می توانند پیشرفت بسیاری از مهارت ها را، از جمله توجه مشترک، بازی با همسالان، مهارت های فیزیکی و حرکتی، بیان نیازهای خود و بسیاری مهارت های دیگر، تجربه می کنند.

کودکان مبتلا به اوتیسم دارای علائم بسیار متفاوتی هستند. به هرحال بسیاری از آنها دارای نوعی خشکی در رفتار خود می باشند که به همین دلیل نیازهای خاصی را از خود نشان می دهند. این کوکان دارای رفتارهایی هستند که گاهی تکراری می شود و این تکرار برای برآوردن نیازهای حسی یا اهداف دیگر می باشد و آنها را آرام می کند. بازی برای برآوردن نیازهای حسی و حس آرامش و امنیت می باشد و می تواند برخی رفتارهای خاص را کم کند.

نکاتی مربوط به بازی درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم عبارتند از:

  • بازی را در همانجا که کودک هست آغاز کنید. سعی نکنید کودک را از محدوده ی امن و راحت خود خارج کنید. گام های کوچک بهترین راه برای پیشرفت های بلند مدت هستند.

 

  • آنچه را کودک انجام می دهد، تقلید کنید، مانند آینه رفتار کنید.

 

  • فعالیت های کوچکی را برای طولانی کردن بازی آنها اضافه کنید. به عنوان مثال اگر کودک در حال بازی با حیوانات مزرعه است، یکی از حیوانات را برداشته و کار جدیدی انجام دهید.

 

  • اگر کودک از اینکه دیگران به اسباب بازی هایش دست بزنند، ناراحت می شود، به آرامی اما به طور پیوسته تعامل خود را افزایش دهید که شامل گرفتن اسباب بازیها از دیگران است.

 

  • در مورد فعالیت های کودک نظر بدهید، حتی اگر مکالمه را ادامه نمی دهد.

 

  • سعی کنید به کودک تا حد امکان موارد جدید ارائه دهید، به طوری که یاد بگیرند با شما همراه شوند.

 

  • در مقابل کودک خود را هیجان زده، خوشحال و علاقمند نشان دهید.

 

لطفا نظرات تجربه های خود را در مورد بازی درمانی و کودکان مبتلا به اوتیسم با ما در میان بگذارید.

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه