خانه / تغذیه / شیردهی به نوزادان؛ آنچه مادران باید بدانند

شیردهی به نوزادان؛ آنچه مادران باید بدانند

شیردهی

شیردهی

آنچه مادران باید بدانند

شیردهی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. به نکات مربوط به شیردهی برای مادران جوان دقت کنید. به کمک این نکات می توانید آرامش بیشتری به نوزاد خود ارائه دهید.

همه شما در از مزایای شیر مادر برای نوزاد اطلاع دارید. شیر مادر حاوی مواد مغذی برای نوزاد است و هضم آن از شیر خشک و دیگر محصولات تولید شده راحت تر است. به علاوه آنتی بادی های موجود در شیر مادر سیستم ایمنی نوزاد را بهبود می بخشند. شیردهی به مادر نیز کمک می کند تا وزن خود را پس از تولد نوزاد کاهش دهد.

با این حال شیردهی به نوزاد گاهی برای مادران مشکل آفرین می شود. با استفاده از نکات زیر می توانید با مشکلات به وجود آمده مقابله کنید.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

با بروز مشکل بلافاصله کمک بگیرید

در مورد شیردهی مطالعه کنید. اولین بار که قرار است به نوزاد خود شیر دهید – به ویژه چند ساعت اول پس از تولد نوزاد – از دیگران بخواهید که در انجام این کار به شما کمک کنند.

پرستار یا یک فرد با تجربه می تواند در این فرایند کمک های زیادی به شما بدهد. در مرحله اول لازم است طرز نگه داشتن کودک را فرا بگیرید و مطمئن شوید که نوزاد پستان را به خوبی در دهان گرفته است. پزشک نوزاد نیز راهکارهایی برای شیردهی به نوزاد ارائه می دهد.

سعی کنید در وضعیت راحتی قرار بگیرید. اگر لازم است از بالشت استفاده کنید. سپس نوزاد را به خود نزدیک کنید. با یک دست سر نوزاد و با دست دیگر پستان خود را نگه دارید. با نوک پستان لب پایین نوزاد را قلقلک دهید و او را تشویق کنید دهان خود را باز کند. سپس نوزاد بخشی از نوک پستان را گرفته و زبان او به پستان می چسبد. به ریتم مکیدن و بلع شیر توسط نوزاد دقت کنید.

اگر لازم است نوزاد را از پستان خود دور کنید، ابتدا انگشت خود را به گوشه دهان نوزاد وارد کرده و به این ترتیب دهان نوزاد را باز کنید.

به نوزاد اجازه دهید به آرامش برسد

در چند هفته اول اکثر نوزادان تازه متولد شده هر دو یا سه ساعت نیاز به خوردن شیر دارند. اولین نشانه های گرسنگی را در نظر داشته باشید که عبارتند از بیقراری، حرکاتی مشابه مکیدن و حرکت دادن لب ها.

تا زمانی که احساس نرمی در یکی از پستان های خود نمی کنید، از پرستار کمک بخواهید – ممکن است اولین تغذیه نوزاد از یکی از پستان ها 15 تا 20 دقیقه طول بکشد. به یاد داشته باشید که در این مورد هیچ زمان مشخص شده ای وجود ندارد. پس از آن دومین شیردهی را انجام دهید. اگر نوزاد هنوز گرسنه باشد، به مکیدن ادامه خواهد داد. در غیر این صورت می توانید پستان خود را عوض کنید.

آیا نوزاد در اتاق والدین می خوابد؟

بهتر است نوزاد سال اول تولد – یا حداقل 6 ماه اول –را در اتاق والدین خود بخوابد تا خطر بروز SID کاهش یابد. خوابیدن نوزاد در اتاق والدین فرایند شیردهی را نیز آسانتر می کند.

با این حال نوزاد باید به تنهایی در گهواره خود یا سطحی که مخصوص وی طراحی شده بخوابد. تخت بزرگسالان برای نوزاد ایمن نیست. ممکن است نوزاد در فضای بین بالشت ها یا تشک و تخت خفه شود. به علاوه خطر غلت زدن پدر و مادر روی نوزاد وجود دارد.

به اندازه از پستانک استفاده کنید.

برخی کودکان با مکیدن چیزی در دهان خود احساس راحتی بیشتری دارند. می توانید برای نوزاد خود از پستانک استفاده کنید، اما نکاتی مربوط به استفاده از پستانک را به یاد داشته باشید. استفاده خیلی زود از پستانک برای نوزاد می تواند با شیردهی تداخل پیدا کند، زیرا مکیدن پستانک با مکیدن پستان مادر متفاوت است.

توصیه می شود تا زمانی که شیردهی نوزاد توسط مادر تثبیت نشده – حداقل سه تا چهار هفته پس از تولد نوزاد – از پستانک استفاده نکنید. زمانی که فرایند شیردهی تثبیت شد، به یاد داشته باشید که مکیدن پستانک در زمان خواب خطر بروز SIDS را کاهش می دهد.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه