خانه / تغذیه / شیردهی به نوزادان؛ آنچه مادران باید بدانند

شیردهی به نوزادان؛ آنچه مادران باید بدانند

شیردهی به نوزادان؛ آنچه مادران باید بدانندReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 6Rating:
شیردهی

شیردهی

آنچه مادران باید بدانند

شیردهی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. به نکات مربوط به شیردهی برای مادران جوان دقت کنید. به کمک این نکات می توانید آرامش بیشتری به نوزاد خود ارائه دهید.

همه شما در از مزایای شیر مادر برای نوزاد اطلاع دارید. شیر مادر حاوی مواد مغذی برای نوزاد است و هضم آن از شیر خشک و دیگر محصولات تولید شده راحت تر است. به علاوه آنتی بادی های موجود در شیر مادر سیستم ایمنی نوزاد را بهبود می بخشند. شیردهی به مادر نیز کمک می کند تا وزن خود را پس از تولد نوزاد کاهش دهد.

با این حال شیردهی به نوزاد گاهی برای مادران مشکل آفرین می شود. با استفاده از نکات زیر می توانید با مشکلات به وجود آمده مقابله کنید.

با بروز مشکل بلافاصله کمک بگیرید

در مورد شیردهی مطالعه کنید. اولین بار که قرار است به نوزاد خود شیر دهید – به ویژه چند ساعت اول پس از تولد نوزاد – از دیگران بخواهید که در انجام این کار به شما کمک کنند.

پرستار یا یک فرد با تجربه می تواند در این فرایند کمک های زیادی به شما بدهد. در مرحله اول لازم است طرز نگه داشتن کودک را فرا بگیرید و مطمئن شوید که نوزاد پستان را به خوبی در دهان گرفته است. پزشک نوزاد نیز راهکارهایی برای شیردهی به نوزاد ارائه می دهد.

سعی کنید در وضعیت راحتی قرار بگیرید. اگر لازم است از بالشت استفاده کنید. سپس نوزاد را به خود نزدیک کنید. با یک دست سر نوزاد و با دست دیگر پستان خود را نگه دارید. با نوک پستان لب پایین نوزاد را قلقلک دهید و او را تشویق کنید دهان خود را باز کند. سپس نوزاد بخشی از نوک پستان را گرفته و زبان او به پستان می چسبد. به ریتم مکیدن و بلع شیر توسط نوزاد دقت کنید.

اگر لازم است نوزاد را از پستان خود دور کنید، ابتدا انگشت خود را به گوشه دهان نوزاد وارد کرده و به این ترتیب دهان نوزاد را باز کنید.

به نوزاد اجازه دهید به آرامش برسد

در چند هفته اول اکثر نوزادان تازه متولد شده هر دو یا سه ساعت نیاز به خوردن شیر دارند. اولین نشانه های گرسنگی را در نظر داشته باشید که عبارتند از بیقراری، حرکاتی مشابه مکیدن و حرکت دادن لب ها.

تا زمانی که احساس نرمی در یکی از پستان های خود نمی کنید، از پرستار کمک بخواهید – ممکن است اولین تغذیه نوزاد از یکی از پستان ها 15 تا 20 دقیقه طول بکشد. به یاد داشته باشید که در این مورد هیچ زمان مشخص شده ای وجود ندارد. پس از آن دومین شیردهی را انجام دهید. اگر نوزاد هنوز گرسنه باشد، به مکیدن ادامه خواهد داد. در غیر این صورت می توانید پستان خود را عوض کنید.

آیا نوزاد در اتاق والدین می خوابد؟

بهتر است نوزاد سال اول تولد – یا حداقل 6 ماه اول –را در اتاق والدین خود بخوابد تا خطر بروز SID کاهش یابد. خوابیدن نوزاد در اتاق والدین فرایند شیردهی را نیز آسانتر می کند.

با این حال نوزاد باید به تنهایی در گهواره خود یا سطحی که مخصوص وی طراحی شده بخوابد. تخت بزرگسالان برای نوزاد ایمن نیست. ممکن است نوزاد در فضای بین بالشت ها یا تشک و تخت خفه شود. به علاوه خطر غلت زدن پدر و مادر روی نوزاد وجود دارد.

به اندازه از پستانک استفاده کنید.

برخی کودکان با مکیدن چیزی در دهان خود احساس راحتی بیشتری دارند. می توانید برای نوزاد خود از پستانک استفاده کنید، اما نکاتی مربوط به استفاده از پستانک را به یاد داشته باشید. استفاده خیلی زود از پستانک برای نوزاد می تواند با شیردهی تداخل پیدا کند، زیرا مکیدن پستانک با مکیدن پستان مادر متفاوت است.

توصیه می شود تا زمانی که شیردهی نوزاد توسط مادر تثبیت نشده – حداقل سه تا چهار هفته پس از تولد نوزاد – از پستانک استفاده نکنید. زمانی که فرایند شیردهی تثبیت شد، به یاد داشته باشید که مکیدن پستانک در زمان خواب خطر بروز SIDS را کاهش می دهد.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه