خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / نوروفیدبک برای درمان سردرد میگرنی!

نوروفیدبک برای درمان سردرد میگرنی!

سردرد میگرنی

نوروفیدبک برای شرایط مختلف موثر است، از جمله:

 • اضطراب
 • نقص در توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • اوتیسم
 • افسردگی
 • میگرن
 • تشنج
 • بعضی از اختلالات خواب

به علاوه نوروفیدبک بر روی برخی مشکلات مربوط به دوران کودکی نیز تاثیر دارد:

 • شب ادراری
 • کابوس
 • ترس های شبانه
 • راه رفتن در خواب
 • دندان قروچه

در ویدئوی زیر توضیحاتی در رابطه با نوروفیدبک و بیوفیدبک ارائه می شود. توصیه می کنیم ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

ویدئوی مربوط به نوروفیدبک و بیوفیدبک

ویدئوی مربوط به نوروفیدبک و بیوفیدبک

علت اصلی اختلالات مغز نوعی بی نظمی در عملکرد مغز در نظر گرفته شده است. هدف جلسه های نوروفیدبک این است که مغز را برای عملکرد بهتر آموزش دهد. بعد از چند جلسه آموزش نوروفیدبک، مغز به این بهبود عملکرد مطابقت پیدا می کند و علائم مربوط به اختلال کم شده یا به طور کامل بهبود پیدا می کنند. مبتلایان به میگرن پس از 15 تا 20 جلسه آموزش نوروفیدبک اعلام کردن که تا مدت ها سردرد میگرنی نداشته اند، اما این افراد همچنان در مقابل میگرن حساس تر بوده اند.

بررسی های علمی نشان داده اند که درمان نوروفیدبک برای نقص توجه (ADD/ADHD) می تواند تاثیراتی مشابه مصرف داروی ریتالین بر روی فرد بیمار بگذارد، با این تفاوت که نوروفیدبک دارای هیچ عارضه جانبی نیست.

سال ها تحقیقات مختلف در مورد استفاده از نوروفیدبک در تمام طیف اختلالات روانی انجام شده و تا حدودی نتایج شگفت آوری به دست آمده است.

با بیمارانی که برای اختلالات خاص دارو مصرف می کنند، درمان نوروفیدبک می تواند به کاهش مصرف دارو در این افراد کمک کند. گرچه لازم به یادآوری است که نوروفیدبک یک درمان جهانی محسوب نمی شود و همیشه یک درمان جایگزین در نظر گرفته شده است.

علاوه بر برنامه های کاربردی، نوروفیدبک به طور موفقیت آمیزی برای آرامش عمیق و مدیتیشن نیز استفاده می شود.

افرادی که در کار برنامه های اجرایی هستند (مانند ورزشکاران، مدیران و نوازنده ها) و دوست دارند که در کار خود بهتر باشند، می توانند از آموزش های نوروفیدبک به این منظور استفاده کنند. در مورد سالمندان هم آموزش نوروفیدبک می تواند به عملکرد بهتر مغز کمک کند. بدون در نظر گرفتن وضعیت کنونی مغز، تقریبا هر مغزی با دریافت آموزش نوروفیدبک می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

عوارض جانبی نوروفیدبک

در صورتی که روش درمانی بیوفیدبک توسط پزشکان بی تجربه و بی دقت انجام شود، ممکن است عوارضی در پی داشته باشد، از جمله اضطراب، نگرانی، خواب آلودگی و اختلال در نظم خواب. این عوارض به سرعت بهبود پیدا می کنند، مگر اینکه آموزش به درستی انجام نشده باشد.

وقتی نوروفیدبک برای افرادی با شرایط خاص استفاده می شوند، از جمله میگرن، تشنج یا اختلال دو قطبی، آموزش نادرست نوروفیدبک، به جای بهبود شرایط، بدتر شرایط را تحریک می کند. بنابراین آموزش نوروفیدبک لازم است توسط یک فرد با تجربه انجام شود.

میگرن چیست؟

میگرن نوعی سردرد شدید است که با نشانه های حسی، مانند نور خیره کننده، مشاهده نقطه های تیره در میدان دید، بی حسی در دست ها و پاها، تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا، همراه است یا با وجود این علائم پیشروی می کند.

در این ویدئو با بیماری میگرن بیشتر آشنا شوید!

در این ویدئو با بیماری میگرن بیشتر آشنا شوید!

درد شدید ناشی از میگرن ممکن است ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد. سردرد میگرنی یک مشکل رایج است که 36 میلیون امریکایی، یعنی 12 درصد از جمعیت آن، را تحت تاثیر قرار داده است.

علت دقیق بروز سردردهای میگرنی مشخص نشده است؛ تصور می شود این مشکل ناشی از فعالیت های غیر طبیعی مغز است که منجر به تغییر موقت در سیگنال های عصبی، مواد شیمیایی و جریان خون در مغز می شود. میگرن بیشتر خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان قطعی برای میگرن وجود ندارد. داروها و روش های موجود نیز تا حدی به بهبود علائم کمک می کنند. معمولا سردردهای میگرنی با افزایش سن کمتر می شوند. اما محققان با استفاده از روش های جایگزین سعی در بهبود و حتی درمان این بیماری دارند. یکی از این روش های جایگزین استفاده از نوروفیدبک است که طی جلسات مختلف انجام می شود و عوارض جانبی داروها را نیز ندارد.در ادامه به بررسی تاثیر آموزش نوروفیدبک بر روی درمان سردرد میگرنی می پردازیم.

نوروفیدبک و درمان سردرد میگرنی

آیا هنوز با وجود مصرف دارو، از سردردهای میگرنی رنج می برید؟ آیا نگران عوارض جانبی داروهای میگرنی هستید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، آموزش نوروفیدبک روش موثری برای شما خواهد بود.

کدامیک؟

گرچه آموزش نوروفیدبک می تواند سردرد میگرنی را – در هنگامی که حمله رخ داده – متوقف کند، اما هدف اصلی متوقف کردن سردردها به صورت مجزا نیست. آموزش نوروفیدبک در کاهش شدت و تعداد حملات میگرنی در طولانی مدت بسیار موثر خواهد بود و باعث آرامش فرد مبتلا به این بیماری می گردد.

بررسی هایی در این زمینه بر روی نمونه های واقعی انجام شده است تا تاثیر نوروفیدبک بر میگرن بررسی شود. در این بررسی ها دکتر دبورا استوک بر روی یکی از بیماران خود تمرکز کرد تا نتیجه آموزش های نوروفیدبک را بر روی وی مشاهده کند.

لین هرتل یکی از بیماران دکتر استوک بود. لین معلم فلوت است که گاهی به خاطر بروز میگرن نمی توانست موسیقی کار کند. او 10 داروی مختلف را امتحان کرده که در مورد همه آنها نگران عوارض جانبی داروها بود، از جمله خواب آلودگی که پس از مصرف داروها بروز می کرد و بر روی تمام کارهای هرتل تاثیر می گذاشت. بعد از انجام آموزش های نوروفیدبک لین اعلام کرد که دردهای میگرنی او به طور قابل ملاحظه ای کمتر شده اند.

جنت یکی دیگر از افرادی است که به مدت 25 سال از سردردهای میگرنی رنج می برد. جنت یک دوره مقدماتی در آموزش های نوروفیدبک گذراند تا بتواند به خواهر خود کمک کند که گاهی دچار تشنج می شد. او در ابتدا نمی دانست که آموزش های نوروفیدبک برای بهبود سردردهای میگرنی نیز موثر هستند تا اینکه در کلاس و در هنگام آموزش دچار سردرد میگرنی شد و کلاس را ترک کرد. پس از آن مربی آموزش نوروفیدبک یک جلسه آموزشی را برای جنت اختصاص داد و توانست سردرد میگرنی او را متوقف کند. طی آموزش  های یک ساله او موفق شد میگرن را به طور کامل در خود متوقف کند و اکنون که 49 ساله است سردردهای میگرنی او به مدت چهار سال است که بهبود پیدا کرده اند.

بررسی های انجام شده نشان دادند که با استفاده از آموزش های نوروفیدبک بیش از 70 درصد مبتلایان به میگرن به طور قابل توجهی شاهد کاهش حملات میگرنی بوده اند.

منبع شماره 1   منبع شماره 2   منبع شماره 3

بهترین مراکز درمانی و آموزشی نوروفیدبک را در سراسر کشور از ما بخواهید (اینجا کلیک کنید)

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

2 نظر

 1. سلام خسته نباشی ،قرص سروترولین بهتر است یا زولپیدم آیا ،سرترالین سردرد را رفع میکند

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه