خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / نوروفیدبک برای درمان سردرد میگرنی!

نوروفیدبک برای درمان سردرد میگرنی!

نوروفیدبک برای درمان سردرد میگرنی!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Apr 29Rating:

سردرد میگرنی

نوروفیدبک برای شرایط مختلف موثر است، از جمله:

 • اضطراب
 • نقص در توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • اوتیسم
 • افسردگی
 • میگرن
 • تشنج
 • بعضی از اختلالات خواب

به علاوه نوروفیدبک بر روی برخی مشکلات مربوط به دوران کودکی نیز تاثیر دارد:

 • شب ادراری
 • کابوس
 • ترس های شبانه
 • راه رفتن در خواب
 • دندان قروچه

در ویدئوی زیر توضیحاتی در رابطه با نوروفیدبک و بیوفیدبک ارائه می شود. توصیه می کنیم ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

ویدئوی مربوط به نوروفیدبک و بیوفیدبک

ویدئوی مربوط به نوروفیدبک و بیوفیدبک

علت اصلی اختلالات مغز نوعی بی نظمی در عملکرد مغز در نظر گرفته شده است. هدف جلسه های نوروفیدبک این است که مغز را برای عملکرد بهتر آموزش دهد. بعد از چند جلسه آموزش نوروفیدبک، مغز به این بهبود عملکرد مطابقت پیدا می کند و علائم مربوط به اختلال کم شده یا به طور کامل بهبود پیدا می کنند. مبتلایان به میگرن پس از 15 تا 20 جلسه آموزش نوروفیدبک اعلام کردن که تا مدت ها سردرد میگرنی نداشته اند، اما این افراد همچنان در مقابل میگرن حساس تر بوده اند.

بررسی های علمی نشان داده اند که درمان نوروفیدبک برای نقص توجه (ADD/ADHD) می تواند تاثیراتی مشابه مصرف داروی ریتالین بر روی فرد بیمار بگذارد، با این تفاوت که نوروفیدبک دارای هیچ عارضه جانبی نیست.

سال ها تحقیقات مختلف در مورد استفاده از نوروفیدبک در تمام طیف اختلالات روانی انجام شده و تا حدودی نتایج شگفت آوری به دست آمده است.

با بیمارانی که برای اختلالات خاص دارو مصرف می کنند، درمان نوروفیدبک می تواند به کاهش مصرف دارو در این افراد کمک کند. گرچه لازم به یادآوری است که نوروفیدبک یک درمان جهانی محسوب نمی شود و همیشه یک درمان جایگزین در نظر گرفته شده است.

علاوه بر برنامه های کاربردی، نوروفیدبک به طور موفقیت آمیزی برای آرامش عمیق و مدیتیشن نیز استفاده می شود.

افرادی که در کار برنامه های اجرایی هستند (مانند ورزشکاران، مدیران و نوازنده ها) و دوست دارند که در کار خود بهتر باشند، می توانند از آموزش های نوروفیدبک به این منظور استفاده کنند. در مورد سالمندان هم آموزش نوروفیدبک می تواند به عملکرد بهتر مغز کمک کند. بدون در نظر گرفتن وضعیت کنونی مغز، تقریبا هر مغزی با دریافت آموزش نوروفیدبک می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

عوارض جانبی نوروفیدبک

در صورتی که روش درمانی بیوفیدبک توسط پزشکان بی تجربه و بی دقت انجام شود، ممکن است عوارضی در پی داشته باشد، از جمله اضطراب، نگرانی، خواب آلودگی و اختلال در نظم خواب. این عوارض به سرعت بهبود پیدا می کنند، مگر اینکه آموزش به درستی انجام نشده باشد.

وقتی نوروفیدبک برای افرادی با شرایط خاص استفاده می شوند، از جمله میگرن، تشنج یا اختلال دو قطبی، آموزش نادرست نوروفیدبک، به جای بهبود شرایط، بدتر شرایط را تحریک می کند. بنابراین آموزش نوروفیدبک لازم است توسط یک فرد با تجربه انجام شود.

میگرن چیست؟

میگرن نوعی سردرد شدید است که با نشانه های حسی، مانند نور خیره کننده، مشاهده نقطه های تیره در میدان دید، بی حسی در دست ها و پاها، تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا، همراه است یا با وجود این علائم پیشروی می کند.

در این ویدئو با بیماری میگرن بیشتر آشنا شوید!

در این ویدئو با بیماری میگرن بیشتر آشنا شوید!

درد شدید ناشی از میگرن ممکن است ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد. سردرد میگرنی یک مشکل رایج است که 36 میلیون امریکایی، یعنی 12 درصد از جمعیت آن، را تحت تاثیر قرار داده است.

علت دقیق بروز سردردهای میگرنی مشخص نشده است؛ تصور می شود این مشکل ناشی از فعالیت های غیر طبیعی مغز است که منجر به تغییر موقت در سیگنال های عصبی، مواد شیمیایی و جریان خون در مغز می شود. میگرن بیشتر خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان قطعی برای میگرن وجود ندارد. داروها و روش های موجود نیز تا حدی به بهبود علائم کمک می کنند. معمولا سردردهای میگرنی با افزایش سن کمتر می شوند. اما محققان با استفاده از روش های جایگزین سعی در بهبود و حتی درمان این بیماری دارند. یکی از این روش های جایگزین استفاده از نوروفیدبک است که طی جلسات مختلف انجام می شود و عوارض جانبی داروها را نیز ندارد.در ادامه به بررسی تاثیر آموزش نوروفیدبک بر روی درمان سردرد میگرنی می پردازیم.

نوروفیدبک و درمان سردرد میگرنی

آیا هنوز با وجود مصرف دارو، از سردردهای میگرنی رنج می برید؟ آیا نگران عوارض جانبی داروهای میگرنی هستید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، آموزش نوروفیدبک روش موثری برای شما خواهد بود.

کدامیک؟

گرچه آموزش نوروفیدبک می تواند سردرد میگرنی را – در هنگامی که حمله رخ داده – متوقف کند، اما هدف اصلی متوقف کردن سردردها به صورت مجزا نیست. آموزش نوروفیدبک در کاهش شدت و تعداد حملات میگرنی در طولانی مدت بسیار موثر خواهد بود و باعث آرامش فرد مبتلا به این بیماری می گردد.

بررسی هایی در این زمینه بر روی نمونه های واقعی انجام شده است تا تاثیر نوروفیدبک بر میگرن بررسی شود. در این بررسی ها دکتر دبورا استوک بر روی یکی از بیماران خود تمرکز کرد تا نتیجه آموزش های نوروفیدبک را بر روی وی مشاهده کند.

لین هرتل یکی از بیماران دکتر استوک بود. لین معلم فلوت است که گاهی به خاطر بروز میگرن نمی توانست موسیقی کار کند. او 10 داروی مختلف را امتحان کرده که در مورد همه آنها نگران عوارض جانبی داروها بود، از جمله خواب آلودگی که پس از مصرف داروها بروز می کرد و بر روی تمام کارهای هرتل تاثیر می گذاشت. بعد از انجام آموزش های نوروفیدبک لین اعلام کرد که دردهای میگرنی او به طور قابل ملاحظه ای کمتر شده اند.

جنت یکی دیگر از افرادی است که به مدت 25 سال از سردردهای میگرنی رنج می برد. جنت یک دوره مقدماتی در آموزش های نوروفیدبک گذراند تا بتواند به خواهر خود کمک کند که گاهی دچار تشنج می شد. او در ابتدا نمی دانست که آموزش های نوروفیدبک برای بهبود سردردهای میگرنی نیز موثر هستند تا اینکه در کلاس و در هنگام آموزش دچار سردرد میگرنی شد و کلاس را ترک کرد. پس از آن مربی آموزش نوروفیدبک یک جلسه آموزشی را برای جنت اختصاص داد و توانست سردرد میگرنی او را متوقف کند. طی آموزش  های یک ساله او موفق شد میگرن را به طور کامل در خود متوقف کند و اکنون که 49 ساله است سردردهای میگرنی او به مدت چهار سال است که بهبود پیدا کرده اند.

بررسی های انجام شده نشان دادند که با استفاده از آموزش های نوروفیدبک بیش از 70 درصد مبتلایان به میگرن به طور قابل توجهی شاهد کاهش حملات میگرنی بوده اند.

منبع شماره 1   منبع شماره 2   منبع شماره 3

بهترین مراکز درمانی و آموزشی نوروفیدبک را در سراسر کشور از ما بخواهید (اینجا کلیک کنید)

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. سلام خسته نباشی ،قرص سروترولین بهتر است یا زولپیدم آیا ،سرترالین سردرد را رفع میکند

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه