خانه / خدمات تخصصی / بیوفیدبک / نوروفیدبک برای درمان اختلالات روان پزشکی

نوروفیدبک برای درمان اختلالات روان پزشکی

نوروفیدبک برای درمان اختلالات روان پزشکیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Sep 6Rating:

نوروفیدبک و اختلالات روانشناسی

نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرام (EEG) یا نوروتراپی نامیده می شود، یک درمان مکمل است که برای شرایطی مانند نقص توجه / بیش فعالی، اختلال اضطراب منتشر، اختلال اضطراب پس از سانحه، اختلال فوبیا، اختلال وسواس، اختلال دو قطبی، افسردگی و اختلالات عاطفی، اوتیسم و اختلالات اعتیاد استفاده می شود.

در مصاحبه ای با روانپزشکی تایمز، زیگفرید اوتمر دانشمند ارشد در طیف EEG بین المللی، وی نوروفیدبک را به عنوان تنظیم کننده عصبی در حوزه زمان و بسامد توصیف کرد که از طریق شرطی سازی الکتریکی تاثیر گذار خواهد بود. مانند تکرار تحریک مغناطیسی کرانیال (rTMS)، نوروفیدبک سبک جدیدی در روش درمانی الکتریکی میباشد که مکمل مداخلات عصب شیمیایی برای اختلالات خلقی است.

اوتمر می گوید: ” با استفاده از داروهای ضد تشنج به عنوان تثبیت کننده های خلق و خو، ما شاهد همگرایی روانپزشکی و نورولوژی در زمینه فارماکولوژی بوده ایم. به طور مشابه نوروفیدبک دارای یک همگرایی روانپزشکی و نورولوژی به روش بیوالکتریکی در درمان اختلالات عاطفی می باشد. با تثبیت مغز و پاداش دادن به آن برای حفظ وضعیت های خاص، نوروفیدبک به عنوان یک ضد تشنج طبیعی عمل می کند.”

عملکرد نوروفیدبک به این صورت است که مشکلات و نقص های مغز را که مربوط به انگیختگی، توجه، عملکرد و هوشیاری می شود را جبران می کند.

طی جلسات نوروفیدبک بیماران یاد می گیرند که الگوهایی از امواج مغزی مطلوبی را تولید کنند که روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده می کنند. این امواج با کنترل فعالیت یک بازی کامپیوتری تولید شده و روی یک صفحه دیگر به نمایش در می آیند. افزایش این امواج بلافاصله با پاداش همراه است و این پاداش مطابق امتیاز کسب شده در بازی کامپیوتری می باشد.

نوروفیدبک فرصتی برای ارزیابی و تغییر حالت مغز ارائه می دهد. فرکانس تعیین شده مشخص می کند کدام بخش مغز پاداش می گیرد. آموزش بتا معمولا سطح انگیختگی را تا حدی بالا می برد و باعث افزایش هوشیاری و توجه و کاهش افسردگی می شود. ریتم حسی تا حدی سطح انگیختگی را پایین می آورد. ریتم حسی با آرامش ذهنی و آرامش عاطفی در ارتباط است.

با ترکیبی از تغییرات و آموزش ها در سمت راست و چپ مغز، اغلب نوروفیدبک برای درمان اختلال امواج مغزی مرتبط با خاطرات تلخ استفاده می شود. آموزش سمت راست برای مشکلات اجتماعی و عاطفی نیز استفاده می شود، برخی از این اختلالات در سمت راست عبارتند از اختلال سلوک، اوتیسم و اختلال دلبستگی واکنشی.

برآورد شواهد پزشکی

اثر نوروفیدبک در درمان تشنج و اختلالات شبه تشنج در تحقیقات کارشناسی شده به خوبی و طی 25 سال تحقیق مستند شده است. در کل حمایت های پزشکی برای تاثیرات نوروتراپی محدود بوده و در وحله اول بر مبنای مطالعات موردی و فردی و نه تحقیقات گروهی می باشد.

از این رو برخی محققان در سال 1995 اثرات درمان نوروفیدبک را بر روی 19 نفر که دارای سن 8 تا 19 سال بودند، ارزیابی کردند. این افراد جلسات یک ساعته آموزش مغزی بتا را می گذراندن که این جلسات هر روز تشکیل می شد و در مجموع بیش از 40 ساعت طول کشید. این جلسات در طول 2 تا 3 ماه به اتمام رسیدند. هدف از این درمان این بود که قدرت امواج بتا را به اندازه 26 تا 20 هرتز افزایش داده و دامنه امواج را کاهش دهد. در مقایسه با نتایج قبل از آموزش، نتایج پس از آموزش بهبودهایی در آزمون متغیرهای توجه (TOVA) و اختلالات کمبود توجه مشاهده شد. 12 نفر از 18 نفر نیز پیشرفت هایی در پاسخ به EEG نشان دادند. این تغییرات مشابه تغییرات قبل و بعد از مصرف دارو در نمرات TOVA در افراد مبتلا به ADHD بود.

در حالیکه معمولا در حالت مصرف دارو امتیاز TOVA پس از اتمام تاثیر دارو به حالت پایه برمی گردد، اما این امتیاز در مورد افرادی که از روش EEG استفاده کردند، در همان حالت بهبود یافته باقی می ماند. در 10 نفر نیز با استفاده از آزمون EEG پیشرفت در نمره IQ مشاهده شد. رفتار کودکان هم با والدین و معلمین پس از انجام EEG بهبود یافته است.

منبع:

http://www.psychiatrictimes.com/articles/eeg-neurofeedback-treating-psychiatric-disorders-0?verify=0

انجام  روش های نوروفیدبک در کلیه شعب تهران ، کرج و شهرستان ها تحت متخصصین مجرب 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

8 نظر

 1. سلام.
  میشه راهنمایی کنید برای حواس پرتی دانش آموز کلاس سوم و عدم تمرکزش همچنین برای اضطراب دائمیش ؛ آیا ازین روش استفاده میشه؟ میتونه مفید باشه یا نتیجه مشخص نیست؟ اگر به سوالم جواب بدین ازتون ممنون میشم ….برای من خیلی مهمه.

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. برای عدم تمرکز ایشان بله نوروفیدک می تواند مفید باشد اما برای اضطراب خیر. بازی درمانی و تئاتر درمانی یا دارو درمانی با توجه به نوع مشکل، در زمینه اضطراب کمک کننده است. سپاس.

   • باسلام.خواهر من22سال سن داره ویکساله دچار اختلال اسکیزوفرنی شده والان داره داروی آسنترا وتری فلواپرازین مصرف میکنه البته بعضا ازخوردن قرص هم خودداری میکنه.میخواستم بدونم درمان نوروفیدبک میتونه کمکی به بهبودیش بکنه یاخیر.ممنون میشم راهنمایی کنید من از اصفهان پیام میدم.

    • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

     باسلام. متاسفانه خیر. اما دوره دارویی را حتما باید طی کنند. داروها را اصلا قطع نکنید. فقط زیرنظر روانپزشک/ سپاس

 2. ایا نوروفیدبک برای درمان وسواس و فقدان حافظه وتمرکزو بی خوابی و مانیا و اضطراب در بیماران اختلال دوقطبی هم کاربرد داردیا بی فایده است لطفا توضیح دهید.ایا امواج الکتریکی روش نوروفیدبک بر شیمی مغزیعنی ترشح سروتونین و نورااپی نفرین تاثیر میگذاردوطول جلسات درمان چند روز است وایا روش نوروفیدبک به تنهایی کافی است یا روش مکمل با دارو درمانی است البته منظورم در درمان بیماری دوقطبی میباشدوتاثیر این روش درمانی دایمی است یا خیر متشکر میشوم به تفضیل پاسخم رابدهید.وایا این روش درمانی شرط سنی دارد.

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   نوروفیدبک برای درمان فقدان حافظه و مشکلات کیفیت خواب و افزایش توجه و تمرکز می تواند برای شما موثر واقع شود ولی در بقیه موارد درمان دارویی و رواندرمانی می تواند به شما کمک کند.

 3. آیا نوروفیدبک برای درمان وزوز گوش و کاهش شنوایی موثره؟

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه