خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان

نقش بازی در پرورش خلاقیت کودکان

 

خلاقیت 1

فعالیت های گوناگون کودک در صورتی که محیط غنی باشد و شرایط لازم وجود داشته باشد در چنین شرایطی جوانه های خلاقیت و آفرینندگی پدیدار می گردد.

پژوهش ها نشان می دهد که آغاز رشد آفرینندگی و ایجاد گری در کودکان در سنین آمادگی پیش از دبستان است .

در این سن خصلت فعالیت کودک نسبت به دوران خردسالیش ،تغییر می یابد و روابط جدیدی میان تفکر و عمل وی پدید می گردد.

بازی عمده ترین شکل فعالیت کودک و مناسبترین آن برای بروز رشد استعداد ایجاد گری او بشمار می رود،بازی در کودک تحول ایجاد می کند.

در بازیهای ابتکاری ، کودک ضمن تقلید از بزرگسالان ،خاطره ها و تجارب شخصیش را نیز به آن می افزاید ،تصورات خویش را با داستان های کتابها و فیلم ها ترکیب می کند.

تفکر خلاق در کودک به ویژه در بازیهای ابتکاری پدید گشته و رشد می کند، اولین محرک بازی در کودک 3-2 ساله که هنوز دامنه تصوراتش شکل نگرفته است اسباب بازی و بازیچه های مختلف و همچنین تقلید از کودکان دیگر باشد.

خلاقیت

در میان بازی ها ،بازی تئاتر خصلت ویژه ای دارد،تفاوت آن با بازیهای ابتکاری معمولی در آن است که بازی تئاتر بر اساس موضوع نوشته شده و آماده تهیه میشود و برنامه بازی و پیوستگی حرکات از پیش معین است این بازی برای کودکان از تقلید رویدادهای زندگی دشوار تر است زیرا در اینجا به خاطر سپردن متن و درک قهرمان و رفتارشان لازم است.

بازی تئاتر به کودکان کمک می کند تا مضمون نمایش را عمیقا درک و ارزش هنری آن را لمس کنند و نیز استعداد هنری خویش را پرورش دهند.

****************************************************

برای شناختن استعداد در فرزندان خود می توانید از تست های هوش معتبر استفاده کنید

انواع تست های هوش،شخصیت ،خود شناسی و … در مرکز آلومینا انجام می پذیرد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

2 نظر

  1. شمارتونو میخواستم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه