خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / نقش امگا 3 در بچه های ADHD (بیش فعالی)

نقش امگا 3 در بچه های ADHD (بیش فعالی)

تجربیات مختلف نشان می دهد که کودکان در سنین مختلف توانایی تمرکز متفاوتی دارند. مثلا در شش سالگی باید بتوانند حداقل ده دقیقه بر روی یک مطلب یا کاری یا دیدن برنامه ای تمرکز داشته باشند و یا در ده سالگی حداقل بیست دقیقه و در چهارده سالگی حداقل سی دقیقه باید توانایی تمرکز را داشته باشند . این کودکان مدت زمان تمرکز برای سن خود را ندارند .

گاهی همراه با اختلالات تمرکز و پرفعالیتی در این بچه ها اختلالات متابولیسم مواد حیاتی و مغزی هم دیده می شود . پژوهشگران به اثبات رسانده اند که سطح اسید چرب DHA(اسید چرب امگا 3) در این بچه ها کم می باشد.

همین گروه توصیه به مصرف مکمل های حاوی اسید چرب امگا DHA  را به همه آنها دارند.امگا 3

این کودکان علایمی مانند تشنگی زیاد پر ادراری و پوست خشک را نیز از خود نشان می دادند که همگی مشابه علائم دیابت می باشد . از طرفی تحقیقات علمی نشان می دهد که DHA در رشد طبیعی بچه ها نقش مهمی دارد. شیر مادر حاوی DHA زیادی است.

برای رشد طبیعی سیستم عصبی و شبکیه چشم شیرخوار نیاز به اسیدچرب DHA  می باشد .در ولقع اسید های چرب DHA  و EPA در سه عضو بدن تجمع بیشتری دارند .(شبکیه چشم. مغز و اسپرم ها )

در اثر کمبود این اسید چرب در بدن علایمی مثل کمبود تمرکز تا اختلالات خلقی رفتاری پرخاشگری و سایر اختلالات اعصاب و روان به هر شکلی دیده می شود . این دو اسید چرب (DHA و  EPA) به این گونه بچه ها چه به صورت مکمل چه به صورت مصرف ماهی حتما رسانده شود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

2 نظر

 1. با سلام مجدد
  من خانم 25 ساله هستم
  تقریبا 4 ساله احساس میکنم نمیتونم مدت بیش از یک ساعت و حتی کمتر در جایی ثابت بشینم و مطالعه کنم
  کلاسای درس هم مشکل هستند برام
  تمرکز کافی برای مطالعه ندارم
  آیا اینها در این سن ممکن است بیش فعالی باشه یا دلیل دیگه ای داره؟

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   با سلام ، علائمی که شما بیان کردین برای تشخیص بیش فعالی کم می باشد و نیاز به بررسی های بیشتری دارد وشما می توانید هم از روش های دارویی و هم از روش های غیر دارویی از جمله نوروفیدبک که حتی در سن شما بسیار درمان موثری می باشد استفاده کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه