خانه / تربیت فرزندان / پرورش استعداد / نشانه های مشکلات نوشتاری کودکان

نشانه های مشکلات نوشتاری کودکان

 

نشانه های مشکلات نوشتاری کودکانقبل از اینکه مطلب را بخوانید ، سریع پاسخ این سوال را یادداشت کنید: رنگ مورد علاقه شما چیست؟

احتمالاً به نظرتان  نیازی به فکر کردن یا یادداشت کردن نیست اما بدن و فکر شما برای کامل کردن چند قدم در مسیر درست با هم کار می‌کنند. باید یک خودکار یا مداد بردارید، آن را در دست بگیرید، به خاطر بیاورید که چه رنگی را می‌خواستید بعنوان پاسخ انتخاب کنید، فکر کنید که چه حروفی و با چه ترتیبی در آن کلمه وجود دارد، مچ و دستتان را به طریقی درست حرکت دهید تا حروف را شکل دهید، آنچه نوشته‌اید را با چشمانتان دنبال کنید، و به مقدار لازم روی کاغذ فشار بیاورید.

بااینکه نوشتن کاری است که هر روز انجام می‌دهیم، اما یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که انسان‌ها انجام می‌دهند، چراکه نیازمند مهارت‌های  تفکر انتقادی و حرکتی به صورت همزمان است. عجیب نیست که یاد گرفتن نوشتن فرایندی است که کامل شدن آن سال‌ها طول می‌کشد. همچنین این کار با نظم و ترتیب صورت می‌گیرد که یک مهارت پس از دیگری آموزش داده می‌شود.

کودکان نوشتن را نیز مثل خواندن از کودکی یاد می‌گیرند، مخصوصاً اگر به طور مرتب در معرض آن قرار بگیرند. وقتی برای آنها کتاب می‌خوانید یا شما را در حال نوشتن می‌بینند، فرزندتان در سن خیلی کم یاد می‌گیرد که کلماتی که نوشته می‌شوند مفهوم دارند

حدود 4-3 سالگی بچه‌ها نوشتن را تمرین می‌کنند و بین خط‌خطی‌های آنها می‌توانید حروفی را تشخیص دهید. مثلاً ممکن است متوجه شوید که فرزندتان همه حروف اسم خود را یاد گرفته است و در گوشه‌های مختلف کاغذ کشیده است. دلیل آن این است که بچه‌ها قبل از اینکه یاد بگیرند حروف را به هم چسبانده و کنار هم بنویسند، اول خود حروف را تک‌تک یاد می‌گیرند.

کودکان با ادامه خواندنشان و یاد گرفتن اینکه کلمات چه هستند، یاد می‌گیرند که چطور حروف را کنار هم دسته‌بندی کنند و کلمات را بسازند و از آنها برای اسم بردن از نقاشی‌هایی که می‌کشند استفاده ‌کنند. بچه‌های این سن معمولا از حروف بزرگ استفاده می کنند و  نمی‌دانند که باید بین کلمات فاصله بگذارند. آنها حتی ممکن است املاء اختراعی داشته باشند مثلاً دو حرف صامت را کنار هم بنویسند.

در نهایت  با تمرین و آموزش مدرسه ، اصول و قواعد نوشتن را یاد می‌گیرند: اینکه باید از راست به چپ بنویسند، اینکه چطور بین کلمات فاصله بگذارند و اینکه دیکته کلمات به چه صورت است.

هرچه فرزندتان بزرگتر می‌شود و کنترل حرکتی و مهارت های حرکتی ریز آنها رشد می کند، دست‌ خطشان نیز ریزتر و تمیزتر می‌شود. بین کلاس دوم تا چهارم، بچه ها یاد می‌گیرند کمی به دست‌خطشان قوس بدهند و آن را زیباتر کنند.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه