خانه / تربیت فرزندان / پرورش استعداد / نشانه های مشکلات نوشتاری کودکان

نشانه های مشکلات نوشتاری کودکان

نشانه های مشکلات نوشتاری کودکانReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Mar 11Rating:

 

نشانه های مشکلات نوشتاری کودکانقبل از اینکه مطلب را بخوانید ، سریع پاسخ این سوال را یادداشت کنید: رنگ مورد علاقه شما چیست؟

احتمالاً به نظرتان  نیازی به فکر کردن یا یادداشت کردن نیست اما بدن و فکر شما برای کامل کردن چند قدم در مسیر درست با هم کار می‌کنند. باید یک خودکار یا مداد بردارید، آن را در دست بگیرید، به خاطر بیاورید که چه رنگی را می‌خواستید بعنوان پاسخ انتخاب کنید، فکر کنید که چه حروفی و با چه ترتیبی در آن کلمه وجود دارد، مچ و دستتان را به طریقی درست حرکت دهید تا حروف را شکل دهید، آنچه نوشته‌اید را با چشمانتان دنبال کنید، و به مقدار لازم روی کاغذ فشار بیاورید.

بااینکه نوشتن کاری است که هر روز انجام می‌دهیم، اما یکی از پیچیده‌ترین کارهایی است که انسان‌ها انجام می‌دهند، چراکه نیازمند مهارت‌های  تفکر انتقادی و حرکتی به صورت همزمان است. عجیب نیست که یاد گرفتن نوشتن فرایندی است که کامل شدن آن سال‌ها طول می‌کشد. همچنین این کار با نظم و ترتیب صورت می‌گیرد که یک مهارت پس از دیگری آموزش داده می‌شود.

کودکان نوشتن را نیز مثل خواندن از کودکی یاد می‌گیرند، مخصوصاً اگر به طور مرتب در معرض آن قرار بگیرند. وقتی برای آنها کتاب می‌خوانید یا شما را در حال نوشتن می‌بینند، فرزندتان در سن خیلی کم یاد می‌گیرد که کلماتی که نوشته می‌شوند مفهوم دارند

حدود 4-3 سالگی بچه‌ها نوشتن را تمرین می‌کنند و بین خط‌خطی‌های آنها می‌توانید حروفی را تشخیص دهید. مثلاً ممکن است متوجه شوید که فرزندتان همه حروف اسم خود را یاد گرفته است و در گوشه‌های مختلف کاغذ کشیده است. دلیل آن این است که بچه‌ها قبل از اینکه یاد بگیرند حروف را به هم چسبانده و کنار هم بنویسند، اول خود حروف را تک‌تک یاد می‌گیرند.

کودکان با ادامه خواندنشان و یاد گرفتن اینکه کلمات چه هستند، یاد می‌گیرند که چطور حروف را کنار هم دسته‌بندی کنند و کلمات را بسازند و از آنها برای اسم بردن از نقاشی‌هایی که می‌کشند استفاده ‌کنند. بچه‌های این سن معمولا از حروف بزرگ استفاده می کنند و  نمی‌دانند که باید بین کلمات فاصله بگذارند. آنها حتی ممکن است املاء اختراعی داشته باشند مثلاً دو حرف صامت را کنار هم بنویسند.

در نهایت  با تمرین و آموزش مدرسه ، اصول و قواعد نوشتن را یاد می‌گیرند: اینکه باید از راست به چپ بنویسند، اینکه چطور بین کلمات فاصله بگذارند و اینکه دیکته کلمات به چه صورت است.

هرچه فرزندتان بزرگتر می‌شود و کنترل حرکتی و مهارت های حرکتی ریز آنها رشد می کند، دست‌ خطشان نیز ریزتر و تمیزتر می‌شود. بین کلاس دوم تا چهارم، بچه ها یاد می‌گیرند کمی به دست‌خطشان قوس بدهند و آن را زیباتر کنند.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نشانه های مشکلات نوشتاری کودکان

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه