خانه / تازه های علم و تکنولوژی / نخستین رابط غیر تهاجمی مغز انسان به انسان

نخستین رابط غیر تهاجمی مغز انسان به انسان

نخستین رابط غیر تهاجمی مغز انسان به انسانReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 21Rating:

رابطه مغز با مغز

محققان دانشگاه واشنگتن باور دارند که برای اولین بار رابط غیر تهاجمی ( بدون اینکه چیزی را وارد بدن انسان کنند) مغز انسان به انسان را تولید کردند، یک محقق توانست یک سیگنال از مغز خود را از طریق اینترنت به مغز همکارش بفرستد و انگشتان همکارش را روی صفحه کلید به حرکت در آورد.

در حالی که پژوهشگران دانشگاه دوک ارتباط مغز دو موش را نشان داده بودند و محققان دانشگاه هاروارد نیز رابط بین مغز یک انسان و موش را نشان داده بودند، رائو و همکارش در این آزمایش برای اولین بار رابط مغز انسان به انسان را نشان دادند.

 

ستوکو می گوید:تا کنون  اینترنت یک راه برای ارتباط رایانه ها بود اما در حال حاضر می تواند یک راه برای اتصال مغز ها باشد، ما می خواهیم، دانش را از یک مغز بگیریم و مستقیماً از مغزی به مغز دیگر انتقال دهیم.

رابطه بین دو مغز

پژوهشگران برای تکمیل آزمایش خود از یک ارتباط اسکایپی غیر ویدوئی، صفحه کلید کامپیوتر، یک کلاه با الکتردهای تعبیه شده روی آن و یک کلاه شنای دیگر به عنوان محل سیم پیچ تحریک مغناطیسی استفاده کردند،سیم پیچ تحریک درست روی موتور سمت چپ( مسئول کنترل حرکت دست ها) آندریا ستوکو قرار داده شد.

در این مطالعه رائو به صفحه ی رایانه نگاه کردو یک بازی ساده را در ذهن انجام داد،وقتی می خواست توپ را هدف شلیک کند، حرکت دست راست خود را تصور کرد( نه این که اینکار را انجام دهد فقط با دقت تصور کرد) که دکمه ی آتش را می زند. تقریباً در همان لحظه، گوش گیر خنثی کننده ی سر وصدا را به گوش داشت و به صفحه رایانه هم نگاه نمی کرد بدون اراده انگشت اشاره ی خود را برای فشار دادن کلید اسپیس به منظور آتش کردن توپ را جلو برد، ستوکو حسی که در آن لحظه ی غیر ارادی داشت را به یک تیک عصبی تشبیه کرده است.

محققان برای ضبط و تحریک مغز، از فن آوریهای که کاملاً شناخته شده است، استفاده کردند:

از EEG که معمولا توسط پزشکان و محققان برای ثبت فعالیت های مغز به شکل غیر تهاجمی روی پوست سر قرار داده می شود. واز تحریک مغناطیس مغز(TMS) روشی که در آن فعالیت الکتریکی در مغز تحت تأثیر میدان های مغناطیسی قرار می گیرد و میدان مغناطیسی از طریق ایجاد پالس هایی که توسط یک سیم پیچ 8 شکل ایجاد می شود، بر روی پوست سر گذاشته می شود.

پژوهشگران می گویند: از این فن آوری ها می توان برای کمک به خلبانی که قادر به کنترل و فرود هواپیما نیست و یا به معلولان برای برقراری ارتباط و رساندن پیام به دیگران استفاده کرد.

منبع : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130827122713.htm                                                     

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نخستین رابط غیر تهاجمی مغز انسان به انسان

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

2 نظر

  1. با این حساب دیگه در مدرسه ها تخته میشه:))) آخ جون

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه