خانه / تربیت فرزندان / نحوه ی پاداش دادن به کودک

نحوه ی پاداش دادن به کودک

نحوه ی پاداش دادن به کودکReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Mar 4Rating:

نحوه پاداش دادن به کودکان

پاداش تقویتی برای رفتار مطلوب محسوب می شود. یعنی آنزمان که کودک رفتار مطلوبی انجام می دهد  با پاداش دادن به او احساس خوبی در او ایجاد می کنیم و با این کار میل او به انجام مجدد آن کار را در او تقویت می کنیم.

تقویت کننده هر چیزی می تواند باشد خاصیت آن این است که میل فرد برای تکرار رفتار یا حرکتی را تقویت کند. در حقیقت تقویت کننده یک تحریک کننده می باشد.

 گاه با لبخند زدن به ادای اولین کلمات کودک، او به تکرار آن واژه ها تحریک و ترغیب می کنید با حرف زدن و در آغوش گرفتنش حرف زدن را در او تقویت می کنید. حال موقیعی را تصور کنید که کودک شما از کابینت بالا می رود و شیشه مربا را پیدا می کند در هر دو نوع موقیعت کودک با یک تقویت کننده روبرو می شود.

انتخاب پاداش مناسب برای رفتار کودک گاه دشوار است. در مورد کودک بزرگتر می توانید از خودش بپرسید که چه چیزی دوست دارد.

برای کمک به او می توانید چند سوال هدفمند بپرسید:

1)     3 تا از آرزوهایش را بگوید.

2)      اگر 2000 یا 10000 تومان  پول داشت چکار می کرد؟

3)     اگر قرار باشد فقط یک چیز از پدر یا مادر بخواهد، آن چی بود؟

4)     چه کار ی می خواهی به برنامه ات اضافه شود( بیشتر تلویزیون دیدن، دیر خوابیدن، ورزش صبحگاهی و …)

این سوالات هم در شناخت کودک و دغده هایش و هم برای انتخاب مناسب پاداش برای خودش و تقویت رفتار مثبت وی کمک کننده خواهد بود.

حتی می توانید پاداش ها را  روزانه، هفتگی و ماهانه در نظر بگیرید.

پاداش روزانه: بستنی، لواشک

پاداش هفتگی: سینما یا پارک رفتن

پاداش ماهانه:اسباب بازی، کتاب

– سعی کنید در پاداش دادن تنوع بدهید، یک بار اسباب بازی، یک بار کتاب، یک بار یک بازی تفریحی  و یک بار امتیازی که همیشه از او سلب شده به او بدهید.

– به قولی که می دهید حتماً عمل کنید. خیلی مهم است که به آنچه که گفته اید عمل کنید، اگر گفته اید چهارشنبه برای فلان رفتار خوبت میریم سینما حتماً اینکار را انجام دهید، کودکان این موارد را به یاد می سپارند و برایشان بسیار اهمیت دارد. به یاد بسپارید که قبل از قول دادن جوانب و برنامه خود را بسنجید بعد قول بدهید،قولی بدهید که از عهده ی انجام آن بر می آیید.

– به خاطر داشته باشید که کودکان سریع یاد می گیرند، اما  زمان بر است تا شیوه های رفتاری او را تغییر دهید. بنابراین در تقویت رفتارهای مثبت وی صبور باشید.

– توقعتان برای دادن پاداش را صریح و مشخص بیان کنید. اگر می خواهید به کودک پاداش دهید رفتاری که توقع دارید بسیار واضح بیان کنید و از خودش بخواهید مثال بزند که آیا حرفتان را کاملاً متوجه شده است یا نه. شما نمی توانید به کودک بگویید مسئولیت پذیر باشی می توانی  خانه دوستت بروی. بهتر است با مثالی مسوئلیت پذیری را به او یاد دهید و یک رفتار که نشان دهنده ی مسئولیت پذیری است انتخاب کنید و برای آن پاداش در نظر بگیرید.

  • ● در مراحل اولیه بیشتر پاداش را روزانه در نظر بگیرید. اوایل حتی باید جایزه های او بزگتر و بیشتر باشد.
  • ● هرچه کودک بیشتر پیشرفت کرد پاداش در آن زمینه رفتاری را طولانی مدت تر و کمتر کنید و رفتار دیگری را برای پاداش بزرگتر وارد برنامه کنید. مثلاً اگر هدف شما این است که کودک شما بعد از بازی اسباب بازیهایش را جمع کند، در مراحل اول در قبال جمع کردن یکی از آنها جایزه بدهید البته همان لحظه و کم کم در مقابل جمع کردن 2 یا 3 یا بیشتر به او جایزه بدهید.
  • ● وقتی ملاک پاداش را سخت تر کردید. عملکرد ضعیف کودک با به هیچ نحوی نپذیرید. اگر کودک آن روز نتوانست رفتار را به حد مطلوب انجام دهد به او بگویید که متأسف هستیداما او فردا نیز فرصت دارد تا دوباره تلاش کند.
  • ● بعد از تثبیت رفتار، دفعات پاداش روزانه را کم کنید. می توانید در مقابل اعتراض او بگویید« رفتار تو خیلی خوب است و نیاز به پاداش روزانه کوچک نداری و باید جایزه بزرگتر در اخر هفته بگیری».

 

  • ● کم کم فاصله ی بین جایزه های بزرگتر را نیز بیشتر کنید.
  • ● وقتی مطمئن شدید رفتار جدید در او تبدیل به عادت شده است،پی آمدهای طبیعی رفتار مثبت را جایگزین پاداش کنید.پاداش آداب صحیح غذا خوردن، می تواند رفتن به رستوران و انتخاب غذا توسط او باشد.

مترجم:  رویا عباسی اصل- کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نحوه ی پاداش دادن به کودک

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه