خانه / پاسخ به سوالات / نامزدم چند سالی است که به شیشه اعتیاد دارد،می خوام بدونم با روش ( ماتریکس) امکان دارد شیشه را ترک کند و چقدر طول میکشه؟

نامزدم چند سالی است که به شیشه اعتیاد دارد،می خوام بدونم با روش ( ماتریکس) امکان دارد شیشه را ترک کند و چقدر طول میکشه؟

نامزدم چند سالی است که به شیشه اعتیاد دارد،می خوام بدونم با روش ( ماتریکس) امکان دارد شیشه را ترک کند و چقدر طول میکشه؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 18Rating:

پرسش و پاسخ

سوال:

با عرض و سلام و خسته نباشید
احتراماً باستحضار میرساند اینجانب از طریق اینترنت با این مرکز آشنا شدم و چندین سوال برایم پیش آمده و از آنجنابان تقاضا دارم مرا راهنمایی کنند  نامزدم چند سالی است که به شیشه اعتیاد دارد خیلی کارها کردم که ترک کند ولی نشد چند ماهی کمپ رفت ولی ترک نکرد خیلی دوست دارم کمکش کنم تا ترک کنه می خوام بدونم با این روش امکان دارد شیشه را ترک کند  چقدر طول میکشه ؟ اگه امکان دارد جواب ایمیلم را بدید .
با سپاس فراوان

جواب:

ترک شیشه فرآیندی زمان بر و تخصصی است ولی خوشبختانه در کلینیک آلومینا قابل انجام می باشد.
مدت زمان لازم برای درمان حداقل حدود 20-10جلسه می باشد. و می توان با اطمینان گفت که اگر انگیزه ترک وجود داشته باشد با احتمال بسیار زیاد ترک موفقیت آمیز خواهد بود.
خدمات ترک شیشه در مرکز آلومینا توسط متخصص اعصاب و روان و به روش ماتریکس  انجام میشود.
برای آشنایی با این روش متن زیر را مطالعه کنید.

آشنایی با اجزای روش ماتریکس در ترک اعتیاد شیشه
از میان مواد اعتیادآور ، مواد محرک به واسطه ترکیبات شیمیایی خاص، علاوه بر صدمات جسمانی دارای قدرت فراوان در ایجاد وابستگی روانی و تغییرات رفتاری در فرد می باشند . به همین دلیل میزان وابستگی فرد به این مواد بسیار بالا است و در صورت اقدام به ترک خودسرانه احتمال وسوسه ، لغزش و عود به میزان زیادی وجود دارد . مواد محرک با ایجاد حالات روانی _ رفتاری خاص و هجوم افکار نا خواسته ، توهم و هذیان برای خود فرد و اطرافیان بسیار خطرناکند . با توجه به خصوصیات مذکور ، مواد محرک بویژه شیشه، روان درمانی منحصر به خود را می طلبد که در آن به جز در موارد معدود از دارو استفاده نمی شود و این روان درمانی از نوع شناختی _ رفتاری (CBT)  می باشد .
در روان درمانی شناختی _ رفتاری ، درمانگران تلاش می کنند تا با ایجاد شناخت و خود آگاهی در بیمار ،تغییرات رفتاری که همانا حرکت به سوی زندگی بدون مواد و فاصله گرفتن از عوارض خطرناک آنهاست بوجود آورند و در نهایت با تغییر سبک زندگی  فرد او را به یک زندگی سالم رهنمون سازند . اخیرا” در درمان روان شناختی وابستگی به مواد محرک از الگوی ماتریکس (matrix) استفاده می شود . روش درمانی ماتریکس ، درمانی غیر دارویی در افراد وابسته به شیشه است که جز در موارد نادر نیاز به بستری بیماران نمی باشد . این روش معروفترین و شناخته شده ترین روش درمان اعتیاد به شیشه در سراسر دنیاست .
اجرای ماتریکس که به صورت هفتگی با حضور درمانگر و بیمار انجام می شود ، یک برنامه زمانبندی شده سه ماهه می باشد که تمام جلسات دارای یک برنامه تدوین شده و مشخص است . در تعدادی از جلسات حضور حداقل یکی از اعضای خانواده بیمار ضرورت دارد . مدت زمان هر جلسه در یک روز حدود 30  دقیقه بوده که در طول جلسه مباحث مخصوص آن جلسه ، تکالیف جلسه قبل ، آموزشهایی برای هفته آینده، بررسی وضعیت رفتاری در طول هفته و غیره را شامل می شود. در روش درمانی ماتریکس بر مداخلات زیر تکیه می شود :
♦ آشنایی بیمار و خانواده اش با اعتیاد ، مواد محرک و چگونگی درمان
♦ شناسایی موقعیتهای مشکل آفرین هر بیمار
♦ مهارت های پیشگیری از ایجاد وسوسه ، ولع مصرف و کنترل آنها
♦ مهارت های مدیریت موارد احتمالی لغزش و روشهای پاک ماندن
♦ افزایش توان در برخورد با استرس و ناملایمات
♦ مهارت های زندگی سالم ، نظیر برنامه ریزی ، ارتباط با دیگران ، تفریحات سالم و غیره
♦ افزایش بصیرت فرد نسبت به رفتارهایش و اصلاح مشکلات روانی و رفتاری
♦ مدیریت درمان اختلالات جسمی حاصل از اعتیاد
البته در الگوی ماتریکس علاوه بر دنبال کردن یک برنامه مدون که تمام موارد فوق و بسیاری اهداف درمانی دیگر را شامل می شود ، هدف های زیر نیز در هر جلسه دنبال می گردد :
♦ افزایش ماندگاری بیماران در درمان
♦ دور ماندن از مواد
♦ کاهش وسوسه و میل مصرف
برای هر بیمار در هفته ، آزمایش ادرار انجام می شود و بر اساس نتایج آزمایش و مصاحبه های انجام شده در کل دوره درمان وضعیت پیشرفت بیمار ارزیابی شده و بر حسب این ارزیابی مداخلات لازم انجام می گیرد .

ترک شیشه در مرکز آلومینا به روش ماتریکس توسط  :

دکتر نوید هنربخش روان پزشک، عضو کمیته روان درمانی انجمن روان پزشکی، کارشناس پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت و مدرس دوره های ترک اعتیاد به روش ماتریکس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - نامزدم چند سالی است که به شیشه اعتیاد دارد،می خوام بدونم با روش ( ماتریکس)  امکان دارد شیشه را ترک کند و چقدر طول میکشه؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه