خانه / روانپزشکی / اختلالات یادگیری / ناتوانی یادگیری

ناتوانی یادگیری

اختلال یادگیری

ناتوانی یادگیری یک گروه از اختلالات مختلف است که تاثیر منفی بر یادگیری فرد دارد. مبتلایان به این اختلال ممکن است در توانایی شان در صحبت کردن، خواندن، گوش کردن، فکر کردن، هجی کردن و محاسبه کردن مشکل داشته باشند. شایع ترین نوع اختلال یادگیری اختلال در زمینه خواندن است که به نام دیس لکسیا معروف است.

در حال حاضر دو و نیم میلیون دانش آموز با تشخیص اختلال یادگیری  شناخته شده اند که در حال دریافت خدمات ویژه آموزش و پرورش هستند. اختلال یادگیری به طور کامل قابل درمان نیست اما اگر به موقع شناسایی شود اثرات اش بسیار کاهش خواهد یافت و می توان با آن به صورت موثر برخورد کرد.

نکته مهم این جاست که این اختلال با “دیرآموزی” تفاوت دارد. کودکان مبتلا به اختلال یادگیری از لحاظ هوشی و جسمی در طبقه نرمال قرار دارند و فقط بعضی از توانایی هایشان مشکل دارند که با آموزش هایی که کودکان عادی برای پیشرفت درسی شان دریافت می کنند، مشکل شان حل نمی شود و نیازمند مداخلات پیشرفته تری هستند.

کودک بیش فعال

مدارس کمی دارای امکانات لازم برای کودکان مبتلا به اختلال یادگیری است و هم چنین اگر به موقع شناسایی نشود می تواند منجر به عقب افتادن کودک از همسالانش شود و منجر به لطمه خوردن روحیه کودک شود. پس اگر شما پدر و مادر عزیز علایم این اختلال را در فرزندتان مشاهده کردید، حتما او را نزد یک پزشک متخصص اطفال و یا روانشناس بالینی کودک جهت سنجش ببرید.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه