خانه / اختلال ارگاسم زنها / مقاربت دردناک یا dyspareunia

مقاربت دردناک یا dyspareunia

%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%aa-%d8%af%d8%b1%d8%af%d9%86%d8%a7%da%a9

مقاربت دردناک یا dyspareunia دردی است که در زمان برقراری رابطه جنسی یا دیگر فعالیت های جنسی که شامل دخول می شود، رخ می دهد.

 • درد ممکن است سطحی یا عمیق باشد.
 • خشکی واژن یا اختلالات دستگاه تناسلی ممکن است باعث بروز درد شوند.
 • تشخیص بیماری براساس علائم یا معاینه لگنی انجام می شود.
 • پمادهای بی حس کننده، روان کننده و تمرینات شل کننده عضلات لگن و یا تغییر در شکل مقارب به بهبود دردها کمک می کنند.
 • اگر علت بیماری تشخیص داده شود، بیماری درمان خواهد شد.

درد ممکن است سطحی باشد و در اطراف دهانه واژن (ناحیه تناسلی و یا فرج) احساس شود. یا ممکن است درد عمیق باشد و با ورود آلت مصنوعی در داخل لگن احساس شود. درد ممکن است با سوزش یا تیر کشیدن همراه باشد. عضلات لگن معمولا منقبض می شوند که این امر درد را افزایش می دهد.

درد ناشی از مقاربت دردناک تا حد زیادی تحت تاثیر احساسات افراد است. به عنوان مثال پس از یک تجربه جنسی ناخوشایند یا تجاوز جنسی، ناراحتی خفیف ممکن است مانند درد شدید به نظر برسد. عصبانیت نسبت به شریک جنسی، ترس از صمیمیت یا بارداری، تصویر منفی نسبت به خود و یا اعتقاد به اینکه این درد هرگز برطرف نخواهد شد می توانند باعث وخیم تر شدن درد شوند.

علل بیماری

علل بیماری بسته به اینکه درد عمیق است یا سطحی متفاوت خواهد بود.

درد سطحی

به علت ترشح نشدن مایع کافی از واژن مقاربت ممکن است دردناک شود. در این شرایط واژن خشک خواهد بود و روان کننده نیز کافی نیست. روان نبودن واژن به دلیل کافی نبودن عشق بازی قبل از مقاربت است. به علاوه با بالا رفتن سن خانم ها، پوشش داخلی واژن نازک می شود و به دلیل کاهش سطح استروژن خشک می شود. این وضعیت واژینیت آتروفیک نامیده می شود. در طول شیردهی نیز به دلیل پایین بودن سطح استروژن واژن خشک است. مصرف آنتی هیستامین هم باعث خشکی خفیف و موقت واژن می شود.

عوامل زیر نیز باعث بروز دردهای سطحی می شوند:

 • افزایش حساسیت ناحیه تناسلی به درد شایع ترین علت آن است.
 • التهاب یا عفونت در ناحیه تناسلی (از جمله تبخال تناسلی)، واژن یا غدد بارتولن (غدد کوچک در دو طرف دهانه واژن).
 • التهاب یا عفونت دستگاه ادراری
 • صدمات در ناحیه تناسلی
 • پرتو درمانی بر روی واژن تاثیر می گذارد که باعث کاهش خاصیت الاستیک در واژن شده و منجر به زخمی شدن یا کوتاه شدن این بخش می شود.
 • واکنش حساسیتی به ژل ها یا فوم های ضد بارداری یا به کاندوم لاتکس
 • انقباض غیرارادی ماهیچه های واژن (واژینیسموس)
 • ناهنجاری های مادرزادی (که به ندرت رخ می دهند)، مانند بخش بندی غیرطبیعی در واژن یا پرده بکارتی که با ورود آلت تناسلی مرد تداخل پیدا می کند.
 • جراحی هایی که باعث باریک شدن واژن می شوند (به عنوان مثال ترمیم بافت های پاره در هنگام زایمان یا اصلاح اختلالات کف لگن).

پرده بکارت غشائی است که گرداگرد دهانه واژن را تشکیل می دهد یا در برخی خانم ها روی واژن را می پوشاند. زمانی که خانم ها برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کنند، پرده بکارت پاره می شود (البته اگر قبلا به خاطر استفاده از تامپون یا تحریک جنسی با انگشت کشیده نشده باشد) و باعث بروز درد و خونریزی می شود. برخی خانم ها با پرده بکارت تنگ و غیرطبیعی به دنیا می آیند.

درد عمیق

عوامل زیر باعث بروز درد عمیق در زمان رابطه جنسی یا پس از آن می شوند:

 • عفونت گردن رحم، رحم و لوله های فالوپ (بیماری التهابی لگن) که ممکن است منجر به بروز آبسه در لگن شود.
 • اندومتریوز
 • رشد تومورها یا کیست های تخمدانی در لگن
 • رشته های بافت جوشگاهی و زخم بین اندام لگن که ممکن است بعد از یک عفونت، جراحی یا پرتو درمانی برای سرطان در اندامی مانند مثانه، رحم، گردن رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها، بروز کند.

گاهی یکی از این اختلالات (مانند فیبروم) باعث می شود رحم به سمت عقب خم شود (که retroversion نامیده می شود) و منجر به درد عمیق می شود. انقباضات شدید و غیرارادی در عضلات لگن منجر به درد عمیق می شود.

تشخیص بیماری

تشخیص بیماری براساس توصیفات فرد بیمار از مشکل خود انجام می شود، به عنوان مثال زمان و محل احساس درد توصیف می شود. به علاوه معاینات جسمی نیز انجام می شود. ناحیه تناسلی به آرامی اما به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد و پزشک به دنبال نشانه های التهاب و ناهنجاری در این ناحیه می باشد. اگر پزشک اختلالی در این بخش پیدا کند، نمونه برداری انجام می شود تا زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد.

پزشک با معاینه واژن سعی می کند مکان درد را تعیین کرده و میزان سفتی عضلات واژن را بررسی کند. بررسی معاینه رحم و تخمدان قسمت تحتانی شکم معاینه می شود. گاهی یک معاینه رکتال (مقعدی) نیز ممکن است انجام شود.

درمان مقاربت دردناک

برای دردهای سطحی استفاده از پماد بی حس کننده و گرفتن حمام نشسته موثر خواهند بود، به علاوه زوجین می توانند قبل از برقراری رابطه جنسی از یک روان کننده مناسب استفاده کنند. روان کننده های مبتنی بر آب به نوع چرب یا ژله ای آن ترجیح داده می شوند. روان کننده های چرب باعث خشکی واژن شده و به جنس لاتکس، مانند کاندوم، که برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود، آسیب می رسانند. صرف زمان بیشتر برای عشقبازی قبل از برقراری رابطه جنسی خشکی واژن را بهبود می بخشد.

برای درد عمیق تغییر وضعیت در زمان مقاربت موثر می باشد. به عنوان مثال اگر خانم روی مرد قرار بگیرد می تواند دخول آلت را کنترل کند.

روش های درمانی خاص بیشتر بستگی به علت بروز بیماری دارند، از جمله علل زیر:

 • نازک شدن یا خشک شدن واژن پس از یائسگی: استروژن به عنوان یک کرم، به عنوان یک قرص، یا به شکل حلقه وارد واژن می شود یا خورده می شود.
 • عفونت: آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد قارچ یا دیگر داروها
 • کیست یا آبسه: جراحی
 • پرده بکارت سفت و سخت یا دیگر ناهنجاری های مادرزادی: جراحی برای اصلاح آن

درمان روانشناختی و روش شناخت رفتار برای برخی خانم ها موثر است. تمرینات شل کردن عضلات لگن، که گاهی با بیوفیدبک انجام می شوند، نیز به خانم هایی که دارای عضلات تنگ در لگن خود هستند، کمک می کند.

منبع:

http://www.merckmanuals.com/home/women-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-women/dyspareunia

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه