خانه / روانپزشکی / افسردگی / با افسردگی خود مبارزه کنید!

با افسردگی خود مبارزه کنید!

با افسردگی خود مبارزه کنید!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 6Rating:
افسردگی

افسردگی

افسردگی فقط به معنای گذراندن یک ما یا یک هفته ی بد نیست. افسردگی ضعیف شدن شرایطی است که بر اثر آن فرد از عملکردهای روزانه لذت نمی برد. اگر حس انزوا، تنهایی، بی ارزش بودن دارید و تصور می کنید اوضاع بهتر نمی شود، به افسردگی دچار شده اید. اگر می خواهید به افسردگی خود غلبه کنید و از زندگی خود لذت ببرید، اقدامات زیر را انجام دهید:

افسردگی خود را بشناسید.

 1. با پزشک مشورت کنید. تنها پس از معاینه شدن توسط روانپزشک یا روانشناس افسردگی در شما تشخیص داده می شود. بسیاری از بیماری ها و داروها ممکن است منجر به بروز افسردگی شوند. بنابراین پزشک آزمایش های مختلفی را انجام می دهد تا علت بروز علائم را شناسایی کند.
 2. تشخیص بدهید که از افسردگی رنچ می برید. برای اینکه به افسردگی خود غلبه کنید، لازم است ابتدا ثابت کنید که آیا احساسات بروز کرده علائم افسردگی هستند یا خیر. گرچه افسردگی در افراد مختلف یکسان نیست، اما برخی علائم هستند که نشانه های اصلی این بیماری محسوب می شوند. در صورت مشاهده علائم زیر احتمالا دچار افسردگی شده اید:
 • بدون دلیل احساس بی ارزشی، ناامیدی یا گناه می کنید.
 • در مورد اکثر جنبه های زندگی خود احساس ناامیدی می کنید و نمی توانید بهبود چیزی را تصور کنید.
 • سطح انرژی شما کاهش پیدا می کند و بدون دلیل خسته می شوید.
 • شب ها احساس بیقراری می کنید و دچار اختلال در خواب می شوید و صبح زود بیدار می شوید.
 • کمتر احساس لذت و شادی می کنید و فعالیت هایی که قبلا برایتان لذت بخش بودند، دیگر برایتان جالب نیستند.
 • عادت های خوابتان تغییر چشمگیری می کند، به عنوان مثال دچار بی خوابی می شوید، صبح های خیلی زود بیدار می شوید و یا بیش از اندازه می خوابید.
 • اشتهای خود را از دست می دهید یا بیش از حد غذا می خورید.
 • تنهایی را به بودن در جمع ترجیح می دهید.
 • تحریک پذیر می شوید.
 • به خودکشی فکر می کنید. اگر به فکر خودکشی هستید، لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 1. علل بروز افسردگی را بشناسید. گرچه پزشک ها یک دلیل خاص برای بروز افسردگی ارائه نمی دهند، اما معتقدند برخی عوامل ژنتیکی ، بیولوژیکی، روانی و محیطی بر روی بروز این بیماری تاثیر می گذارند. پزشک می تواند هر یک از عوامل زیر را به عنوان دلیل افسردگی تشخیص دهد:
 • اعتیاد به مواد مخدر یا الکل. اعتیاد به الکل یا مواد مخدر می تواند یکی از علل بروز افسردگی باشد. پزشک این مسئله را تشخیص داده و گام های بعدی را برای بهبود برایتان بیان خواهد کرد.
 • علل ژنتیکی. اگر دیگر اعضای خانواده تان به افسردگی مبتلا هستند، شما نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستید. گاهی ممکن است فردی به افسردگی مبتلا باشد، بدون اینکه تشخیص داده شود.
 • عدم تعادل هورمونی. اگر دچار مشکل تیروئید هستید یا عدم تعادل هورمونی شده اید، ممکن است به افسردگی دچار شوید.
 • بیماری دیگر. گاهی یک بیماری دیگر باعث بروز افسردگی یا تشدید این بیماری می شود. به عنوان مثال اختلال اضطراب یا حتی اختلال روان پریشی، مانند اسکیزوفرنی.
 • عوارض جانبی دارو. اگر در حال مصرف داروی خاصی برای یک بیماری دیگر هستید، ممکن است یکی از عوارض این دارو افسردگی باشد.
 • یک اختلال فصلی. برخی افراد در نتیجه تغییر فصل دچار اختلالاتی می شوند که این اختلالات منجر به افسردگی می شود. به عنوان مثال علائم افسردگی فصلی ممکن است در طول زمستان طول بکشد.
 1. علت های موقعیتی را کشف کنید. قبل از انجام معاینات روانشناسی در مورد علل اصلی بروز افسردگی فکر کنید. بعضی موقعیت ها در زندگی وجود دارند که بر روی احساسات و روحیات شما تاثیر می گذارند و منجر به افسردگی می شوند. برخی از این موقعیت ها عبارتند از: از دست یکی از دوستان یا عزیزان، یک رابطه عاشقانه شکست خورده، شغل نامناسب، محیط نامناسب، مشکلات اقتصادی و زایمان.
 2. درک گزینه های درمانی. پزشک در مورد گزینه های درمانی صحبت خواهد کرد. متناسب با شدت بیماری، ممکن است نیاز به ترکیب دارو و روان درمانی. داروها به بهبود علائم کمک می کنند، اما در عین حال لازم است استراتژی هایی برای مقابله با افسردگی وجود داشته باشد.
 • داروهایی که برای درمان افسردگی موثر هستند عبارتند از مهار کننده های انتخابی سروتونین (SSRI)، سروتونین و مهار کننده باز جذب نوراپی نفرین، آنتی سایکوتیک های آتیپیک و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و مهار کننده های مونوآمین اکسیداز.
 • یکی از مهم ترین روش های درمانی برای افسردگی درمان رفتار شناختی است. در این روش درمانی افکار منفی شناسایی شده و تغییر داده می شوند.
 • دیگر روش های درمانی عبارتند از روش پذیرش و تعهد، رفتار درمانی دیالکتیکی، درمان روان پویشی و درمان بین فردی.
 1. نوشتن شرح حال. نوشتن به شما کمک می کند افسردگی و عواطف خود را بیان کنید و در طول روز به آنها فکر کنید. حداقل یک بار در روز این کار را انجام دهید و برای نوشته های خود یک هدف تعیین کنید. نوشتن باعث می شود به افکار و احساسات خود بیشتر فکر کنید، کمتر احساس تنهایی کنید و از مسائلی که باعث شادی یا ناراحتی شما می شود، بیشتر آگاه می شوید.

بهبود زندگی

 1. ارتباطات ناسالم و نامناسب را از زندگی خود حذف کنید. اگر اینگونه روابط باعث درد و ناراحتی شما می شوند، زمان آن رسیده که از بدتر شدن وضعیت خود پیشگیری کنید. اگر نمی توانید شخصی از اعضای خانواده خود را حذف کنید، می توانید زمان کمتری را با این فرد بگذرانید.
 2. برقراری روابط سالم. گرچه با بروز افسردگی تمایل دارید تنها بمانید و از دیگران دور باشید، اما بهتر است زمانی را به برقراری ارتباط با دیگران اختصاص دهید و زمانی را با دیگران سپری کنید.
 3. برنامه روزانه خود را با فعالیت های مورد علاقه خود پر کنید. روز خود را طوری برنامه ریزی کنید که وقت آزاد کمتری داشته باشید. فعالیت های مختلف انجام دهید و به روزهای بعدی خود فکر کنید. می توانید در ابتدای هفته برای هر روز خود برنامه ریزی کنید. هدفی را برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. در ادامه به فعالیت هایی اشاره می کنیم که می توانید روی آنها تمرکز کنید:
 • دوستی های مثبت و حمایتی
 • ورزش کردن
 • سرگرمی ها و علائق
 • زمانی را به انجام فعالیت هایی انجام دهید که باعث خنده و شادی شما می شود.
 • فعالیت هایی را در محیط بیرون انجام دهید. تمام وقت خود را در داخل خانه سپری نکنید.
 1. به دنبال فعالیت های جدید باشید. ممکن است کار حال حاضر خود را دوست نداشته باشید، اما ممکن است در موقعیتی باشید که نتوانید شغل خود را عوض کنید. با پیدا کردن یک شغل یا هدف جدید انگیزه خود را بالا ببرید.
 2. بخشنده باشید. بعد از افسردگی سعی کنید بخشندگی خود را به دیگران نشان دهید و به این ترتیب دامنه دوستان خود را بیشتر کنید. به دوستان نزدیک خود کمک کنید، در کتابخانه های عمومی عضو شوید و در برخی فعالیت های شهری داوطلب شوید.

عادت های سالم را در زندگی خود بیشتر کنید.

 1. عادت های خواب خود را بهبود بخشید. خواب خوب و کافی تاثیر چشمگیری بر روی سلامت روحی و جسمی می گذارد. هر شب در یک ساعت خاص به تخت خواب بروید و راس یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید، روز خود را خوب شروع کنید و به محض بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید، کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید و از چرت زدن های بیشتر از نیم ساعت اجتناب کنید.
 2. ورزش کنید. ورزش کردن به مدت روزانه 30 دقیقه تاثیر قابل توجهی بر سلامت جسمی و روحی شما خواهد داشت. ورزش کردن باعث بالا رفتن انرژی در طول روز شده و انگیزه شما را بالا می برد. یک برنامه ورزشی برای خود تعیین کرده و به آن پایبند بمانید. حتی 20 دقیقه پیاده روی در روز بسیار موثر خواهد بود.
 3. رژیم غذایی خود را بهبود بخشید. تغذیه سالم و انتخاب یک رژیم غذایی مناسب به بهبود افسردگی کمک می کند. حتی اگر اشتهای شما کم شده، لازم است سه وعده غذا در طول روز بخورید. لازم نیست سعی کنید وزن خود را کاهش دهید یا در مقابله با افسردگی کاملا آگاه باشید، بلکه خوردن غذاهای سالم تر باعث بهبود سلامت جسمی و روحی می شود.
 • وعده های غذایی خود را نادیده نگیرید.
 • میوه و سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 1. مثبت فکر کنید. مثبت فکر کردن به بالا رفتن امید کمک می کند و میزان ناامیدی را کاهش می دهد. با مثبت فکر کردن سعی کنید افکار منفی خود را شناسایی کرده و با آنها مقابله کنید.
 2. به ظاهر خود اهمیت دهید. غفلت از بهداشت فردی یکی از مهم ترین عوارض جانبی افسردگی است. زمانی را به زیبایی و بهداشت خود اختصاص دهید. با بهبود وضعیت ظاهری خود احساس بهتری خواهید داشت.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه