خانه / آموزش روابط / مغز واکنش متفاوتی به خیانت در روابط کوتاه مدت و بلند مدت نشان می دهد

مغز واکنش متفاوتی به خیانت در روابط کوتاه مدت و بلند مدت نشان می دهد

مغز

با توجه به پژوهش جدید دانشگاه استنفورد، شرکایی که در اوایل رابطه خیانت می بینند از مغز خود برای کنترل دقیق و سبک سنگین کردن  اینکه آیا به فردی که فریب داده است اعتماد کنند یا نه استفاده می کنند.

از سوی دیگر، آنهایی که در روابط طولانی مدت خیانت می بینند بر حسب تصمیم گیری خودکار که به احتمال زیاد بخشیدن شخص خائن  است به رابطه ادامه می دهند.

 در بررسی این مطلب، کارن کوک ،جامعه شناس و تیم همکارش، می خواستند بفهمند که چرا برخی از افرادی که به آنها خیانت شده است تصمیم به آشتی می گیرند و برخی تصمیم به ترک رابطه می گیرند.

برای آزمایش تئوری، محققان یک آزمایش اینترنتی راه انداختند، به  هر شرکت کننده 8  دلار دادند که می توانست پول را نگه دارد یا آن را به شریک  نهانی( شریکی که نمی دید) بدهد. در صورتی که شرکت کننده پول را به شریک می داد ،ارزش آن 3 برابر می شد .شریک بعد از آن تصمیم می گرفت که تمام آنرا نگه دارد یا نیمی از آن را به فرد باز گرداند.

بدون اینکه  شرکت کنندگان مطالعه اطلاع داشته باشند، شریک واقعاً یک کامپیوتر بود، گاهی اوقات برنامه ریزی  می شد که در اوایل بازی به فرد خیانت کند  و گاهی اوقات برنامه ریزی شده بود که بعد چند مدت از رابطه به فرد خیانت کند.یافته ها نشان داد که فرد در خیانتی که در اوایل رابطه اتفاق می افتاد در مقایسه با خیانتی که بعد از چند وقت اتفاق می افتاد بیشتر تصمیم می گرفت که پول را نگه دارد.

محققان آزمایش را در یک آزمایشگاه، در حالی که به شرکت کنندگان  دستگاه اسکنر FMRI وصل شده بود تکرار کردند، آنها دریافتند که کورتکس کمربندی قدامی شخص، که با یادگیری آگاهانه، برنامه ریزی و حل مسئله مرتبط است و قشر فرونتال جانبی که با احساسات و عدم اطمینان  مرتبط است، پس از خیانت در  اوایل رابطه فعال تر شدند. در مقابل، قشر گیجگاهی جانبی، که باتصمیم گیری بر حسب عادت مرتبط است، هنگامی که خیانت  چند وقت  بعد از رابطه اتفاق می افتد فعالتر شد.

منبع:

http://psychcentral.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه