خانه / تازه های علم و تکنولوژی / مغز ممکن است آسیب ناشی از ضربه به مغز را بازیابی کند

مغز ممکن است آسیب ناشی از ضربه به مغز را بازیابی کند

مغز

بر اساس گزارش مطالعه ی جدید که در شماره ماه سپتامبر مجله ی بین المللی روانشناختی اعصاب چاپ شده است : بیماران که به مغز آنها ضربه وارد می شود( صدمه ای که سبب بیهوشی می شود) ،در 24 ساعت اول بعد از آسیب فعالیت مغزشان نامنظم است، اما بعد از چند هفته سطح فعالیت مغز افزایش پیدا می کند.که نشان می دهد مغز ممکن است در طول زمان خسارت ناشی از ضربه را بازیابی کند.

محققان با استفاده از MRI به مطالعه ی بازیابی 12 بازیکن فوتبال مدارس دبیرستان که صدمه ی مغزی دیده بودند ومقایسه ی آنها با 12 هم تیمی سالم شام پرداختند. از این بازیکنان ضربه دیده بعد از13 ساعت اسکن مغزی گرفته شد و دوباره هفت هفته بعد از ضربه نیز اسکن گرفته شد. از بازیکنان سالم نیز در همان  زمان ها اسکن به عمل آمد.

بعد از 13 ساعت در ورزشکاران صدمه دیده علائمی از کاهش زمان واکنش و کاهش توانایی های ذهنی دیده شد.اسکن مغز آنها کاهش فعالیت در مناطق خاصی از نیمکره ی راست را نشان داد. به گفته ی محققان  این نشان می دهد که کاهش توانایی های ذهنی ممکن است با  فعالیت مدارهای توجه مغز مرتبط باشد.

در هفت هفته بازیکنان آسیب دیده در توانایی های ذهنی  و زمان واکنش طبیعی بهبود نشان دادند.اسکن مغز بعد از هفت هفته نشان داد که ورزشکاران آسیب دیده فعال سازی بیشتری در مدارهای توجهی مغز در مقایسه با  بازیکنان سالم دارند.

توماس هام میکی استاد روانپزشکی و طب رفتاری دانشکده ی پزشکی ویکانسین می گوید: این بیش فعالی ممکن است  پاسخ مغز  برای جبران و بازیابی خسارت باشد.

دکتر استفان رائو می گوید: هنوز علم درستی در مورد تصمیم گیری برای زمان مناسب بازگشت بازیکن به بازی وجود ندارد « اندازه گیری تغییرات فعالیت مغز در طول دوره ی بهبود می تواند یک مبنای علمی برای گرفتن این تصمیم مهم فراهم کند».

 

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات (دارای بورد تخصصی مغز و اعصاب از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

 

در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت دکتر امیری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

2 نظر

 1. باسلام ، برادر من 3 ماه پیش تصادف کرد و تقریبا 40 روز تو کما بود .دکتر مغز بیمارستان اجازه ترخیص به خانه را داد (با تراکستومی )ولی پس از ویزیت توسط متخصص مغز و اعصاب دیگری قرص نورواید را با چند قرص دیگر تجویز کرد .اما دکتر خودش اصرار بر بدون دارو بودن بیمار دارد .خواهشمند است راهنمایی کنید .
  باتشکر

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   این موضوع کاملاً به تصمیم بالینی پزشک بستگی دارد و اگر دکتر سومی را ملاقات نمایید ممکن است نظر متفاوتی از این دو نفر داشته باشد.
   بایستی به یک پزشک اعتماد کنید و فقط با نظر ایشان، درمان را ادامه دهید.
   سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه