خانه / زندگی سالم / خواب / مشکلات خواب در حین بارداری

مشکلات خواب در حین بارداری

حاملگی

مشکلات خواب در حین حاملگی بخصوص در سه ماهه اول و سوم شایع است و در اکثر خانم های جامله این مشکلات به درجاتی دیده می شود. یکی از دلایل خستگی و مشکلات خواب در دوران بارداری ، تغییر سطح هورمون هاست. به عنوان مثال، افزایش سطوح پروژسترون تا حدودی ممکن است  علت خواب آلودگی در طول روز به ویژه در سه ماهه اول را توجیه کند.

بطور کلی علل اختلالات خواب در حین بارداری عبارتند از:

  • تغییرات سطح هورمونی
  • سندرم آپنه خواب
  • بازگشت غذا از مری به معده (ریفلاکس)
  • اضطراب و استرس بارداری (خصوصا در بارداری اول)
  • بیدار شدن مکرر در طول شب برای ادرار کردن

خواب ناکافی می تواند باعث  تاثیر منفی در زایمان شود. محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو به تازگی کشف کرده اند که زنانی که کمتر از 6 ساعت در شب خواب می خوابند، 4.5 برابر بیشتر احتمال دارد که زایمان  شان  از نوع سزارین باشد.

بارداری بر روی هردو کمیت خواب و کیفیت خواب تاثیر می گذارد.

در ادامه نشانه های شایع اختلال خواب که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد آورده شده است :

  • بی خوابی : نشانه های شایع بی خوابی شامل مشکل در به خواب رفتن ،در خواب ماندن ، یا بیدار شدن خیلی زود از خواب و یا احساس ناکافی بودن خواب است. بی خوابی در بارداری ممکن است مربوط به استرس و اضطراب در مورد دوران حاملگی باشد همچنین توازن میان کارها و مشکلات حاملگی، حالت تهوع، درد پشت و حرکات جنین نیز ممکن است خواب را برهم زنند .
  • سندرم پاهای بی قرار ( RLS) – علائم RLS شامل احساس ناخوشایند در پاها توصیف می شود که ممکن است گاهی دردناک باشد. این احساس شب و یا در ساعات قبل از خواب تشدید می شود و به طور موقت با حرکت یا کشش پا ، کمتر می شود.
  • آپنه خواب – آپنه خواب نوعی ختلال خواب است که در آن تنفس بارها و بارها در طول خواب دچار وقفه می شود . یکی از ویژگی های قابل توجه آپنه خواب خروپف سنگین همراه با مکث های طولانی، و پس از آن نفس نفس زدن و یا احساس خفگی در هنگام خواب است.
  • بازگشت اسید معده به مری در حین خواب (GERD شبانه) – ریفلاکس معده به مری همچنین به عنوان سوزش سر دل نیز شناخته شده است، این حالت معمولا به عنوان بخشی طبیعی از بارداری محسوب می شود. با این حال، نشانه های شبانه ریفلاکس می تواند موجب آسیب مری و اختلال خواب در دوران بارداری شود.
  • ادرار شبانه مکرر : نیاز مکرر به ادرار کردن در شب یکی از ویژگی های عمده دوران بارداری است و می تواند به اختلال خواب منجر شود.

 

 برای آشنایی با درمان های خانگی مشکلات فوق اینجا کلیک کنید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه