خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / مشکلاتی که اغلب دانش آموزان با اختلال بیش فعالی دچار هستند

مشکلاتی که اغلب دانش آموزان با اختلال بیش فعالی دچار هستند

نارساخوانی چیست ؟

نارساخوانی

حدود 5 تا 10 % از بچه های مدرسه در ایالات متحده دچار ناتوانی های یادگیری هستند از انجا که خواندن یک عنصر کلیدی در یادگیری است کودکان مبتلا به این ناتوانی مشکلاتی در زمینه خواندن ودرک زبان نوشتاری دارند.

خوانش پریشی یعنی اینکه کودکان در اتصال حروف به هم مشکل دارند و نمی توانند یک کلمه را بخوانند ،کودکان مبتلا به خوانش پریشی نیز مشکلاتی همچون : نوشتن ،هجی کردن ،صحبت کردن و همچنین ریاضی را دارا هستند.

علائم و نشانه نارساخوانی در کودکان

کودکان مبتلا به خوانش پریشی می توانند از حالت خفیف تا شدید داشته باشند و از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد که می توانند علائم زیر را دارا باشند:

با تاخیر صحبت کردن

مشکلات در تلفظ

اشکال در قافیه  کلمات

 اختلال در توانایی برای یادگیری اصول اولیه مانند حروف الفبا، رنگ ها و اعداد

اشکال در دست خط و دیگر مهارتهای حرکتی ظریف

ابهام در حروف و متوجه نشدن کلمات

اشکال در صدای حروف و ارتباط میان انها

25% از افراد بیش فعال نیز مبتلا به خوانش پریشی دچار هستند.

dislexia

علل نارساخوانی

محققان یکی از دلایل نارساخوانی را مشکل در پردازش اطلاعات در مغز دانسته اند اما درچندین مطالعات اخیر نشان داده شده است که ژنتیک نقش مهمی را در ایجاد نارسا خوانی بازی می کند، اگر شما یا همسرتان دچار نارساخوانی هستید به احتمال بیشتر دارای فرزند نارساخوان خواهید شد.

http://www.webmd.com/parenting/helping-children-with-dyslexia

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه